Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 41 of 41 FirstFirst ... 31394041
Results 601 to 613 of 613

Thread: Antene RTV

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@mouse: Multumesc pentru raspuns! Stiam ca e nasoala situatia (cablu lung, prea multe pierderi pe splittere etc), dar din cate am inteles mux-urile respective se prind si cu antena de camera, de aceea imi faceam sperante. Am sa mai studiez problema

@pit46: Thank you for the feedback! How about the transmitter power for that muxes?

In alta ordine de idei, stie cineva daca pot alimenta un preamplificator prin acelasi cablu care merge la antena de satelit si trece printr-un diseqc?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@ satellito (...How about the transmitter power for that muxes?")

Don't know transmitter output power and ERP. No official info about it, but
    It is said that the most powerful are 3kW. Maybe this is one of them.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cel mai bine calculezi bugetul de putere pe tot sistemul, nu are rost sa tragi concluzii fara acest calcul.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satellito View Post
    Doresc sa cumpar o antena terestra mai compacta - ma tenteaza o antena log periodica, pe care sa o pot strecura pe o teava, intre 2 offset-uri. Distanta dintre mine si emitator este de 35 km si nu am niciun fel de obstacol spre el, acesta avand puterea de emisie de 70-80 KW (variabil, in functie de mux). As putea receptiona ceva fara preamplificator? Daca ar fi posibil, as folosi un combiner-diplexer ca sa aduc semnalul dvb-t pe acelasi cablu cu cel care vine de la antene si care trece si printr-un switch Diseqc, dar nu stiu daca toate aceste pierderi nu ma vor duce sub pragul de demodulare al semnalului si nici nu stiu cum as putea alimenta un preamplificator prin acelasi cablu care trece si prin switch-ul Diseqc. Lungimea cablului este de aprox 25m. Antena la care m-am gandit este Iskra 2845 F (cea din imaginea de mai jos) si are un castig de aprox. 10 dB. Astept sfaturile si sugestiile voastre!

http://s21.postimg.org/5qj66o5tz/isk...pstlugk11o.jpg

http://s3.postimg.org/ls4r9u4z7/terr...ps93juaoia.png
    Unde asta

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu cred,diseq-ul da tensiune doar atunci cind este folosit la receptie LNC-ul respectiv,nu are de-a face cu receptia tv.
    Eu nu as amesteca sat si terestru pe acelasi cablu,insumare la intrare,spliter pe iesire,numai pierderi.
    Este destul de usor sa iasa prost,mai bine mergi separat.
    Intra intradevar digitalele terestre in Bucuresti si cu antena de camera fara amplificare dar numai sus linga antena,apoi intervin pierderi si calitatea dispare imediat.
    De exemplu eu in Chitila receptionez si din casa calitate pe Ch 54 si 59,insa doar dintr-un singur loc si cind umblu prin camera am intreruperi la receptie.
    Folosesc o antena tip baston cu amplificator,de fabrica.
    Pe Ch 49 la Bulgari imi intra nivelul dar din casa nu reusesc sa am receptie,doar imi da beep pe bara de calitate.
    Am insa o receptie constanta pe canalele astea cu o antenuta modesta cu 5 elementi+amplificator.pusa pe rotor.Mai mult nu tine rotorul ca este de Sonett.
    Mai imi intra si 58 aproape constant,dar nu permanent.Drept este ca am si antena montata doar la 6m inaltime.Pierderile pe cablu sint foarte mici.Daca pun atx-ul atunci ar trebuii sa am o receptie permanta,dar vreau sa o pun spre Sirbi.

Am trei antene de camera tip panou cu amplificare si una tip baston.Pe linga altele.
    Nu te complica cu ele daca nu ai acoperire beton si cablu scurt.
    Merg insa alimentate si la 5V direct din receptorul digital terestru fara sa mai fie nevoie de alimentator separat.Asta ar fi un avantaj insa trebuie sa stai la ultimele etaje sa o poti folosii la geam,chiar si atunci ar putea aparea probleme.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@DIVX2009: In Bihor

@mouse: Si eu prefer solutia curata, cu doua cabluri, dar ma gandeam ca pot cruta o gaura in perete. Nu stiu cu ce putere se emite in dvb-t in bucuresti, dar nu stiu de ce am o mica banuiala ca ar fi mult inferioara celei pe care o dau ungurii (70-80KW). M-am gandit si la o alta varianta, si anume sa pun o yagi cu 19 elementi si cu LNA-169 in pod (stau la casa) indreptata in directia releului. Locuiesc pe un deal si nu am niciun obstacol in directia releului (nicio cladire, forma de relief... nimic).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satellito View Post
    @DIVX2009: In Bihor

@mouse: Si eu prefer solutia curata, cu doua cabluri, dar ma gandeam ca pot cruta o gaura in perete. Nu stiu cu ce putere se emite in dvb-t in bucuresti, dar nu stiu de ce am o mica banuiala ca ar fi mult inferioara celei pe care o dau ungurii (70-80KW). M-am gandit si la o alta varianta, si anume sa pun o yagi cu 19 elementi si cu LNA-169 in pod (stau la casa) indreptata in directia releului. Locuiesc pe un deal si nu am niciun obstacol in directia releului (nicio cladire, forma de relief... nimic).
    According to ANCOM DVB-T2 Plan/2013 , page 23

Tabelul 10 DVB-T2 n UHF
    "...Pentru asigurarea compatibilităţii dintre alocări nvecinate care utilizează acelaşi canal, n
    proiectarea asignărilor se va avea n vedere respectarea unui nivel de cmp n orice punct de pe
    conturul alocării de maximum 70 dBmV/m, pentru banda VHF, respectiv 80 dBmV/m, pentru banda
    UHF. Puterea aparent radiată maximă a unui emiţător nu va depăşi 50 kW"

Some calculations:
    -Transmitter Power Output 3kW, antenna Gain 12 dBd(14.15 dBi) gives ERP(Effective Radiated Power) = 46.77 dBW = 47.5 kW
    -Transmitter Power Output 1.3 kW, antenna Gain 12 dBd(14.5 dBi) gives ERP(Effective Radiated Power) = 43.14 dBW = 20.6 kW
    -Transmitter Power Output 5kW, antenna Gain 12 dBd(14.15 dBi) gives ERP(Effective Radiated Power) = 48.9 dBW = 79.2 kW
    Last edited by pit46; 19th May 2015 at 10:30.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pe mine ma deranja in ultimele zile o frunza de nuc la receptie,cind batea vintul si frunza trecea prin dreptul antenei disparea in mod subit calitatea de la Bulgari.
    A trebuit sa intervin mai discret sa scap de crenguta cu pricina.
    Nu te complica din pod,in special daca casa este acoperita cu tabla,monteaza antena pe acoperis.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Salut!Semnal digital dvb-t2 de la Urseni /Timisoara ch 21 receptionat cu antena plasa+Amplificator antena terestra SWA9999
    in Arad. Am ,,prins" semnal de la releul de la Varset de 2 ori cu antena . Se pot receptiona srbi la Arad cu Antena terestra SYNAPS AHD-343 ?
    Multumesc.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Antena TV profesionala UIF/UHF canale 27-39
    http://www.traiect.ro/APP_shop/prodV...p?idProduct=67

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Antene de exterior pentru toată lumea de bandă largă şi de canal.

http://www.traiect.ro/APP_shop/prodL...69/470-862Mhz)
    http://www.traiect.ro/APP_shop/prodL...onale-de-canal

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)