Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 3 of 41 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 613

Thread: Antene RTV

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mouse View Post
    Am si eu o intrebare,vad ca preamplificatoarele astea de la antech au zgomotul de 1,4 dB.
    Se gasesc pe undeva cu factor de zgomot mai mic ?
    Multumesc.

Eu am luat antena ATX 91 si sint multumit de ea.
    Tranzistorul care echipeaza preamplificatorul in discutie are factor de zgomot 0,9 dB.Deci valoarea declarata de producator cu privire la preamplificator mi se pare onesta.
    NU am intalnit tranzistor de RF cu factor de zgomot mai mic de 0,9 dB deci nu cred ca exista amplificatoare cu un factor de zgomot mai mic.
    Daca unii sunt creduli si cred toate minciunile pe care le debiteaza tot felul de pseudo-producatori e problema lor.Este ca la LNB-uri cu factor de zgomot 0,2 dB sau chiar 0,1 dB pe care unii chiar le promoveaza pe mai multe forumuri printre care si pe asta.Nimeni nu spune nimic despre cum e masurat acest factor de zgomot "incredibil" , intr-o banda de cat ? 100 Khz , 10 KHz , 1 Khz sau de cat ? Minciuna curata !De ce LNB-urile Kathrein au declarat factor de zgomot 0,9 dB!

Si inca un pont pentru cei care experimenteaza receptia TV la mare distanta : pentru un preamplificator pe langa factorul de zgomot pentru un randament cat mai bun este adaptarea de impedanta intre dipolul antenei si primul etaj de amplificare.Se pare ca unii care se declara producatori , care de fapt copiaza cu nerusinare schemele altora nu le iese.

Pentru Afaco
    Nu am testat antena DAT HD cu amplificator pentru a ma pronunta asupra calitatii sale dar idea de utilizare a 3 randuri de directori pentru compensare ECHO a fost studiat foarte atent atat de catre acest producator cat si de altii ( NEO are tot 3 randuri de directori ) in camera anechoica.Din caracteristica castig/frecventa la canalul 30 antena aceasta nu are castig mai mare de 12-13 dB.

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Pai si NEO 095 are in canal 30 doar 14,5 dB fara amplificator. Deci sunt destul de apropiate. Doar ca Televes nu da pe nicaieri graficul de castig asa cum cei de la ALCAD il dau pentru NEO 095 ca si pentru celelalte antene produse de ei..
    Last edited by afaco; 26th December 2011 at 19:58.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mouse View Post
    In stadiul asta de constructie este indicat sa faci centura de impamintare pentru casa,acoperis si stilpul de antene,este mai important decit orice altceva.
    Așa o să fac.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by afaco View Post
    Eu acum folosesc o antena NEO 095 cu rezultate foarte bune la 100 Km nord de Bucuresti. Chiar si cu o antena MX045 au mers foarte bine toate cele 3 canale (30, 54 si 59 ).
    Zona de receptie este foarte buna pentru Bucuresti ! P.S.Nu vreau sa se inteleaga gresit ...distanta intre Valenii de Munte si nordul Bucurestiului e undeva la 79-80 km ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

79 Km mai exact in linie dreapta conform Google Earth intre emitator si antena. Si mai este si diferenta de nivel. Dar mai sunt si altele cum ar fi o cladire (cam 8 m inaltime) mai inalta decat antena mea (cam 4 m inaltime) exact pe directia emitatorului (la 100 m de antena) si ceva retele de inalta tensiune tot pe aceeasi directie dar putin mai departe (5oo m).
    Si inca ceva. Cam 3/4 di oras se afla pitit dupa un deal fata de Bucuresti. Eu spre norocul meu sunt in partea aia buna de 1/4 dar nu am prea liber terenul spre Bucuresti.
    Last edited by afaco; 26th December 2011 at 20:50.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cam 3/4 di oras se afla pitit dupa un deal fata de Bucuresti. Eu spre norocul meu sunt in partea aia buna de 1/4 dar nu am prea liber terenul spre Bucuresti.
    La receptiile terestre te-ai referit strict la Bucuresti ...daca se poate ,cum apare Burgasul pe 26 sau 38 pe analog sau semnalele digitale din Dobrich ?!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La mine pe 26 este Alfa Tv si pe 38 este Prima Tv. Dupa cum am mai spus am inspre sud ceva cladiri si antena mai mult pe polarizare verticala decat orizontala. Deci cam asta este. Deocamdata.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

La mine pe 26 este Alfa Tv si pe 38 este Prima Tv. Dupa cum am mai spus am inspre sud ceva cladiri si antena mai mult pe polarizare verticala decat orizontala. Deci cam asta este. Deocamdata.
    Momentan am orientat antena spre Ploiești, deoarece am DOLCE temporar, și intră ALPHA TV, WILL TV, și TV Buzău. Alpha TV este bruiat puternic de BTV de pe 24. La tine la fel?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca pe mine ma intrebi DA. Alfa Tv este bruiat de cineva dar nu de cel de pe 24 ci chiar de postul de pe 26 probabil.
    De fapt la mine se prinde pe fiecare canal 24, 25, 26, 27 cate un program dar nu este mereu inteligibil (cum este defapt si acum). E clar ca sunt programe diferite dar nu stiu exact ce programe. Pe 24 bulgaresc si pe 26 alfa. Este receptia proasta si din cauza ca antena mea este mai aproape de polarizare verticala. Ma intereseaza DVB-T si nu analogic. Am trecut demult de faza cand ma interesau bulgarii si in nici un caz nu cautam NALUCI ca altii care se chinuie sa vada ce post este si dupa aia se dau mari DX-eri. Dupa mine DX adevarat este atunci cand mai te poti si uita la o imagine inteligibila si vizionabila chiar daca numai temporar.(dar nu de ordinul secundelor)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Daca pe mine ma intrebi DA. Alfa Tv este bruiat de cineva dar nu de cel de pe 24 ci chiar de postul de pe 26 probabil.
    De fapt la mine se prinde pe fiecare canal 24, 25, 26, 27 cate un program dar nu este mereu inteligibil (cum este defapt si acum). E clar ca sunt programe diferite dar nu stiu exact ce programe. Pe 24 bulgaresc si pe 26 alfa. Este receptia proasta si din cauza ca antena mea este mai aproape de polarizare verticala. Ma intereseaza DVB-T si nu analogic. Am trecut demult de faza cand ma interesau bulgarii si in nici un caz nu cautam NALUCI ca altii care se chinuie sa vada ce post este si dupa aia se dau mari DX-eri. Dupa mine DX adevarat este atunci cand mai te poti si uita la o imagine inteligibila si vizionabila chiar daca numai temporar.(dar nu de ordinul secundelor)
    Ai dreptate. Am zis așa ca să văd dacă și la tine se întîmplă la fel. Pe mine mă pasionează DVB-T, dar momentan stau cu DOLCE la mine și în București exclusiv DVB-T

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

[quote=antecu;1108613]

In privinta factorului de zgomot exista intradevar moda de-a scadea factorul de zgomot „comercial” cit mai mult cu putinta,asta nu inseamna ca punem botul atit de usor.
    Am vazut LNC-uri de firma cu zgomotul de 0,4dB si pretul de 800 euro.
    Cele uzuale ar trebuii sa se invirta pe la 1 dB factor de zgomot.
    In privinta adaptarii impedantei intre dipol si primul etaj de amplificare exista intradevar acesta problema,pentru mine cele mai bune rezultate au dat prin cuplarea preamplificatorului direct la bornele dipolului si cositorirea lor cu staniu 100%,mai am ceva rezerve special pentru acest scop.
    Chiar daca exista o mica neadaptare,pierd mai putin semnal decit as pierde prin folosirea unei bucle de adaptare s-au a altor simetrizoare industriale.
    Pentru DX dipolul din cupru a dat cele mai bune rezultate indiferent de frecventa emitoatorului,FIF s-au UIF.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Iata si o stire mai deosebita : maestrul Zvartoshu chiar in prima zi a anului 2012 si-a demontat antena de 14 db canalele 21-37 pe care o folosea pentru receptii dvb-t in semn de protest ca Romania inca nu are transmisie digitala terestra !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Iata si o stire mai deosebita : maestrul Zvartoshu chiar in prima zi a anului 2012 si-a demontat antena de 14 db canalele 21-37 pe care o folosea pentru receptii dvb-t in semn de protest ca Romania inca nu are transmisie digitala terestra !
    Bravo lui !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

La multi ani ! O fi montat alta de 32 de elementi... Hai ca-l intreb acum.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

A fost o data , candva, o amintire frumoasa, o antena dx de canal 32 facuta de ICRET bucuresti ce a prins si ea un burgas un istanbul un mudanya un izmit, un petrohan si nunumai. Dar a venit si timpul sa pun mana pe ea so mai mangai o data si sa o dau dracu jos in catarg ca am intrat in DTH . Gata cu purecii.. vi las amintiri. Ros de unghii placut in ceea ce va urma.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)