Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 2 of 41 FirstFirst 1234 12 ... LastLast
Results 16 to 30 of 613

Thread: Antene RTV

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Nenea Denis Popete
    Vezi ca n-ai treaba cu Herăstrăul cānd vine vorba de ch 30.
    Știu asta. Eu nu mă plāng de recepția canalelor 54 și 59, ci doar de 30.
    Pānă una alta o să fac un experiment cu antena asta. O ridic la 10 m și apoi văd despre ce este vb.
    Chiar așa, de ce PRO TV a ales polarizarea verticală?
    Poate schimbă polarizarea. Chiar dacă nu o schimă, poate bagă și PRO Cinema, Acasă HD și MTV Romānia.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popetedenis View Post
    Pānă una alta o să fac un experiment cu antena asta. O ridic la 10 m și apoi văd despre ce este vb.
    Poate schimbă polarizarea. Chiar dacă nu o schimă, poate bagă și PRO Cinema, Acasă HD și MTV Romānia.
    Pentru ca in orasele cu cladiri multe si inalte se propaga mai bine undele em....parca asa stiam

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default antene si decodoare dvb-t

Stau la 40 km de București. Īn linie dreaptă pānă la emițătorul de la Herăstrău sunt cam 20 km.
    Am o antenă Alcad cu care recepționez foarte bine canalele 54 și 59, dar deloc canalul 30.
    Vreau să-mi iau următoarea Antenă pentru a putea recepționa și canalul 30.
    Merită cumpărată?
    Sunt solutii mult mai ieftine si eficiente, pe la noi folosim antena tip 1911, la 115 km de la statie, FARA amplificator de antena.
    http://dvbmedia.ro/product_info.php?...products_id=79

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am o antenă Alcad cu care recepționez foarte bine canalele 54 și 59, dar deloc canalul 30.
    Ai rezolvat problema pina la urma ...?!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Poate pentru ca in C31 emite tot ProTV in analogic ?
    Si asa receptia pe C30 e ca un c***t din cauza proastei sincronizari a celor 3 emitatoare.Daca mai era si C30 tot in orizontal atunci chiar ca nu mai mergea deloc.Nu inteleg de ce dracu au ales SFN cand nu sunt in stare sa emita.Daca masori ECHO poti vedea foarte clar de ce se intrerupe permanent receptia.

Apoi ideea asta tampita in care unii tot insista.Daca ai antena de castig care este directiva si cu separarare mare intre polarizari de ce dracu se tot insista cu o singura antena.Nu mai bine pui 2 antene , dca tot se doreste sa se faca o treaba ca lumea , si un amplificator cu 2 intrari de UIF cu separare pentru C30 respectiv C54+C59.

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei sa receptionezi si canalul 30 cu aceasta antena (TELEVES DAT HD) poti incerca sa schimbi amplificatorul ala "inteligent" care este destul de prost dupa parerea mea. Asa cum am mai scris in alt post (antecu - cred ca eu sunt nenica ala de a criticat antena pe alt post) nu antena cred ca este proasta ci amplificatorul. Eu acum folosesc o antena NEO 095 cu rezultate foarte bune la 100 Km nord de Bucuresti. Cu rezultate foarte putin mai slabe am folosit o antena AHD 343 la care am montat un amplificator BR 451 (acelasi care este pe NEO 095). Chiar si cu o antena MX045 au mers foarte bine toate cele 3 canale (30, 54 si 59 ). Cu Televes DAT HD au mers foarte bine doar 54 si 59. Canalul 30 nu a mers deloc indiferent de polarizarea antenei. Asta cel mai probabil din cauza amplificatorului "inteligent" ce o echipeaza. Posibil ca acesta sa fie prost sau sa fie prostit de canalele adiacente 29 si 31 unde am semnale analogice destul de puternice (Antena 1 Ploiesti si ProTv Bucuresti). O sa incerc din nou aceasta antena (este in magazie) fara amplificator sa vad daca asa merge si canalul 30. Zilele trecute am verificat si AHD 343 fara amplificator si a functionat corect pe toate cele 3 canale bineinteles cu semnal ceva mai mic dar destul pentru cele 2 receptoare combo ale mele. Dupa test o sa scriu rezultatul.
    Eu am folosit de la inceput o singura antena inclinata cam la 50 grade (mai aproape de polarizarea verticala) si nu am avut probleme de receptie pana acum decat in cazuri foarte rare si pe termen foarte scurt (cateva minute).
    Last edited by afaco; 26th December 2011 at 10:55.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by afaco View Post
    Daca vrei sa receptionezi si canalul 30 cu aceasta antena (TELEVES DAT HD) poti incerca sa schimbi amplificatorul ala "inteligent" care este destul de prost dupa parerea mea. Asa cum am mai scris in alt post (antecu - cred ca eu sunt nenica ala de a criticat antena pe alt post) nu antena cred ca este proasta ci amplificatorul. Eu acum folosesc o antena NEO 095 cu rezultate foarte bune la 100 Km nord de Bucuresti. Cu rezultate foarte putin mai slabe am folosit o antena AHD 343 la care am montat un amplificator BR 451 (acelasi care este pe NEO 095). Chiar si cu o antena MX045 au mers foarte bine toate cele 3 canale (30, 54 si 59 ). Cu Televes DAT HD au mers foarte bine doar 54 si 59. Canalul 30 nu a mers deloc indiferent de polarizarea antenei. Asta cel mai probabil din cauza amplificatorului "inteligent" ce o echipeaza. Posibil ca acesta sa fie prost sau sa fie prostit de canalele adiacente 29 si 31 unde am semnale analogice destul de puternice (Antena 1 Ploiesti si ProTv Bucuresti). O sa incerc din nou aceasta antena (este in magazie) fara amplificator sa vad daca asa merge si canalul 30. Zilele trecute am verificat si AHD 343 fara amplificator si a functionat corect pe toate cele 3 canale bineinteles cu semnal ceva mai mic dar destul pentru cele 2 receptoare combo ale mele. Dupa test o sa scriu rezultatul.
    Eu am folosit de la inceput o singura antena inclinata cam la 50 grade (mai aproape de polarizarea verticala) si nu am avut probleme de receptie pana acum decat in cazuri foarte rare si pe termen foarte scurt (cateva minute).

Cu Televesul DAT HD si eu am aceeasi impresie. Pe pasiv merge ok daca alimentez amplificatorul "inteligent" se comporta ciudat.
    Ce amplificator pot folosi(schimba ) pe Televes?
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu as zice sa te uiti pe aici daca poti adapta unul sa intre in cutie. Sunt preamplificatoare foarte bune (verificate)
    http://antech.ro/?cat=p&page=220
    Sau poti pune un amplificator de catarg de aici. La fel sunt foarte bune. (cele verificate de mine AM 112, AM 305)
    http://antech.ro/?cat=p&page=8

PS: O sa ma uit si eu daca s-ar potrivi vreunul azi cand o sa fac testul fara amplificator cu Televes DAT HD.
    Last edited by afaco; 26th December 2011 at 11:12.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am si eu o intrebare,vad ca preamplificatoarele astea de la antech au zgomotul de 1,4 dB.
    Se gasesc pe undeva cu factor de zgomot mai mic ?
    Multumesc.

Eu am luat antena ATX 91 si sint multumit de ea.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu nu am gasit pana acum amplificatoare sau preamplificatoare cu zgomot mai mic de 1,4 dB. Dar astea sunt foarte bune.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

in receptia uif nu vei gasi amplif cu zgomot mai mic de atit , dar nici nu e necesar deoarece in acest domeniu de fregventa scaderea factorului de zgomot cu 1 db spre exemplu nu aduce un cistig nici in semnal si nici in calitate
    DM 800-S CLONA , DM 800-C CLONA , OPTIBOX 550S , TeVii S660 DVB-S2 , offset 1 m , motor h-h , LNB twin Inverto

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am facut si testul promis.
    Am luat antena Televes DAT HD din magazie, am verificat daca functioneaza ca si inainte (mergeau 54 si 59 iar canalul 30 nu mergea indiferent de polarizare)
    Am inlocuit amplificatorul "inteligent" cu o placuta adaptor de impendanta de la o antena AHD 343 dupa ceva modificari ale formei acesteia ca sa intre in locul amplificatorului.
    Si am testat folosind un cablu coaxial de 21 m. (cam lung dar asta a fost disponibil acum)
    Rezultatul: Antena este foarte buna. Receptioneaza fara probleme toate cele 3 canale. Pe polarizare verticala canal 30 (62/68 ). Pe polarizare orizontala canal 54 si 59 (75/96). In pozitie 60-70 grade deci mai aproape de verticala au functionat toate cele 3 canale. 30 (62/68 ) 54 si 59 (69/87)
    Antena NEO 095 cu preamplificator la aceeasi ora era cam asa:
    canal 30 (70/79)
    canal 54 si 59 (73/90)
    Inca o observatie: cand am testat cu polarizare verticala pe canal 30 au fost diferente destul de mari intre cele 2 pozitii posibile. Cu elementul mai lung in stanga sau in dreapta.
    Concluzia finala: Amplificator "inteligent" = PROST
    Ultima operatie antena bagata la loc in magazie.
    Testele le-am facut cu antena pe balcon et.1 langa NEO 095.
    In paranteze (Signal/Quality)

PS: La ora asta (16.00) canal 30 (76/82) canal 54 si 59 (79/93)
    Last edited by afaco; 26th December 2011 at 16:05.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sărbători fericite!

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Ai rezolvat problema pina la urma ...?!
    Din păcate nu am īncercat deoarece pe timpul iernii stau la București. Cum dă dezghețul, mă apuc de treabă. Sunt și cu construcția casei, și am ajuns la plasarea antenei.
    Mă gāndeam să fac o țeavă pe care să pun și antena parabolică parabolică de la DOLCE și cea terestră.

Quote Originally Posted by afaco View Post
    Am facut si testul promis.
    Am citit testul tău. Mulțumesc mult de tot. Cum dă dezghețul probez.
    Last edited by popetedenis; 26th December 2011 at 17:28. Reason: Multiquote

Posts Thanks / Likes

Multumesc,ma gindeam eu ca sint performante.
    Stiti cumva cu ce amplificator de UIF ar face pereche buna,ma intereseaza pentru tensiunea de 12 V.
    Canalele 21-68(72).amplificare macar vreo 20 dB,chiar mai mult ca nu-i bai.

Posts Thanks / Likes

Sărbători fericite!
    Ma gāndeam să fac o țeavă pe care să pun și antena parabolică parabolică de la DOLCE și cea terestră.

In stadiul asta de constructie este indicat sa faci centura de impamintare pentru casa,acoperis si stilpul de antene,este mai important decit orice altceva.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)