Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default probleme cu DREAMBOX 7020 cind ies pe SCART cu S-VHS

Salutare,

Intru cu s-vhs in display plasma panasonic, culorile sunt ciudate (unele lipses altele sunt prea tari).
    plasma merge bine cu acelasi cablu si semnal s-vhas pe un player dvd.
    cred ca e de la SCART, hardware issue. Sa incerc iesirea SCART component. Ceva experiente similare, m-ar face sa nu ma simt singurul "pacali" in domeniul asta. altfel produsul care nu e chiar ieftin e OK.

anticipat cu multumiri.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

du-te in "Menu-Setup-System Settings-A/V Settings" si play cu Color Format si ,poate "aspect ratio" ! Verifica si "TV system",de asemenea !
    bafta...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@dgavrile: asigura-te ca ai un cablu scart-scart fully wired si cat mai bine ecranat. Conexiunea pe care ai mentionat-o (component) nu se face prin scart, ci prin 3 mufe RCA Y Pb Pr codate colorat. Nu te lasa inselat de culori care nu inseamna RGB, care este cu totul altceva.
    Dupa ce ai mufat pdp-ul la receiver activeaza din dreambox conexiunea rgb, este cea mai buna optiune pt sdtv.
    Iti recomand sa citesti manualul tv-ului ca sa te asiguri ca folosesti scart-ul corespunzator, deoarece nu toate mufele scart au capabilitati RGB.
    Daca ai optiuni de PAL60 si multisystem activeaza-le si pe ele.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default probleme cu DREAMBOX 7020 cind ies pe SCART cu S-VHS

Dragutilor,

Din pacate am incercat tot ce mi-ati spus, dar se pare ca e un defect sau o problema de serie la modulul de video out, in care semnalul de crominanta s-vhs care iese pe scart. de ce spun asta pentru ca displayul de care vorbesc pe acelasi cablu dar alimentat din DVD tot cu s-vhs merge fara cusur.
    Stiu una e tipul de semnal si ala tipul de mufa, deci pot avea pe mufa (21 pini) scart si composite si s-vhs si rgb si component (cea mai buna calitate fiind pe rgb sau component). la fel pot avea semnal s-vhs pe mufa vhs (cu 4 pini) sau sau semnal component pe 3 mufe rca/bnc cu 3 cabluri (Y,Pb,Pr) sau rgb asemanator cu component (R,G,B si sincronizare H+V), composite e cel mai simplu un cablu cu rca ca mufa si un singur cablu.

pe scurt semnalu s-vhs la 7020 e clar in neregula si din pacate nu stiu pe cineva cu experienta asemanatoare (probabil ca toata lumea utilizeaza scart cu compozite),... sau macar cineva cu semnal component pe un display de ultima generatie (apropo component suporta si progressive scan).

probabil ca o sa scriu direct producatorului, pentru mine este o scapare prea mare.... si poate are o solutie sau inca o revolutie ...

dgavrile

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@dgavrile:
    1) daca stii ca rgb este net superior svideo, de ce mai incerci?
    2) singurul tv despre care am auzit ca ar suporta component prin mufa scart sunt loewe
    3) dreambox-ul stie sa scoata YPbPr prin scart, dar are nevoie de un adaptor
    3) conexiunea component suporta pe langa sdtv, pdtv 480p si hdtv-720p, 1080i etc
    4) eu am un dm500 legat la un rp DLP via scart rgb, intrucat nu am gasit inca adaptorul de care vorbeam mai sus; oricum calitatea este aceeasi, pt ca dreambox-ul nu stie nici progressive scan, cu atat mai putin hdtv
    Deci ca o concluzie, cea mai buna optiune pt tine ar fi conexiunea scart->scart rgb
    Imi cer scuze pt postul lung si care probabil nu aduce nimic nou pt majoritatea userilor.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

sa traiesti,

ai dreptate in principiu am aceeasi parare:
    1) am incercat s-vhas pt ca plasma avea conector pt s-vhs
    2) rgb sau component sunt cele mai bune din pacate in toate cazurile i-mi trebuie adaptor pentru scart, plasma nu are scart din pacate.

eu sunt din ce in ce mai convins ca e o problema de semnal nu de connector+adaptor.

as fi dorit sa posteze cineva care a incercat semanul component, plasma nu suporta rgb deocamdata.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu eu, chiar si modelele low-cost de la Panasonic (fara hdmi)suporta RGB prin scart 1 si 3:
    Intrare / Iesire 21-Pin AV1: AV In, TV out, RGB In (spate), AV2: AV In/Out, S-Video In, Q-Link (spate) AV3: AV In/Out, S-Video/RGB In, Q-Link (spate)
    Daca vrei sa folosesti intrarea component ai nevoie de asta http://www.svideo.com/scartrgb.html

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default clarificare

este un display tip plasma (deci nu are tuner TV) ci are doar module optionale de intrare audio-video. Deci displayul nu are nici un SCART, singurul SCART la care ma refeream era cel din DREAMBOX. Chiar nu inteleg de ce am nevoie de convertorul acela ? am inteles ca Dreamboxul scoate si RGB si component pe acelasi Scart , sau ma insel ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)