Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4

Thread: Photo help!

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Photo help!

Salut tuturori

Sambata si , ieri am citit aici toate dicutiile care le-ati parcurs aici, multumesc! Am primit niste explicatii foarte bune, sunt bine venite . Da totusi imi vine un curaj ,sa va pun si eu intrebriile mele. In scurt;
    ,,, nu sunt in tara, momentan, si din intamplare am dat de o oferta int-un Media Marct, de care, zice lumea ca nu e de ratat. Ok . Este pina maine la promotie un Canon Eos 1000d, inclusiv cu o lentila cu care vine cu pachetul cred ca e aia macro (sau cum i se zice de la 18 la 55 mmm). (cred ca asta e). Am fost , ma-m uitat , imi place, vine sa o cumpar, da cand am luat in mana, vad, cand vreau sa exponez nimic nu se vede in lcd, si nici filmare nu stie.
    Eu am vrut sa stie si filmare ca nu vreau sa-mi iau si o camera! Deci ieri dupa atata citiri, am aflat ca asta asa e cum e acolo, e pacat !ca am bucurat ca pot sa am la banii astia 300 de euro , o camera digitala cat de cat profesional. Da am renuntat pana la urma..Pt mine ar era un eos 1100d bun, da asta nu este in promo si deja asta nu mai pot permite, este in jur 400-430 de euro.
    Da dupa ce am citit aici discutiile voastre , ca asta cam asa este , ca de jaba im-i iau,, ca doar dupa un de zile fotografiat da omul seama cam ce pote apratul si ce vreau eu,,, si mai mare grija ca si cu cele compacte, si dupa acea incepe iar nebunia, cu opticu! Am renuntat la asta ,ca sunt un incepator mai sarac si nu pot permite.
    Problema mea!.. Sunt de la o tara! Mai din cand in cand am avut ocazia sa mai fac poze la nunti la logodne , la programe scolare , da putin, si ocazional. Acea am facut cu un Samsung compact camera, digitala. Acuma ca tot am ajuns in afra tarii, si cat de cat am castigat un ban si eu, am zis ca im-i iau o camera digitala, da sa fie cat de cat profi sau semiprofi, si cand ma vede cineva cu el sa vad ca am totusi un apart foto destul de bunisor pt asa ceva! Tot am sucit , am invartit informatiile pe internet da nu ajung la o cloncluzie. Tot bat ochii cu un Fujifilm Hs20. Ce perere aveti ? asta pot sa o gasesc la circa 320-330 de euro, (Sambata a fost cu 300 euro in Germania), da am rat-o si aia. La banii astia, ce parere aveti , ce sa-mi cumpar. Am vrut sa fie cu lentile destul de mari 30x optic e super, sa fie si manual zoom, megapixeli ma deranjeaza ca am citit aia strica din calitate (in cazul fijifilm-lui.)
    Ce parere aveti in categoria asta a mea , ce prefrati sa cumpar, si de ce?
    Olimpus pt. mine nu este o nume mare , da sunt curios de ce sa prferat aici pe forum! Nicon as-i lua da nu prea gasesc model sa fie asemnea cu fuji,si sa intre in pretul asta! Cannon care nu este Dslr nu am vazut ( eu ) cu zoom manual si toate dotariile la pret asemanator.
    Daca pana la urma tot fuji o sa-mi aleg ce sfaturi puteti sa-mi dati? La o nunta cu ce setari sa folosesc de exemplu Pe strada, in biserica la lumina, in parc portrete si poze cu familia, in sala la lumina buna da mai mult neon , si la tort! Deci daca o foloseste cineva ,,Fujifilm,, , va rod sa-mi zica dac stie , ce si cum. Macar idei sa am.
    Daca aleg din gama Fuji ce im-i recomandati ? cel mai bun aparat!
    Daca aleg Nicon, ce m-i preferati sa aleg?
    Daca Canon , de acolo ce sa aleg?
    Sony, acolo sunt preturi si nici nu prea se lauda lumea cu ele.(parerea mea)
    Panasonic, de acolo ce model merita bani ,pe ea!?

Multumesc foarte mult, ca ma-ti citit topicul, sa nu ma certati ca nu de acea am scris aici la voi! (Mai bine nu scrieti in cazul asta!)
    Da,... stiu..... ,sunt incepator..., si, si eu vreau sa incep undeva!

ionut742000
    Guest

Daca esti incepator nu vad de ce ti-ai cumpara un dslr. Majoritatea celor ce-si cumpara aparate profesionale isi amortizeaza banii dati intr-o anumita perioada. Eu am pus mana pe o camera profi si m-a cam dat peste cap: cu toate ca aveam cat de cat experienta in fotografia clasica si cea digitala. Ca sa treci la Dslr iti trebuie multa practica pe ceva mai accesibil. Am inteles ca ai avut o camera compacta: ar trebui sa faci o trecere spre o camera bridge (asa cum am facut si eu, optand pt Fuji s2950). Poti alege linistit Fujifilm FinePix HS20. Daca vrei sa inveti sa faci fotografie, aceasta camera e foarte buna.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Photo help!

Multumesc pt parere.
    Nu neaparat am vrut eu sa trec la dslr , da la pretul asta am gasit si am zis ca o sa am un aprat cat decat bun la un timp si astea nu prea pierd valoriile ,si mai ales profi. Da dupa atatea informatii pe care am citit , nu mai vine sa ma bag, ca nu o sa am de unde sa cumpar accesoriile in continuare.
    Si eu la Fujifilm trag un pic, numa ca se mai plange de el lumea! Adevarul e ca tot timpul profesionisti scriu rele despre fujifilm. Asta e , ei stiu!
    si de acea am intrebat pina la urma aici de la voi, daca imi iau bridge, care este cel castigator, daca aveti experienta. Fujifilm are cote bune, mai ales pt mine, da mai rateaza cu pozele, am avut ocazia sa lurez putin cu un model S2600 si de acolo mi-a venit sa cumpar si eu una buna. Acum o luna am aflat ca sunt 3 categorii , in camere digitale, si de atunci tot ma informez pe aici pe acolo ! Ma bucur ca vam gasit pe voi si tocmai aici! Multumesc!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Mergi pe Canon sau Nikon. Canon 1000d este entry level, nicidecum profesionala.
    Cu obiectivul din dotare sa nu te astepti la poze exceptionale, dar ai libertate mult mai mare ca la o camera compacta.

Camera e buna sa te obisnuiesti cu setarile si poate ulterior vei face un upgrade la o camera prosumer (60d) sau profi (5d) si la niste obiective mai decente.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)