Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Receptia Amos-pol.Verticala!

Hi All,

Nu stiu daca s-a mai discutat{n-am gasit nici un astfel de topic cu Search}pe forum despre focarul MiddleEast{pachetul Yes-polaritatea Verticala} pentru receptia Amos 3-4W in Romania,in special in zona de sud,mai precis la Bucuresti.A incercat cineva sa receptioneze spotul ME in partea de sud a Romaniei,si daca-da,cu ce rezultate?Chiar daca footprintul pe aceasta zona nu lasa loc pentru sperante,se prea poate ca la o antena de 3 m sa intre semnal la limita pentru o receptie stabila cel putin pe unele frecvente. Ma intereseaza sa stiu marimea antenei si ce transponderi intra de pe polaritatea veriticala?
    Ii felicit pe cei care au reusit sa receptioneze acest spot,iar daca sint dispusi sa-mi raspunda la intrebarea mea,le multumesc anticipat .Orice informatie utila pe acesta tema este binevenita.

satelescu

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Wink

Salutare,
    n 2007, pnă să fie lansat Amos 2 (deci acum acoperirea este mult mai bună pe ME.) - cu 2.2m aici n Buc. intrau cteva frecvențe de pe spotul ME. - acelea FTA mai exact.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@satelescu, http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=97356

http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=98759

Doua poze de astazi. Cea mai puternica frecventa, 11658 V 8520 2/3, receptionata pe o antena de 1.4m. Semnalul nu este constant pe aceasta frecventa in fiecare zi, adica azi s-a receptionat toata ziua perfect, dar maine e posibil sa nu se receptioneze deloc. Nivelul semnalului difera de la o zi la alta pe aceasta frecventa.

Se mai receptioneaza si alte frecvente de pe spotul M.E., dar e nevoie de antena mai mare.
    Cu antena de 3m am reusit sa receptionez in doua pozitii diferite (azimut modificat cu ~0.4-0.5 grade, si foarte putin si elevatia) mai multi transponderi.
    In prima pozitie :
    11658 V 8520
    11258 V 27500
    11222 V 27500
    10925 V 27500

In a doua pozitie:
    11647 V 8518
    11630 V 3000
    11625 V 3000
    11510 V 30000
    11474 V 27500

Inclinatia lnb-ului este critica. Cu antena reglata in pozitia 1 nu se receptionaza transponderii de pe pozitia 2 si invers. Restul de frecvente sunt imposibil de receptionat din cauza frecventelor cu aceeasi polarizare de pe spotul Europe.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Tin minte ca ultima data cand am testat (prin 2009) era semnal bun si pe un tp cu canale HD, parca 11510V... nu stiu acum cum mai e caci am antena in conservare, fara cablu (m-am mutat la vreo 25M de ea si inca nu am reusit sa duc cablu la noua locatie)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by EXCALIBUR
    Cu antena de 3m am reusit sa receptionez in doua pozitii diferite (azimut modificat cu ~0.4-0.5 grade, si foarte putin si elevatia) mai multi transponderi.
    In prima pozitie :
    11658 V 8520
    11258 V 27500
    11222 V 27500
    10925 V 27500

In a doua pozitie:
    11647 V 8518
    11630 V 3000
    11625 V 3000
    11510 V 30000
    11474 V 27500

Inclinatia lnb-ului este critica. Cu antena reglata in pozitia 1 nu se receptionaza transponderii de pe pozitia 2 si invers. Restul de frecvente sunt imposibil de receptionat din cauza frecventelor cu aceeasi polarizare de pe spotul Europe.
    Iti multumesc pentru raspuns si totodata pentru informatiile aduse la zi cu frecventele receptionate de pe Verticala!Probabil ca ti-ar intra toate frecventele de pe spotul ME daca n-ar fi cele de pe aceasi polaritate din Europa.Este un caz singular,dupa stiinta mea,ca doua spoturi diferite care folosesc cam aceleasi frecvente si polaritati sa se"intilneasca" pe aceasi farfurie!?Ar fi interesant de discutat despre aceasta situatie inedita si daca si/sau cum s-ar putea rezolva!
    Vad ca numai de la frecventa 10925 in sus iti intra semnal.In urma cu citiva ani cineva spunea ca intra IBA 1 si IBA 2 Channel,care acum sint in pachetul de la 10806 V,27500,3/4.Cit nivel de semnal ai pe acest transponder si pe ceilalti din subbanda?
    Iti mai multumesc si de linkurile pe aceasi tema,dar pe care din pacate functia Search nu le-a gasit.

Quote Originally Posted by rz+
    nu stiu acum cum mai e caci am antena in conservare, fara cablu (m-am mutat la vreo 25M de ea si inca nu am reusit sa duc cablu la noua locatie)
    Cred ca nu numai eu astep sa-ti refaci instalatia pentru receptiile exotice.Esti,alaturi de EXCALIBUR si altii citiva,printre putinele surse de informatii pe care le avem in privinta receptiilor dificile.
    Nu stiu daca e adevarat,dar am aflat ca mai sint instalate antene mari in tara noastra la diferiti beneficiari,probabil foarte bogati sau pentru ambasade,care pot receptiona spoturi si sateliti exotici,printre care si Amos pentru Orientul Mislociu?Din pacate cei care au astfel de antene,cum e cel din Bacau,de pilda,nu stiu sau nu vor sa ne spuna din "secretele" acestor receptii?

Quote Originally Posted by the the
    n 2007, pnă să fie lansat Amos 2 (deci acum acoperirea este mult mai bună pe ME.) - cu 2.2m aici n Buc. intrau cteva frecvențe de pe spotul ME. - acelea FTA mai exact.
    Trebuie sa fie foarte frustrant sa pierzi ceea ce ai avut odata.Cum ar veni,ce se cistiga intr-o parte se pierde in alta.Dar mai important nu este atit ca pierzi ceea ce altii iti ofera,ci sa-ti pastrezi credinta ca pasiunea si speranta sint ale tale! Daca le avem pe astea,sintem mai bogati decit orice pe lume!
    Stiu ca nu acest raspuns trebuia sa-l dau la interventia ta pe acest topic,dar m-am gindit ca mai pe ocolite iti pot multumi pentru raspunsul pe care mi l-ai dat.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Iti multumesc pentru raspuns si totodata pentru informatiile aduse la zi cu frecventele receptionate de pe Verticala!Probabil ca ti-ar intra toate frecventele de pe spotul ME daca n-ar fi cele de pe aceasi polaritate din Europa.Este un caz singular,dupa stiinta mea,ca doua spoturi diferite care folosesc cam aceleasi frecvente si polaritati sa se"intilneasca" pe aceasi farfurie!?Ar fi interesant de discutat despre aceasta situatie inedita si daca si/sau cum s-ar putea rezolva!
    Vad ca numai de la frecventa 10925 in sus iti intra semnal.In urma cu citiva ani cineva spunea ca intra IBA 1 si IBA 2 Channel,care acum sint in pachetul de la 10806 V,27500,3/4.Cit nivel de semnal ai pe acest transponder si pe ceilalti din subbanda?
    Iti mai multumesc si de linkurile pe aceasi tema,dar pe care din pacate functia Search nu le-a gasit.
    Nu este un caz singular, un alt exemplu este badr5 la 26E cu doua spoturi diferite care utilizaza aceleasi frecvente: http://www.lyngsat.com/badr5.html
    In zona Bucurestiului semnalul de pe cele doua spoturi (Central Asia si Maghreb) este foarte slab, dar are cam aceeasi intensitate. Spre sud-vest se poate receptiona doar spotul Maghreb iar spre est doar Central Asia, doar cu antene mari, peste 3 metri. Deci conteaza foarte mult zona de receptie ca sa nu apara astfel de probleme. Si mai exista si alti sateliti in aceeasi situatie.

In urma cu ceva ani receptionam tot de pe spotul M.E. la 4'W, inainte de aparitia dth-ului T Home. Pe 10806 V,27500,3/4 nu receptionez nimic, si pe indicatorul de semnal al receptorului semnalul variaza de la 0 la maxim fara a face lock, din cauza frecventei de pe spotul europe ce are semnal foarte puternic, mai ales pe antena de 3m. Si pe ceilalti transponderi din subbanda se intampla acelasi lucru.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by EXCALIBUR
    Nu este un caz singular, un alt exemplu este badr5 la 26E cu doua spoturi diferite care utilizaza aceleasi frecvente...
    Din fericire pentru noi,rdi-istii,esti singurul(pina la proba contrarie) pasionat care,avind o antena atit de mare,de 3 m, ne poate furniza informatii utile despre receptii extreme,dificile, atit in banda KU cit si-n C.Il includ si pe rz+,dar pe alt palier si cu alte posibilitati.
    Ei bine,tocmai ca la o antena de-o asa anvergura rezultatele te obliga sa faci harta de acoperirea semnalului pe diferiti sateliti altfel decit cele pe care le avem la indemina{vezi Lyngsat,KingOfSat,etc} si dupa care noi,cu antene mai mici,sintem nevoiti sa ne orientam antenele!
    Iti doresc alte rezultate spectaculoase cu antena ta de 3m!Prin tine vom stii(relativ)pina unde ne putem "intinde" si care sint limitele instalatiei noastre de receptie!

satelescu

ps.Nu stiu daca e adevarat,dar la nivel de zvon,am aflat ca mai este cineva care prinde bine Astra 2D pe ambele polaritati,avind o antena mai mare decit a ta!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din fericire pentru noi,rdi-istii,esti singurul(pina la proba contrarie) pasionat care,avind o antena atit de mare,de 3 m, ne poate furniza informatii utile despre receptii extreme,dificile, atit in banda KU cit si-n C.Il includ si pe rz+,dar pe alt palier si cu alte posibilitati.
    Ce sa-i faci, nu mai sunt pasionatii de ieri...

Sau, poate sunt scarbiti de jigodismul, tupeul, nesimtirea, incultura si prostia multora si prefera sa taca.

Invacom-ul cel vechi cu feed-ul reglabil, pe 2.2m in Bucuresti, ceva mai devreme.
    Nu intrebati de share ca nu comentez acest aspect.
    Prietenii stiu foarte bine de ce!
    Deci,
    Stia ceva Rz+.

Am clienti la care am pus de ceva ani buni antene de 3.6m pe Yes si merg bine merci, chiar daca era si boom-ul pe aceleasi frecvente pe polaritatea cealalta.

Din acelea turcesti de care am vorbit si pe care va coditi sa le cumparati.
    Acum s-au dat si cele care mai erau pe stoc.
    Nu prea am vorbit pt. ca sunt cativa pe care-i stiu ca baga ochiul si fura imediat informatia, carora le sticlesc imediat ochii dupa bani si fura clientii.
    Au furat ei afaceri cu totul..
    Acum e tardiv deja s-au lamurit si " ovreiasii " cum stau lucrurile.
    De altfel de cateva zile e mai mic campul si pe 2 & 10 si suna disperati cei care au antene la limita.

Iata cateva pozne:

Pe 3m intra fara probleme daca polaritatea dorita este in fata pe LNB. Altfel e mai greu.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In februarie 2012 am facut ultima receptie pe Amos ME si din pacate semnal nu este decat pe 11.658V (ch10, ch2)... semnal foarte bun pe acest TP dar absolut nimic pe restul!
    Foarte ciudat
    Testat cu Invacom si antena de 2.2M, in BV

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In februarie 2012 am facut ultima receptie pe Amos ME si din pacate semnal nu este decat pe 11.658V (ch10, ch2)... semnal foarte bun pe acest TP dar absolut nimic pe restul!
    Foarte ciudat
    Testat cu Invacom si antena de 2.2M, in BV
    Nu e nimic ciudat, uita-te pe footprint si vezi cat de rapid cade spre nord.
    Sunt totusi peste 100Km pana la tine.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by EXCALIBUR View Post
    @satelescu, http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=97356

http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=98759

Doua poze de astazi. Cea mai puternica frecventa, 11658 V 8520 2/3, receptionata pe o antena de 1.4m. Semnalul nu este constant pe aceasta frecventa in fiecare zi, adica azi s-a receptionat toata ziua perfect, dar maine e posibil sa nu se receptioneze deloc. Nivelul semnalului difera de la o zi la alta pe aceasta frecventa.

Se mai receptioneaza si alte frecvente de pe spotul M.E., dar e nevoie de antena mai mare.
    In prima pozitie :
    11658 V 8520
    11258 V 27500
    11222 V 27500
    10925 V 27500

In a doua pozitie:
    11647 V 8518
    11630 V 3000
    11625 V 3000
    11510 V 30000
    11474 V 27500

Absolut corect cu mici exceptii, dupa umila mea experienta empirica.

Restul de frecvente sunt imposibil de receptionat din cauza frecventelor cu aceeasi polarizare de pe spotul Europe
    Asa cum am spus trebuie reglaj extrem de precis, direct pe semnal si prima sonda ( antena de facto asa zisa "antena" fiind numita corect reflector parabolic ) din LNB, sa fie pe polaritatea dorita ( sau ales un LNB cu o singura polaritate ) si intra si pe "antene" mai mici de 3m, la limita.
    Dar, repet, este extrem de critic reglajul si necesita multe iteratii chiar si de la un transponder la altul, pe polarizare, la milimetru.

Vai, nu-i kosher, intra Israelul in Romania pe antene sub 3m...

Si ca sa nu zica careva ca intra doar noaptea...

Reluam si dimineata

Destined to ....

Week-end placut tuturor!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Nu mai dati PM-uri la misto sau injurioase ca nu este nici un fake!

Intra in Bucuresti pe antena de 2.2m.

Si nu numai la mine.

Are careva curaj sa puna pariu?

50 000 Euro?

Terminati cu cretinismele.

Iata receptia din seara asta.

Si da, merge pachetul Yes in share fara probleme!

Aveti curajul si postati aici, pe forum, cu userul adevarat !

Paaaa!

P.S.
    Daca receptionez China TV inseAmna ca sunt chinez?
    M-a amuzat tampenia cu " jidanule" .

O sa postez niste snapshoturi CBS sau ABC sa-mi spuneti " americanule "!

Cata prostie..neneeee!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Prin 2008/2009 receptionam pe Amos 2 inclusiv un tp hd si mai multe sd de la YES... plus IBA, Ch2/10, METV
    De cand cu platformele europene pe verticala s-a cam stricat treaba pe spotul ME... actualmente, in Brasov cu 2.2M, se vede din pacate doar ce am pus mai sus

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Corect, intrau mai bine atunci.

Probabil si tu esti sau erai jidan de intrau si la tine.

Sunt cativa pe forumul asta care, vorba unui prieten, merita sa li se faca injectie direct in cap cu seringa veterinara!
    Ma rog, cu o mica trepanatie ca sa poti baga acul!
    Nu pot sa inteleg cu ce ii deranjeaza pe unii cand cineva posteaza materiale cu semnalale pe care le receptioneaza.

Citat:

..." dacat-i dovedesc ca e o facatura ordinara ca tine de securist imputit si hodorg ce trage basini pe gura ce esti te retragi definitv de pe rdi si sa ne lasi in pace cu tot cacatu pe carel halesti" ....

Ce vorbe frumoase, pline de har!

Cinste cui le-a scris!

Multumesc laBeUnuTeVe, personal Satenicului pt. colaborarea in eradicarea prostiei!

Pentru comparatie, pe acelasi sistem.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@007/Ro (in infobar)
    C: pinguins.dyndns.tv 56000 ...... este pe:
    PAY SERVERS BLACK LIST

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)