Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Interese economice straine predomina interesul national

Daca pe ai nostri conducatori nu prea sunt interesati decat pe plan personal , iata ca "migdalatii" le propun o iesire din impas legat de domeniul dvb-t :

- Ce planuiesc mai exact chinezii de la ZTE in Romania: Centru de perfectionare in apropierea unui aeroport si producerea de echipamente de receptie pentru televiziunea digitala terestra

Mai multe detalii pe : http://economie.hotnews.ro/stiri-tel...a-terestra.htm

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Daca pe ai nostri conducatori nu prea sunt interesati decat pe plan personal , iata ca "migdalatii" le propun o iesire din impas legat de domeniul dvb-t :

- Ce planuiesc mai exact chinezii de la ZTE in Romania: Centru de perfectionare in apropierea unui aeroport si producerea de echipamente de receptie pentru televiziunea digitala terestra

Eu cred ca mai degraba interesele economice mafiote ale unor romani predomina interesele nationale.

Cum poti bloca o industrie care ar aduce un plus de confort tuturor romanilor (televiziunea digitala terestra) din cauza intereselor personale ale unor cablisti mafioti ?

Aste e motivul pentru care nu se misca nimic in domeniul asta! Ne taiem singuri craca de sub picioare.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Este adevarat si ce ai scris tu , insa asta este forta de penetrare a "migdalatilor" la noi in tara dupa ce se stie foarte bine cat de mult sau extins/penetrat produsele chinezesti in comertul mondial
    Chiar daca la unii nu le surade termenul de clone , chinezi isi vad mai departe nestingeritii de interesele lor comerciale
    Cat legat de calitatea produselor nu pot fii invinuiti doar chinezii , deoarece in comertul nostru exista foarte multe produse cu un ambalaj incantator , insa de o calitate indoielnica si fiind de provenienta non-chineza
    Continund ideea calitatii chinezesti , cei mai invarsta poate isi aduc aminte de jucariile chinezesti , baschetii lor si tenesi chinezesti pe care iau purtat anii bunii sau au avut prilejul sa se joace in copilarie
    Capitalismul crud care a "monopolizat" industria chinezeasca ia trezit si pe iei la realitate si uite cum in prezent ei produc marfuri pe 2 criterii :
    - De brand cu respectarea calitatii impuse de brandul in cauza ( vezi componentele din pc-urile noastre )
    - Non-brand respectand ideea capitalista de a vinde mult si prost ( aspectul sa fie atragator , ca restul....... )

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ca sa faci "ce" cu ele ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pai daca nu ai televiziune ce nevoie ai de echipamente?ce poti sa le ceri unor jigodii ca asta[vreme]care nu le stie si nu le vrea
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

"ca sa faci "ce" cu ele ?" - Tu intrebi din nestiinta sau asa ca sa scrii si tu ceva ?
    Ce poti face cu receptoarele dvb-t de la E-Boda sau alte firme care exista prin comertul nostru ?
    Eu cred ca in afara de receptia prg. tv actuale din dvb-t nu poti face "cartofii prajiti" sau "maioneze"
    Gladix a punctat mai bine ideea/intrebarea ta , fara intrebari........

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@lupull
    ba nene, matale nu pricepi ca romania nu-i bucurestiul si sibiul ?...si da, stau intr-o zona in care nu prind dvb-t , de dx-uri nu am posibilitate sa ma (re)apuc, iar in ce priveste comertul cu receptoare dvb-t tin sa te anunt ca mi-am achizitionat un stb hd mpeg4 pe care-l folosesc nu la "cartofii prajiti" sau "maioneze", ci la vizionarea de mkv-uri pe tv.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

DivX2009 si eu sunt oarecum in aceeasi situatie cu a ta , cu toate ca stau teoretic intr-o zona/oras unde nu ar trebui sa am prb. in receptia canalelor/frecventelor din dvb-t ( din 3 canale/frecvente receptionez/vizualizez doar 1 canal/frecventa )
    Insa realitatea este 99% reversul teoriei si cu toate acestea nu m-am apucat sa pun astfel de intrebari ca tine , ci dimpotriva sa aduc la cunostinta publicului larg cam orice "miscare" din acest domeniu - dvb-t ( buna/rea cum o fii )

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

eu zic sa nu va certati, ci sa cititi mai bine articolul cu fabrica de stb. acolo zice acel domn ceva de o firma mare de telecom cu care deja colaboreaza. ia vedeti despre cine e vorba, cineva care nu prea are echipamente de foaret multa vreme si care cumpara tocmai de prin zona de unde vine aceea firma? e doar o presupunere

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Din pacate pana nu se vor elibera licentele pt. cele 2/3 multiplexoare si dat drumul in functionare optima a lor , toata povestea va trece doar ca accesori/device-uri pt. dvb-t
    Colaboreaza cu Cosmote asta se stie , asa cum si rcs-ul colaboreaza cu Hyundai pt un receptor combo dvb-t/s
    Insa pana la aparitiile practice ale device-urilor in cauza acestea pot fii simple zvonuri/speculatii
    Ideea insa este ca migdalatii sunt mult mai interesati comercial ( in a scoate banii ) decat statul roman , ceea ce de nota un fapt practic destul de dureros insa nu imposibil

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

DivX2009 si eu sunt oarecum in aceeasi situatie cu a ta , cu toate ca stau teoretic intr-o zona/oras unde nu ar trebui sa am prb. in receptia canalelor/frecventelor din dvb-t ( din 3 canale/frecvente receptionez/vizualizez doar 1 canal/frecventa )
    Ironia sortii ...traim in Romania ...o stire recenta : in Croatia se dau solutii pentru utilizarea antenelor performante in receptia digitala din aceasta tara -pentru a scapa de interferentele italienilor ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Ironia sortii ...traim in Romania ...o stire recenta : in Croatia se dau solutii pentru utilizarea antenelor performante in receptia digitala din aceasta tara -pentru a scapa de interferentele italienilor ...
    foarte tare ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Privind mai atent cele de mai sus putem adauga grija pentru consumator ...sa avem receptoare digitale ...il cumperi si stai la pinda ,poate apare vreun emitator digital

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Cred mai degraba ca e vorba de chinezisme , fiindca tot isi impun chinezii produsele peste tot in lume
    Nu zic ca receptorul dvb-t de la E-Boda nu ar fii tot chinezesc sub brandul E-Boda ( ca si celelalte produse )
    Chiar as fii curios sub ce brand ar iesi noile receptoare dvb-t de la Constanta ?
    In plus am mai citi prin alte partii , ca ar fii vorba si de o fabrica de smartphon-uri tot la Constanta
    ZTE fiind al 5-lea producator mondial de smartphon-uri
    In plus cine stie daca nu cumva le va fii mai usor si altora de la noi ( Allview-ul , E-Boda s.a ) care tot vand chinezisme sub brand-ul lor in privinta aprovizionarii/transportului maritim
    Oricum pe cei de la ZTE cred ca prea putin ii intereseaza ceea ce au de gand ai nostri conducatori legat de licente si tot tacamul dvb-t-ului din Ro , ei sa isi vanda marfa - asta este scopul principal
    Sunt convins ca daca se va pune pe "roate" ceea ce si-au propus vor aveea vanzari , daca nu la noi ( din cauza intarzierilor repetate privind licitatia multiplexoarelor ) cel putin la vecinii nostri unde domeniul dvb-t este in stadiu mai avansat

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cred mai degraba ca e vorba de chinezisme , fiindca tot isi impun chinezii produsele peste tot in lume
    Si totusi ...chinezii fac de multe ori lucruri bune ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)