Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Vreau sa fac o schimbare!!! Astept sfaturi!!!

In ultimii 2 ani nu am mai investit un ban in instalatia mea satelit din diverse motive, dar nu economice, pur si simplu nu prea am mai avut chef si timp.

Eu mai mult pentru fotbal, stiri si documentare folosesc tv, nu prea mai uit la canalele romanesti.

Am vrut sa bag banii intr-un DM8000 dar am vz. ca nu se merita, acuma in ultimele zile am citit despre VU+ si am gasit o gramada de feedback-uri pozitive.

Ma gandeam sa fac urmatoarea combinatie: o cartela Al Jazeera Sports cu toate canalele inclusiv pachetelul ESPN Middle East plus o cartela ADMC Sports. Se merita investitia in aceste cartele ? Am vazut ca nu sunt nici scumpe, transmit totul cu comentariu in engleza, au numai comentatori consacrati si in studio la fel cei care fac avancronicile, numai personalitati, plus transmisie HD de calitate.

Cei de la Al Jazeera Sports transmit ceva Simulcast ? Ma refeream la Europa League, Champions League, Seria A, Bundesliga, Primera.

Alta problema este ce receivere sa cumpar ? Am de pus in 2 camere, vreau 2 receivere si intr-un sa fie cartelele care sa dea share in cealalta camera, vreau sa fie de calitate.

Cartela de Digi in ce receiver poate fi facuta sa mearga ? Nu d-aia dar ma enerveza sa tot umblu cu 100 de telecomenzi. Nu sunt disperat dupa sharing, imi ajung canele cu meciuri plus maxim 5-6 canele romanesti.

Astept niste raspunsuri concrete.

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut, eu am de bagat minim 3 cartele: Al Jazeera Sports, ADMC Sports plus Digi. Citeste exact ce am scris acolo.

Toate cele bune !
    @Serpiko

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by serpiko View Post
    Salut, eu am de bagat minim 3 cartele: Al Jazeera Sports, ADMC Sports plus Digi. Citeste exact ce am scris acolo.

Toate cele bune !
    Asta nu e o problema, mai putin pentru Digi. Interesant este sa ne spui cum ai conectat cele 3 openboxuri la router si cum le-ai dai semnal de pe antena

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sasa13 View Post
    Asta nu e o problema, mai putin pentru Digi. Interesant este sa ne spui cum ai conectat cele 3 openboxuri la router si cum le-ai dai semnal de pe antena
    Prima cartela o pui in dream, celelalte in Smargo Smartreader+ pe USB pentru DreamBox, 1 buc Smargo este 100 lei. Dar sa ne spuna amicul cat mai costa cuplarea la router si asigurarea semnalului de pe antena (antene).

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by LnbHD View Post
    Cost Multiswitch 240.00 / ron , configurarea IP-urilor facuta de un amic 50 ron .
    Tot nu ai inteles IPul cu Ip ul, intrebarea a fost cum conectezi Openboxurile la router fizic!? lasa IP ul, ca asta stim si noi!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sasa13 View Post
    Tot nu ai inteles IPul cu Ip ul, intrebarea a fost cum conectezi Openboxurile la router fizic!? lasa IP ul, ca asta stim si noi!
    Ma gandesc ca ii va trebui pt. fiecare cate un cablu de retea ( fiindca am vazut ca au placa de retea ).Sau la ce te referi tu ? fiindca eu nu am Openbox dar am alte 4 receivere legate la ROUTER FIZIC !?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by LnbHD View Post
    Cu un cablu crossover ,din receiver in router, in fiecare camera am cate un router , configuratia si cablajele nu sunt facute de mine , am spus mai sus , un amic a facut tot traseul din sufragerie in restul de camere.
    Din receiver in router iti trebuie cablu normal de retea si nu crossover! La fel si daca folosesti intre router si receiver un switch . Crossover iti trebuie numai cand legi receiverul direct la PC fara altceva intre ( router,switch)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by serpiko View Post
    In ultimii 2 ani nu am mai investit un ban in instalatia mea satelit din diverse motive, dar nu economice, pur si simplu nu prea am mai avut chef si timp.

Eu mai mult pentru fotbal, stiri si documentare folosesc tv, nu prea mai uit la canalele romanesti.

Am vrut sa bag banii intr-un DM8000 dar am vz. ca nu se merita, acuma in ultimele zile am citit despre VU+ si am gasit o gramada de feedback-uri pozitive.

Ma gandeam sa fac urmatoarea combinatie: o cartela Al Jazeera Sports cu toate canalele inclusiv pachetelul ESPN Middle East plus o cartela ADMC Sports. Se merita investitia in aceste cartele ? Am vazut ca nu sunt nici scumpe, transmit totul cu comentariu in engleza, au numai comentatori consacrati si in studio la fel cei care fac avancronicile, numai personalitati, plus transmisie HD de calitate.

Cei de la Al Jazeera Sports transmit ceva Simulcast ? Ma refeream la Europa League, Champions League, Seria A, Bundesliga, Primera.

Alta problema este ce receivere sa cumpar ? Am de pus in 2 camere, vreau 2 receivere si intr-un sa fie cartelele care sa dea share in cealalta camera, vreau sa fie de calitate.

Cartela de Digi in ce receiver poate fi facuta sa mearga ? Nu d-aia dar ma enerveza sa tot umblu cu 100 de telecomenzi. Nu sunt disperat dupa sharing, imi ajung canele cu meciuri plus maxim 5-6 canele romanesti.

Astept niste raspunsuri concrete.

Toate cele bune !
    Cu un Vu+duo nu poti gresi daca il vei alege .Tu vrei 3 cartele ...acest receiver are 2 cititoare de cartele interne si 3x usb , pe unul din ele poti cumpara un Smargo si va functiona si a treia cartela. Pt. Digi ai nevoie de RSA si BK fiindca altfel nu va merge iar pt. al doilea receiver poti lua un Dream500s folosit (fiindca nou nu mai gasesti ) sau orice alt receiver care stie CCcam . Daca vrei neaparat HD pt. al doilea atunci cauti receiver HD care stie Cccam. Variante ai destule !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FLAVIUS View Post
    Cu un Vu+duo nu poti gresi daca il vei alege .Tu vrei 3 cartele ...acest receiver are 2 cititoare de cartele interne si 3x usb , pe unul din ele poti cumpara un Smargo si va functiona si a treia cartela. Pt. Digi ai nevoie de RSA si BK fiindca altfel nu va merge iar pt. al doilea receiver poti lua un Dream500s folosit (fiindca nou nu mai gasesti ) sau orice alt receiver care stie CCcam . Daca vrei neaparat HD pt. al doilea atunci cauti receiver HD care stie Cccam. Variante ai destule !

Pentru fiecare Openbox e nevoie de un stick de tipul lan TP-LINK 54Mbps
    model TL-WN321G.
    Aici ai o lista cu stick-uri compatibile.
    http://www.linuxwireless.org/en/user...1211rw/devices
    Se activeaza din meniu optiunea wi-fi.(bifezi wireless)

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Dar cartelele acestea, Al Jazeera Sports si ADMC Sports merita investitia ?

Toate cele bune !
    @Serpiko

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei clienti Openbox, alege OpenboxS10 care e un upgrade la S9 si nu o sa ai pb ca si client... si necesita doar conecare la router pe retea RJ45 , nu trebe sa cheltuiti in plus pe stick wi-fi... Calitatea HD e super ( adica nu se vede diferenta la 1080i fata de dm sau Vu+ )>
    ...daca vrei insa clienti cu enigma 2 , poti merge pe Vu+solo sau DM800 clone ( aici e cam loterie )
    Succes!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@serpiko, pentru receptia ADMC Sports in sudul Romaniei, trebuie sa te orientezi catre o antena de minim 2.5m, ca sa poti receptiona cele doua frecvente de pe nilesat 201. Cartela merge numai in receptorul original, nu am vazut in cs pana acum.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by EXCALIBUR View Post
    @serpiko, pentru receptia ADMC Sports in sudul Romaniei, trebuie sa te orientezi catre o antena de minim 2.5m, ca sa poti receptiona cele doua frecvente de pe nilesat 201. Cartela merge numai in receptorul original, nu am vazut in cs pana acum.
    Cardul ADMC Sports (0682) nu merge in sharing, cardul fiind imperechiat cu receptorul (paired key).

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

ADMC Sport
    Badr 26°E - pachet & acoperire

Nilesat 201 at 7.0°W pachet & acoperire

Last edited by STARTREK1; 14th October 2011 at 02:26.
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)