Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Ce televizor 3d ma sfatuiti sa-mi cumpar

Ce televizor 3d ma sfatuiti sa-mi cumpar sunt dispus pina la 1500 multumesc
    Clarke -Tech ET- 9000-Numarul1-Clarke-Tech 5000C+HD DreamBox 800 HD - DreamBox 500s Vu+Duo
    Antena Toroidala 90cm

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cezar2009 View Post
    Samsung cat mai mare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default samsung

samsung ue40d8000 in sus.(ma refer la diagonala)
    triax tsd 110, 1 w, 5 e

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut,
    Eu am de cateva zile un LG 47LW659 (e de fapt un LW650 cu tuner DVBS2 si PVR).

Primul meci la care m-am uitat 3D a fost MU-MC - super Ok.

Multi sunt adeptii tehnologiei active dar pentru mine este foarte obositoare si de cand LG a rezolvat problema cu rezolutia verticala la jumatate si este acum full HD nu vad un motiv real de a opta pentru ochelari activi - dar ca intotdeauna este o chestiune de gust.

De asemenea imi place ca nu este un ecran "oglinda" si deci nu ai probleme de amplasare in camera (asta are si un dejavantaj deoarece scade contrastul comparativ cu Sony sau Samsung).

Deci cu plus ar fi: ochelari usori (vine cu 7 perechi de ochelari in pachet), fara 3D crosstalk (apare doar daca TV-ul este Jos fata te punctil de privire), ieftin (eu am data 4400 lei), 200Hz (100Hz din frame + 100 Hz din dimming). Cu minus; contrast mai mic decat TV cu panel PVA (LG are IPS), culori mai putin vii (dar mai naturale din puctul meu de vedere).

Referinte:
    hxxp://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1313938337
    hxxp://www.eisa.eu/award/16/european-3d-home-theater-solution-2011-2012.html

Sugestia mea este sa mergi si sa te uiti la mai multe modele intr-un showroom si dupa aceea sa decizi - nu toata lumea vede acelasi lucru .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default no 3d

Quote Originally Posted by cezar2009 View Post
    Eu te sfatuiesc sa NU iei 3d dupa parerea mea in acest moment nu merita.
    I-ati o plasma Panasonic Full HD si combinata cu dm800 SE o sa fie perfect.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

samsung rules

46d7000 minim ca diagonala daca vrei 3d

pentru smart hub , android , telecomanda pe orice smartphone iphone sau etc

de 3d rip bluray e plin netul
    mediaplayerul samsung e tot ce trebuie pt mkv 3dm stie subtitrare la 3d etc

seriile d7000 si d8000 sunt identice difera doar designul one argintiu. negru
    au si tuner dvb s2 si loc de cam wifi

si cele mai adanci nuante de negru la un TV ever..

iar daca trebuie strict in buget nici d65** nu e rau doar ca 3d se mananca altfel
    http://www.lcd-compare.com/index.php...AMUE37D6530=on

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Orientativ un ochi si aici.

Mie imi place acesta si cred ca in articol sunt si motivele.

Nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

De ce LG:

E cel mai odihinitor pentru ochi.

Are cei mai ieftini ochelari, findca sunt fara alimentare. De 10x mai ieftini!
    Fara alt minus.

De ce ceilalti:
    Rezolutie orizontala dubla pentru ochi.
    O imagine mai buna

Eu am ales sanatatea ochilor fiindca e o mare problema shutter-ul. Alti au ales claritatea imaginii.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru mine 3D este inca necopt, nici un sistem nu m-a convins. Totusi consider ca Samsung este nr.1 in ce priveste calitatea imaginii. Receiverul HD sat incorporat este exceptional, dar se vede ca Samsung nu au experienta in receivere sat ca usurinta in programare si exploatare. Ca sa programezi un canal nou este nevoie de o multime de pasi, mai bine te lasi pagubas. Ca sa muti de pe un canal terestru sau cablu pe satelit, trebuie sa apesi mai multe butoane, ceea ce in intuneric nu e simplu, cu toate ca telecomanda e luminata. Oare de ce nu au vrut sa le puna pe toate intr-o singura lista? Alta prostie este la ordonarea listei, nu poti introduce un canal si celelalte sa alunece cu o pozitie, ca la orice receiver normal, ci le schimba locul intre ele. Stie Diseq, motor, CI+, recunoaste o multime de CAM-uri, playerul recunoaste toate formatele, inclusiv subtitrare cu diacritice (ca sa gaseasca subtitrarea, pe stick trebuie sa aiba aceeasi denumire ca si filmul propriu-zis).
    Dar cum ziceam, calitatea imaginii este ireprosabila. Poti sa-l legi la net prin cablu sau prin WiFi incorporat si ai o multime de aplicatii (Yuotube, Google maps, Skype, etc.), are functie PVR pe USB.

Unemployed Expert

Posts Thanks / Likes

NIMIC nu se compara cu Panasonic plasma, daca ai apucat sa vezi imagini pe el nu-ti mai trebuie altul.
    baFTA
    un server cteva receivere si ceva pasiune...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Parere personala in functie de doleantele tale , insa personal raman la ideea ca nici o tehnologie din prezent sau viitor nu este "Number One"
    Cat legat de 3D acesta deocamdata constitue inca un "moft" , deoarece consider ca nu a ajuns la o maturitate deplina si probabil cand va ajunge deja o alta tehnologie mai performanta ii va lua locul - asta este de fapt progresul
    Sfatul meu - fiecare sa se orienteze la o anumita tehnologie in functie de nevoile/doleantele/folosirea zilnica la care va fii supus respectivul device si apoi cautat review-uri/pareri pro/contra la respectivul model
    Insa sa tineti minte un lucru - Nici un device nu va va multumii 99,9% , asa ca intotdeauna si cel mai performant model ( dupa parerea voastra personala ) tot va aveea si minusuri

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

NIMIC nu se compara cu Panasonic plasma, daca ai apucat sa vezi imagini pe el nu-ti mai trebuie altul.
    baFTA
    1) Lasa bare color 1/2 ora pe plazma aia si spune-mi ce vezi pe urma pe ecran!
    2) Lasa 10 min o imagine cu mult alb si spune-mi cat de clara este imaginea pe un semnal de test!
    ++ consum!

Excelente plazmele Panasonic, sunt si eu de acord,...mai ales de cand Pioneer a disparut din competitie, dar nici chiar asa!

Minusurile le stie toata lumea, la plazme!
    Este chestie de gust si parere perosonala, exact cum a scris ante-" postangiul" de mai sus, @ lupull !
    Si da, consider si eu ca este un pic de moft!
    Eu nu am mai folosit de saptamani bune nici gadget-urile de internet de pe TV si nici 3D-ul!
    Vorba unui prieten:
    - M-am incornjurat la viata mea de o sumedenie de lucruri pe care nu stiu daca le-am folosit la adevarata lor valoare, niciodata, si care s-au uzat moral foarte rapid, dar banii i-am dat!
    Toate bune!

P.S. Un link legat de subiect, la zi, care trateaza, dupa parerea mea, exact competitia la varf!

http://www.avforums.com/forums/tv-sh...0-one-get.html

Atentie ca discutiile sunt partinitoare, de multe ori...

I visited my local John Lewis store a couple of weeks ago and they had the Samsung 46D8000 LCD and the Panasonic 42GT30 plasma on display, next to each-other.
    Both were (presumably) set in dynamic/vivid modes and to my eyes, the GT30 had a much more natural picture - the D8000 looked far too bright, garish and unnatural for my tastes. Switching the GT30 to one of the normal modes improved it's picture even further. The VT30 is a higher spec TV, so I'd expect it to at least as good as the GT30, if not better. I didn't alter the settings on the D8000 admittedly, as I'm more interested in plasmas at the moment.
    Deci, daca ar fi stat nitel sa umble si la reglaje la Samsung, se obtineau rezultate comparabile si in anumite aspecte chiar un 3D mai bun!
    Mergeti, daca puteti sau aveti unde, sa le vedeti sa le butonati, si nu odata, de 2 - 3 ori, din nou pe net, si in final decizia!
    E bine ca femeile sa viziteze raioanele de tzoale in acest timp, ca sa aveti ragazul necesar!

Pana la urma, am mai spus-o!
    Nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie!

Si desigur, acela nu-i Loganu' !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up Proiector 3D

Eu am optat pentru un proiector 3d Acer H5360BD la 610Euro cu o pereche de ochelari activi, de pe amazon.de. (demo pe youtube).
    La 3D conteaza foarte mult diagonala, cu acest proiector o faci si de 10m, daca ai unde.
    Se vede foarte bine si in timpul zilei si e silentios. E compatibil cu PS3.
    Jocurile 3D sunt superbe la rezolutia nativa a proiectorului (720p), rezolutie absolut suficienta pentru imagini cu diagonala de 3m.
    Chiar ai senzatia de cinema 3D acasa. Ceea ce nu se poate obtine cu nici un TV.
    DM500s, CT6900HD, Linkey

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)