Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Net la 100 Mbps la 19,5 lei pe lună. RCS&RDS

Net la 100 Mbps la 19,5 lei pe lună. Strategia de atac a RCS&RDS pentru clienţi noi: tarifele reduse la jumătate timp de un an sau şase luni
    RCS&RDS, liderul pieţei locale de televiziune şi internet fix, şi-a lansat săptămna trecută campania de toamnă pentru atragerea de noi clienţi, elementul central al strategiei de atac mpotriva rivalilor cum sunt Romtelecom şi UPC fiind o reducere de 50% a tarifelor pe o perioadă de şase luni sau un an, potrivit datelor de pe pagina web a companiei.

Potrivit datelor furnizate de agenţii de vnzări din call-center-ul RCS&RDS reducerea de 50% se aplică şi abonaţilor existenţi ai RCS care activează un serviciu nou şi utilizatorilor care devin acum clienţi ai RCS. n prima situaţie reducerea se aplică doar tarifului pentru noul serviciu activat, n timp ce n a doua situaţie reducerea se aplică ntregului pachet de servicii.
    Cel mai mare atac al RCS&RDS pe Wi-Fi: 400 de hotspoturi instalate pe tăcute n trei luni. Vezi aici locaţiile
    Spre exemplu, un client al RCS&RDS care este abonat doar la cablul TV dar semnează pnă la finele anului şi pentru activarea serviciului de net de 100 Mbps va plăti 19,5 lei n loc de 39 de lei timp de şase sau 12 luni. Reducerea de 50% pe şase luni se aplică pentru contractele ncheiate pe o perioadă de 18 luni iar reducerea pe o perioadă de un an de zile se acordă pentru contractele ncheiate pe o durată de doi ani.
    sursa:http://www.zf.ro/business-hi-tech/ne...e-luni-8799522
    dm500s Vu+Zero hss1170...ş maxim şasă cai frumoşi

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am de mai mult de o jumatate de an abonament maxim la internet la RDS ( banda 100mb, fibra direct in casă ) si niciodata nu mi-a depasit de 6 MB reali, nici chiar pe torrente pe Filelist ( asta ar insemna banda de aproximativ 50 MB ). Si restul de 50 de MB cand o sa ii vad ? Nu e nici o problema, inteleg ca nu e garantat, dar vecinii mei au toti abonament minim la internet si download-eaza cu aceeasi viteza pe torrente ca si mine, ia chiar unii downloadeza si cu 8 MB/sec reali ( vazut personal ). Parca ma simt aiurea ca platesc mai mult si am net mai prost ca vecinii. Am explicat problema si la call center ( acum vreo 5 luni ), dar nu s-a rezolvat nimic. Se pare ca singura solutie e sa termin perioada de 1 an cat am contractul si apoi sa trec la cel mai mic abonament la internet, daca tot nu conteaza decat scriptic viteza.

TBD Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragonlexus View Post
    Am de mai mult de o jumatate de an abonament maxim la internet la RDS ( banda 100mb, fibra direct in casă ) si niciodata nu mi-a depasit de 6 MB reali, nici chiar pe torrente pe Filelist ( asta ar insemna banda de aproximativ 50 MB ). Si restul de 50 de MB cand o sa ii vad ? Nu e nici o problema, inteleg ca nu e garantat, dar vecinii mei au toti abonament minim la internet si download-eaza cu aceeasi viteza pe torrente ca si mine, ia chiar unii downloadeza si cu 8 MB/sec reali ( vazut personal ). Parca ma simt aiurea ca platesc mai mult si am net mai prost ca vecinii. Am explicat problema si la call center ( acum vreo 5 luni ), dar nu s-a rezolvat nimic. Se pare ca singura solutie e sa termin perioada de 1 an cat am contractul si apoi sa trec la cel mai mic abonament la internet, daca tot nu conteaza decat scriptic viteza.
    Subscriu... Si la mine e la fel. Am abo de 100 mbps dar in realitate nu am vazut mai mult de 8 MBps (aprox. 64 mbps)...Daca e cineva din Buzau tot cu abo de 100 mbps, rog pm sa facem niste teste. E chiar enervant.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic ca asta-i spam
    ----------------------------------------------

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by xyzzyx View Post
    Subscriu... Si la mine e la fel. Am abo de 100 mbps dar in realitate nu am vazut mai mult de 8 MBps (aprox. 64 mbps)...Daca e cineva din Buzau tot cu abo de 100 mbps, rog pm sa facem niste teste. E chiar enervant.
    Si credeti voi ca la concurenta merge altfel ? Eu sincer va urez bafta.
    PS : se da net de la UPC de 30 Mb. Intrebare : cu cat merge downloadul de pe torrenti ? Rapuns : 20-30 kb de pe orice torrent. Cine nu crede.....este invitat in TM.
    DM800+3 DM500 + server Oscam+3CC ........ 93E-31,5W

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Retele de cartier sunt baza, merg cu 12 MB/s (96Mb) . E drept ca eu platesc 60 de lei.
    Last edited by cde34; 28th September 2011 at 10:14.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bmihai500 View Post
    Si credeti voi ca la concurenta merge altfel ? Eu sincer va urez bafta.
    PS : se da net de la UPC de 30 Mb. Intrebare : cu cat merge downloadul de pe torrenti ? Rapuns : 20-30 kb de pe orice torrent. Cine nu crede.....este invitat in TM.
    Am avut internet de la NextGen. Viteza pe torrenti depasea lejer 9 mb reali. Deci se poate. Am renuntat la ei din cauza Departamentul Clienti defectuos. Aveau o poveste cu "Se remediaza in 72 de ore", dar nu remedia nimeni, sunai iar la NextGen, faceau alta sesizare, iar asteptai 72 de ore, asa ca dupa 2 saptamani fara internet am renuntat la ei. Faza se mai intamplase de vreo 2 ori intr-un an. In schimb la viteza depaseau lejer RDS. Deci se poate viteza.

Problema este alta. De ce RDS a mai creat aceste abonamente cu banda de internet diferita, daca viteza e tot la fel la toti ? Bineinteles, intrebarea e retorica.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Retele de cartier sunt baza, merg cu 12 MB/s (96Mb) . E drept ca eu platesc 60 de lei.

si eu am de la rds si merge cu 12MB..depinde si de reteaua zonala
    la mine acum au pus reteaua pana acum atarnam pe cablu la 500KB dar acum de cand am fibra pana in camera se vede diferenta.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Povestea cu banda o are si un amic de-al meu.Are banda de 100, dar cu speedtest arata cam 50-60 la download.La mine acasa am 50 M si cu speedtest arata tot 50 M.Bun, m-am dus cu laptopul meu si l-am pus pe cablul lui.Surpriza, pe speedtest arata 100 M.Deci concluzia e ca calculatorul lui are ceva cu placa de retea.Banuiesc ca driverele.Maine ma duc vad cum rezolv situatia. Incercati si cu alte calculatoare ca sa va lamuriti.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

am RDS fiber 2 si da nu am 100 mb/ respectiv 6-6.2M in torrenti ! am ajuns si la 25M pe torrent !

Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

asta pentru ca beneficiezi de GPON la casa

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by catalinman View Post
    asta pentru ca beneficiezi de GPON la casa
    nimeni nu-i perfect
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)