Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Panasonic - NeoPDP sau nu? Care e diferenta?

Salut

Ma uit la doua modele de TV cu plasma, de la Panasonic - TX-P50U30E si TX-P50G30E.
    Diferentele de pret sunt mari, asa ca v-as ruga sa-mi spuneti cu ce-i mai bun televizorul mai scump decat celalalt? Deocamdata vad ca unul e NeoPDP. Care e "spilul" la NeoPDP? De ce e mai bun decat celalalt?

Multumesc

PS: nu m-as arunca inca la 3D pentru ca nu-mi surade ideea de a mai pune o pereche de ochelari pe nas... imi ajunge una. Astept sa apara cele pentru care nu mai ai nevoie de ochelari 3D.
    Last edited by SpaceDebris; 28th September 2011 at 00:35.
    In space no one can hear you screaming.

Black Sheep Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cred ca trebuie sa te uiti si la alte detalii.
    Modelul G are decodor dts 2.0 (adica licenta platita), conexiune ethernet inclusiv DLNA, 3 USB-uri, 1 HDMI in plus etc. De asemenea G-ul este certificat THX (si asta costa, si nu inseamna ca U nu se incadreaza in parametrii THX, doar nu este certificat).
    Panelul in schimb pare acelasi, G14, adica NeoPDP.
    Daca nu ma insel, in general U este versiunea "stripped down" al G-ului, si deci mai ieftina, insa panelul e identic.
    Daca folosesti o sursa prin HDMI si nu ai nevoie de functiile extra, probabil nu sesizezi diferente la nivel de imagine
    Last edited by blindman; 28th September 2011 at 09:37.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Toate sunt NeoPDP. NeoPDP e un branding aparut pe ecranele de top in 2009 (de la seria G10).

U30, S30 etc sunt seriile mai ieftine care au panourile de la generatia trecuta de G, in cazul asta G20. Deci au NeoPDP generatia a doua fata de G30 care are generatia a treia.

In principiu seriile U si S au electronica de anul in curs, ecranele de anul trecut si finisarea mai ieftina. Iti recomand seria S, care are si player usb, DLNA si internet TV fata de U.

v

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Deci pot sa-l iau linistit pe cel mai ieftin, ca nu pierd mare lucru. Nu ma intereseaza DLNA si nici DTS. Vreau doar un TV cu o calitate foarte buna a imaginii si care sa nu ma falimenteze
    In space no one can hear you screaming.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cu toate ca am o parere mai buna despre Panasonic, eu m-as duce spre modelul asta de la Samsung. 2900 ron

http://www.debo.ro/51-plazma-ful.html

Are imaginea echivalenta cu generatia trecuta de la Panasonic, arata mai bine are functii de net, e compatibil 3d si stie satenicu jr adresa de service.

v

Black Sheep Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SpaceDebris View Post
    Nu ma intereseaza DLNA si nici DTS.
    Eu personal nu as renunta asa usor la astea. DLNA iti permite sa te uiti la filmele de pe comp (sau de pe un NAS care stie DLNA server) pe TV prin ethernet. Si o mare parte din filmele de pe net au sunetul dts. O cutie care stie de-astea face cam 10 mil (ex. WD Live sau Popcornhour) si iti "ofera" cabluri si o telecomanda in plus.

Deci chibzuieste bine si decide. Iar v.b.15 are dreptate: Samsungul ala e deosebit de bine echipat. Si primesti si o cafetiera

Ca si comentarii despre panelurile NeoPDP: Eu am un 50G10 de 2 ani si ceva (panelul e G12) si functioneaza impecabil.
    Last edited by blindman; 28th September 2011 at 20:25.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by v.b.15 View Post
    Cu toate ca am o parere mai buna despre Panasonic, eu m-as duce spre modelul asta de la Samsung. 2900 ron

http://www.debo.ro/51-plazma-ful.html

Are imaginea echivalenta cu generatia trecuta de la Panasonic, arata mai bine are functii de net, e compatibil 3d si stie satenicu jr adresa de service.

v
    Contrastul si frame rate nu sunt prea mici?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariusvlad2 View Post
    Contrastul si frame rate nu sunt prea mici?
    Nu va uitati la specificatii aiurea. Are acelasi panou cu 51d8000, poate fara un tratament antireflex.

v

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)