Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: intrebare

Expert Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default intrebare

stie cineva cum merg antenele offset de 1,5 m de la TehnicB ? http://www.tehnicb.ro/antene_satelit...50_detalii.htm

Expert Teacher
    Posts Thanks / Likes

eu am luat pentru un prieten 2 bucati si a zis ca au castigul cat cele de 1,20 m , zilele astea o sa ajung pe la el sa vad si eu daca e asa cum zice el.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salutaree , vorbeste cu @ambasadorul (un PM , rezolva ), el a avut sau inca are ( imi spunea ca antena e foarte slaba ca si performanta , dupa pretul dat pe ea )

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Trage singur concluzia............

Caz real:
    Locatia: Turnu Severin
    1. Un prieten de-al meu, care are o firma ce comercializeaza antene satelit (este inclusiv distribuitor al produselor Tehnic B) are montata antena ce te intereseaza, pe motor. Nici nu se pune problema ca nu stie sa instaleze o antena motorizata. De ani de zile face acest lucru!
    2. Subsemnatul......cu un FESAT 120K, pe motor (montata tot de prietenul meu).
    El.....150 cm.
    Eu.....120 cm.
    Pe YAHSAT 1A (52,5 Est)......el ABIA PRINDE SEMNALUL (daca ploua.....se alege praful!).
    Eu, pe acelasi satelit (cu o antena mai mica)......am 70 % calitate a semnalului!
    Concluzia o tragi singur!
    Cu "tabla ieftina" am inceput si eu......dar.....acum......nu m-as mai incurca cu "tabla" nici daca mi-ar da-o cineva gratis!
    Ori antena "de firma" (Hirschmann, Gibertini, etc.)......ori mai bine lipsa!
    Eu m-am convins clar de diferenta (cu toate ca initial credeam ca sunt doar vorbe goale).
    Asta ca sa nu mai vorbesc si de "pocnitorile" comercializate de catre Tehnic B (sub denumirea de LNB-uri).......cand am renuntat la LNB-ul THB......in favoarea LNB-ului INVERTO.......diferenta pe semnal a fost vizibila.
    Nu sunt "as" in domeniu, dar imi permit sa-ti dau un sfat: cand auzi in Romania de doua firme (Micromedia si Tehnic B) un singur cuvant sa ai in cap......FUGI!
    PROASTA CALITATE!
    De la ei sa cumperi doar daca nu ai si alta varianta.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

de acord cu tine la 90%, la lnb uri clar..

poti sa ti spun ca eu am cumparat o antena de 1.2m de la MST, si pe sky uk am semnal mai bun decat au altii cu 1.5 sau 1.6..

cred ca mai au si ceva produse bune..dar 90% sunt intr-adevar prostii..chinezarii ieftine
    Last edited by mark21; 23rd September 2011 at 10:23.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Salut...

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    de acord cu tine la 90%, la lnb uri clar..

poti sa ti spun ca eu am cumparat o antena de 1.2m de la MST, si pe sky uk am semnal mai bun decat au altii cu 1.5 sau 1.6..

cred ca mai au si ceva produse bune..dar 90% sunt intr-adevar prostii..chinezarii ieftine
    Poate esti unul dintre fericiti!
    Eu tocmai antena de 1,2m de la MST am avut-o......si am renuntat la ea in favoarea Hirschmann-ului de 1,2 m. Am avut posibilitatea sa compar doua antene identice ca si dimensiune. Crede-ma.....e diferenta astronomica la calitatea semnalului! Nu vorbesc din auzite. Eu m-am bucurat cand am scapat de "tabla"' de la MST......sa nu mai mentionez ca daca o priveam din dunga.....era contorsionata (nu avea fata in acelasi plan). De asta spun ca nu am fost multumit de ei.
    De la Tehnic B am luat pentru cineva, acum cateva saptamani, un reciver reparat, pe post de reciver nou. Am facut prostia sa merg pe incredere si cand am desfacut cutia acasa, reciverul avea doua sigilii (unul rupt si unul pus peste cel rupt)....deci fusese reparat. Daca asa stiu astia de la Tehnic B sa-si respecte clientii.......eu nu mai spun nimic.
    Fiecare are dreptul la o parere.....eu imi rezerv dreptul sa am pareri proaste si despre MST si despre Tehnic B. Am patit-o de prea multe ori cu ei!
    Macar din greselile mele sa invete altii!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mountaine_e View Post
    stie cineva cum merg antenele offset de 1,5 m de la TehnicB ? http://www.tehnicb.ro/antene_satelit...50_detalii.htm
    Mai slab decat un Gibertini de 1.2.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Offeset performant si primfocar

Quote Originally Posted by gik2000 View Post
    Poate esti unul dintre fericiti!
    Eu tocmai antena de 1,2m de la MST am avut-o......si am renuntat la ea in favoarea Hirschmann-ului de 1,2 m. Am avut posibilitatea sa compar doua antene identice ca si dimensiune. Crede-ma.....e diferenta astronomica la calitatea semnalului! Nu vorbesc din auzite. Eu m-am bucurat cand am scapat de "tabla"' de la MST......sa nu mai mentionez ca daca o priveam din dunga.....era contorsionata (nu avea fata in acelasi plan). De asta spun ca nu am fost multumit de ei.
    De la Tehnic B am luat pentru cineva, acum cateva saptamani, un reciver reparat, pe post de reciver nou. Am facut prostia sa merg pe incredere si cand am desfacut cutia acasa, reciverul avea doua sigilii (unul rupt si unul pus peste cel rupt)....deci fusese reparat. Daca asa stiu astia de la Tehnic B sa-si respecte clientii.......eu nu mai spun nimic.
    Fiecare are dreptul la o parere.....eu imi rezerv dreptul sa am pareri proaste si despre MST si despre Tehnic B. Am patit-o de prea multe ori cu ei!
    Macar din greselile mele sa invete altii!
    ##################

va recomand antene offeset de la firme recunoscute , sa folositi

eu am testat Triax 110 de Fe si AL
    sunt perfecte :\.
    am facut si test cu 2 LNB:
    pentru aceeasi reglaj antena,
    1. LNB Hirchmann single --puterea semnal in DM 8000--a fost intre 51 si 67% .
    unele canale ( frecvente care erau la 46 -44% nu se vedeau , AGC era 85-91 si degeaba.
    2.am schimbat LNB pe Inverto Black Ultra Quad- si puterea medie a crescut la 65-80% ( unele frecvente au ajuns la 95 si 100% < AGc la 15-19)
    este incredibil saltul de amplificare. se vad acum toate canalele, atat pe Skz Italia cat si UK.
    ----------
    pentru cei care pot sa faca import- va recomanda firma Jonsa din Australia, specializata in telecomunicatii, orice doriti ( primfocar orice dimensiune, utilitare)
    www.jonsa.com.au
    ##########
    deci daca puteti face update la LNB -- si antena sa stiti caci ajuta
    succese

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@gik2000:
    Am facut prostia sa merg pe incredere si cand am desfacut cutia acasa, reciverul avea doua sigilii (unul rupt si unul pus peste cel rupt)....deci fusese reparat.
    era sigilat la interior ?
    sigur ai cumparat de la tehnic b ? eu cumpar de ani buni de la ei, din Timisoara, nu am avut vreodata probleme.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Verifica singur informatia......

Reciverul are lipit pe spatele carcasei o eticheta cu un numar. Respectiva eticheta era rupta si alaturat, la 1 cm era lipita o alta eticheta de sigilare.
    Mai mult, fata reciverului nu avea folie pe ea. Am luat 4 recivere atunci (3 noi si unul la care se vedea clar ca fusese reparat.....avea chiar si mici zgarieturi pe carcasa, vopsea sarita). Eu nu am verificat cutia fiind convins ca toate sunt noi. Le-am luat pentru un prieten de-al meu. Cel mai bine, suna-l personal si convinge-te. Daca esti interesat iti trimit numarul de telefon prin PM. Poate sa-ti confirme tot ce am spus. Practic.....el a si observat problema.....eu nici macar nu am deschis vreo cutie. Am fost doar un simplu curier intre Tehnic B si destinatar.
    Daca esti curios, o sa ma duc maine la el si-ti fotografiez spatele reciverului sa intelegi la ce eticheta ma refer.
    Last edited by gik2000; 23rd September 2011 at 20:57.

Expert Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default mare dreptate

am reusit azi sa fac niste teste cu tigaile de la tehnicb si surpriza mare : pe un echosmart 791 am ales un tp mai slab si m-am dus la pachetul national tv de pe 16 grade est calitate semnal cu greu un 48-50% , iar cu alta antena de 1,20m tot tabla luata acum vreo 6 ani de la peruvision pe acelasi receptor ,aceeasi teava si lnb am calitate 62-65%. Asa ca m-am lamurit ca sunt niste pocnitori de antene si cred ca o sa le donez la cineva .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)