Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: Nikon!

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Nikon!

Salut all!
    Pana la urma mi-am luat cu mai multi bani un Nikon d3100 , si cu optica cu care se vinde de obicei 18-55mm. Inca e neobisnuit , dupa un aprat simplu.
    Nu stiu inca multe despre acest aprat (practic) Am fost la mare si am zis ca acuma fac niste poze faine , da o doamna m-a facut de rusine cu un cannon compact! Asta e.
    Deci , ce vreau eu sa va spun! daca este aici cineva intre noi, cine are un pic timp sa se ocupa de mine, ar fii nemaipomenit. As vrea sa stiu mai multe , cum se foloseste Nikonul in anumite conditti! cand sunt la mare si e innorat, cum sa folosesc pe strada, cum sa folosesc la portrete cand sunt in umbra, deci daca are cineva timp si chef , il rog sa ma invete cat de cat.
    Foarte bine este venit sfatul pt filmare (nu natura) pe strada, in casa , in cutre , copii cand joaca, in biserica!
    La lumina mi-a iesit video cu foarte multa culore galben si maroo.
    Am si nist epoze aici astea sunt cele mai reusite, da am astepat mai mult de la calitate, s-au eu nu stiu sa fac foto, si asta se pote!
    deci ajutor sau un manual , s-au un site in Ro-Hu.
    Multumesc mult pt rabdare! Photos aici
    Last edited by djczefre; 15th October 2011 at 00:14.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Incepe de aici. Succes!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Photo help!

Iara am revnit, am urmarit lyncul cel de sus, am mai inteles dintre ele , am mai si scpat, ca nu le am cu engleza.
    Rugamintea mea ar era, ca, va dau lynkuri, si daac aveti timp creva imi spuneti mie pe langa optica kit 18-55mm, care dintre urmatoarele mi-ar fii de folos. Punctul meu este , fotografii in familie, fotografii la nunti, in sala seara, la biserica, fotografii la sebariile scolii, fotografii macro flori si natura, da cred ca cea din chit face fata la ultima optiune.

deci astea sunt disponibile momentan!
    http://www.2dehands.be/foto-camera/l..._cat=standaard
    http://www.2dehands.be/foto-camera/l..._cat=standaard
    http://www.2dehands.be/foto-camera/l...elens&start=82
    http://www.2dehands.be/foto-camera/l...elens&start=82
    http://www.2dehands.be/foto-camera/l...t_cat=zoomlens
    http://www.2dehands.be/foto-camera/l...mlens&start=82
    http://www.2dehands.be/foto-camera/l...lens&start=287

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Stai linistit si nu-ti cumpara inca obiective. Invata mai intai sa faci poze corecte cu obiectivul standard si abia cand incepi sa observi limitarile lui, iti vei cumpara si alte obiective. Pana atunci, antrenament.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu după ani de "muncă" am ajuns la un 70-200/2.8G...
    Zic eu că e maximul... (pus pe un D7000)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default nikon

Rockwell are cateva tutoriale in romana, stiu ca avea de ex un user guide pt d80 sau d90. Oricum, principiile sunt unversale indiferent de brand/body/sticla.
    Sfatul meu este sa-l asculti pe Kroky si o perioada buna de timp sa tragi cu obiectivul de kit. Daca nu ajungi sa intelegi ce sta la baza unei fotografii bune, indiferent cu ce tragi tot nu o sa ai rezultate.
    Trage 10K de cadre si dupa aceea incepi sa te gandesti la alte obiective. Eu de ex am un 11-16 2.8, un 17-50 2.8, un 35 1.8 si un 70-300. Daca te musca microbul o sa mai ai nevoie de flash, trepied, filtre genti, grip, acumulatori, carduri de memorie etc.
    Dupa care o sa ti se faca sila sa tot cari dupa tine atatea si vei ramane la un singur obiectiv ))

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Multumesc frumos , pentru sfaturi!
    Da aveti dreptate, de acea am vrut sa-mi iau acuma ,ca sunt aici afara , si data viitoare acasa o sa fiu in tara , si nu o sa am posibilitae de a lua de aici, la pretul asta.
    Am fotografiat deja destul (zic eu), si o sa mai fac, si o sa mai invat,asta este sigur. Deja vad niste limite, am facut probe la mare, in oras, macro am facut multe , ude sunt poze reusite, manual. Cea ce nu este pe placul meu , cu obiectivul kit , am iesit in oras si la mare, si nu au iesit fotografii de calitate, adica , In oras, cand nu folosesc apartul cu verde, nu ies poze bune, adica cum a-si vrea eu. La mare nu era soare , si au iesit pozele inchise. ori cu cer alb. Cea ce nu stiu inca , cand fac poze cu M , se pote alege ca sa faca focus in 3-4 senzoare, ca face focus pe un singur senzor.
    In oras am fotografiat oameni care mergeau pe strada , si pe M cand faceam, la mijloc era clara poza iar catre margin se stergea. Deci da e clar ca mai trebuie sa invat mult.
    Am vazut test poze cu optic 35mm 1,4 si 50mm1,8 si mi-a placut cum iesau pozele cu ele, ma refer la pozele portret si cum sunt pozele pentu nunti, in natura! Dac am inteles eu bine astea sunt lentilele cel mai bune pentru lumina putina. Iar ci 55-200mm ies poze frumoase in natura, deci cu zum si claritate a-si fii multumit, cu acea 200mm. Poate gresesc aici cu exprimare , cer scuze

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by djczefre View Post
    In oras am fotografiat oameni care mergeau pe strada , si pe M cand faceam, la mijloc era clara poza iar catre margin se stergea.
    Asta nu este din cauza focusului, ci din alegerea raportului diafragma/timp de expunere. Daca folosesti diafragma mare si timp mic, imaginea pe care te focalizezi iese clara si in jur neclara. Daca alegi diafragma mica si timp mai lung, ies toate clare, dar sa nu-ti misti mana sau sa nu se miste subiectele... O sa-ti pun niste poze facute cu diferite perechi diafragma/timp, sa vezi diferenta de claritate.
    Eu folosesc focusul intr-un singur punct, la focus multipunct iti face o medie si nu vreau. Exerseaza mai mult in pozitia P, aparatul iti alege raportul corect intre diafragma si timp, tu doar alegi iso corespunzator.
    Uite mai jos exemplul dat de mine aici prin 2007:

Si acum un exemplu practic despre influenta aperturii asupra adancimii de focalizare. Pozele de mai jos le-am facut fara
    stativ, la repezeala, fiinca ploua, cu un Canon 4000, obectivul din kit.
    Ambele sunt in modul AV, distanta focala 34 mm, ISO 200.
    Prima poza are F5,6 si T1/80 Observati fundalul neclar din cauza aperturii mari:

Si acum cu F29 si T1/3. Fundalul e mai clar, dar datorita timpului mare de expunere iti trebuie mana buna sau stativ (sau
    sa rogi vantul sa nu bata):

Din ciclul "copacii mei e cei mai frumosi". Copacelul din imagine are 1,5 m inaltime si se numeste "acer palmatus japonicus".

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Copacelul din imagine are 1,5 m inaltime si se numeste "acer palmatus japonicus".
    ..poate fi fumat?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

He he, ceea ce vezi nu e ceea ce crezi...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Salutare!

O am aparatul o folosesc, deja lipseste obiectivul bun, ca pana acuma doar cu obiectivul kit am folosit.
    Miam comandat de pe ebay o baterie ENEL14, si mare problema, cand am comandat nu era trecut ca nu e compatibil , si acuma peste tot s-a modificat ,la toti dealerii. Mi-a venit bateria si nu merge apratul d3100 cu bateria.
    Ce vreau sa va intreb. Nu stiti nici unul o procedura o modificare cu care ma pot folosi de baterie? S-au ati auzit vreun scandal despre vanzarea acestei baterii? Acum o jumatate de ani s-a vandut aceste baterii si pentru d3100 si acuma peste tot s-a modificat la detalli ca nu e compatibil doar cu coolpix p7000. Oare ce o fii de nu vrea sa mearga? e acelasi marime , e acelasi grosime, e acelasi model, doar mhz e alta si amperajul , parca . Si voi ziceti ca pot sa-l arunc s-au sa-l dau cadou la cineva?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)