Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Vand toroidala Wave Frontiere/T90 - COMPLETA!

Vand antena toroidala T90 ("Wave Frontiere", originala....nu "tabla" ce o are "Elstar"-ul, la vanzare!). Antena a fost achizitionata direct de la producator, din Germania, dar nu a fost pusa pe curba practic niciodata, eu avand deja una pe motor. Am tot amanat instalarea si reglarea ei.....pana nu m-a mai interesat. Arata impecabil! O vand deoarece intentionez sa-mi iau una de aproximativ 2.5m, pe motor.....si nu ma mai intereseaza toroidala (se stie ca toroidala e echivalenta cu mai multe antene de DOAR 90 cm!.....iar pentru mine, acum, 90 de cm....nu mai reprezinta o dimensiune "atractiva"). E singurul motiv pentru care accept sa o dau "in pierdere".
    Instalatia e compusa din:
    1) Antena toroidala T90 (comercializata din fabrica cu doar 5 suporti)......530 RON (la "Satmultimedia")
    http://www.satmultimedia.ro/Antene-S...-original.html
    2) Suporti suplimentari: 11 Buc........13 RON X 11 Buc.=143 RON (la "Satmultimedia")
    http://www.satmultimedia.ro/Suport-L...eFrontier.html
    3) LNB-uri
    Inverto BLACK MultiConnect Dielectric Single 23mm LNB: 16 Buc....... 31 RON X 16 Buc.=496 RON (la "Satmultimedia")
    http://www.satmultimedia.ro/LNB-uri-...-23mm-LNB.html
    4) Comutator Diseqc Centauri 16/1..........245 RON (la "DigitalSatelit")
    http://www.digitalsatelit.ro/comutator-diseqc-16-1.html
    5) Cutie PVC etansa, de protectie a comutatorului diseqc.....47 RON (la "Mediaconsum")
    http://www.mediaconsum.ro/produse/re...lmark-8080.htm

Totalul ar fi: 1461 RON (daca ar fi sa cumparati totul din magazin, la preturile actuale).....daca am calculat bine......

EU DAU TOTUL, COMPLET, cu doar 1000 RON! Aproape 500 RON sub pretul pietii!

Cu doua mentiuni: 1) deoarece e greu de ambalat.....si nu vreau sa o stric in timpul transportului.....cine o vrea, vine si o ia personal din Drobeta Turnu Severin. 2) Nu o dezmembrez! Ori o dau completa, ori n-o dau deloc!
    La pretul asta, din start cu 500 RON-"in pierdere", se subintelege ca pretul nu se negociaza. Si asa am facut reducere substantiala! In maxim 2 zile o voi fotografia detaliat si uploadez fotografiile aici.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Foto.....

Se observa clar ca antena doar e pusa "in par".....atat si nimic mai mult.....nefiind reglata sau folosita. Ca si argument, comutatorul diseqc (care se vede ca nu se afla in cutia etansa - ce este goala!).
    Iar, in una din fotografii, se vede si "motivul" pentru care nu m-am deranjat sa mai instalez toroidala si "motivul" pentru care o vand (in plan indepartat......un FESAT 120K, pe motor).
    In concluzie....toroidala este nefolosita si arata impecabil!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca zici ca e direct de la producator unde e ambalajul original?De ce nu pui poze cu antena vedere frontala caci oricine stie ca originala are niste elemente de identificare precise
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Simplu....si logic....

Antena a fost pusa "in par", cam pe la jumatatea lunii martie, acest an.....nefiind vreodata si folosita.
    Cand am luat-o, nici nu mi-a trecut prin cap ca o voi mai da vreodata.
    Ambalajul a fost aruncat chiar a doua zi (asa cum am aruncat si ambalajul la antena Hirschmann......ce se vede in plan indepartat). Fiecare procedeaza cum vrea, dar in mod cert eu nu obisnuiesc sa "colectionez"......ambalaje. La LNB-uri, la diseqc.....am cutiile, am certificate de garantie....pentru ca mai exista si posibilitatea sa se arda.....si cum mai este cam 1,5 ani din garantie, am tot interesul sa pastrez cutiile. Opresc un ambalaj doar la produsele la care mai exista si eventualitatea trimiterii in service (TV/DVD/Laptop/Imprimanta/.../etc.). Toroidala mi-a fost adusa personal de un vecin care face curse regulate intre Romania si Germania. De ce as fi pastrat ambalajul la ea? Sa o trimit in service? Inapoi....in Germania? Ce se poate deteriora la o antena incat sa fiu nevoit sa o returnez? O trimiteam pe loc, cand am scos-o din ambalaj, daca vedeam ca nu am primit-o in perfecta stare......dar daca totul a fost OK.....ce rost avea sa pastrez "cartoanele"?
    Exact conventia asta am avut-o si cu cei de la Catec, de unde am luat Hirschmann-ul......daca nu-mi ajungea coletul, OK.....il returnam. Cum totul a fost OK.....am aruncat cutiile. Asta ce inseamna, ca nu am Hirschmann? Pai....se vede clar! Cutia garanteaza "originalul"? Sau produsul in sine?
    Daca aveam intentia sa insel pe cineva.....nu as fi mentionat CLAR ca o vand doar cu predare PERSONALA, LA FATA LOCULUI!
    Daca ar fi fost o "facatura"......fi convins ca as fi fost interesat sa "o marit" prin Posta, curierat....etc.
    Cine vine, o vede.....si se convinge! Simplu, nu?
    Iar referitor la fotografii "din fata", nu stiu daca ai observat dar antena e prinsa de balustrada balconului, fotografiile puse sunt facute de mine urcat in picioare pe balustrada. Daca as fi gasit o scara de vreo 9 metri fi convins ca as fi fotografiat-o si perfect din fata. Era singura posibilitate sa o pot fotografia "din fata". Oricum, stai linistit, nu am nimic de ascuns!
    Totul, orice nelemurire.....SE VERIFICA/TESTEAZA.....LA FATA LOCULUI!
    Cine are ceva de ascuns.....nu cheama cumparatorul sa vada produsul, nu crezi?
    Eu nu fortez pe nimeni sa o ia!
    O dau.....pentru ca nu-mi trebuie! De aproape o jumatate de an sta nefolosita.

Sincer.....chiar ca nu am chef de polemici inutile, cu nimeni!

Last edited by gik2000; 19th August 2011 at 03:38.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu exista asa ceva in Romania, am deschis si eu subiectul asta acum citiva ani. Se pare ca logo-ul "WaveFrontier" si serial number-ul din manual se gasesc decit pe cele produse/vindute in State/Canada.

N-a confirmat nimeni pina acum ca are WF90 Toroidal "original" !

Asa ca eu zic sa-l lasam pe om sa-si vinda marfa, mai ales ca a scris ca o da pe testate.
    Last edited by val2032; 19th August 2011 at 09:45.
    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default De pe acest site am cumparat....

http://www.idealo.de/preisvergleich/...efrontier.html

Am cerut Wave Frontiere....si asta mi s-a livrat. De unde o au ei pe stoc.....habar nu am si nu ma intereseaza. Pe factura de livrare scrie clar Wave Frontiere. Daca m-au mintit ei.....mint si eu.
    Am luat-o din Germania, pentru ca mi s-a parut un pret mai convenabil decat pe alte site-uri si pentru ca am avut posibilitatea sa o iau fara taxe de transport (mi-a fost adusa de cineva, la comanda).
    Per total, financiar vorbind, am scos-o la un pret acceptabil.

Exact culoarea aceasta este si exact asa arata!
    Daca ai observat....celelalte, inchise la culoare, gen "Opticum" (Elstar)...sunt de un gri...spre negru.
    Asta e o nuanta de gri "sobolan".....
    Cel putin eu, culoarea asta, n-am prea vazut-o in Romania, la vanzare....pe niciun site de profil.
    Last edited by gik2000; 19th August 2011 at 14:18. Reason: foto

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Completare anunt....

Accept si variante!
    Caut parabolica de marime mare! Neaparat din aluminiu si neaparat pe motor.
    Putem discuta in acest sens.......

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default de ce

vreau sa intreb de ce vrei sa vinzi antena?
    nu o mai folosesti sau de ce vrei sa pui antena mai mare si de aluminiu?

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

^^
    Cred ca a explicat destul de mult de ce o vinde...
    In space no one can hear you screaming.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default ..........................................

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sunt nevoit sa fac o completare......

Din cauza nenumaratelor oferte primite prin PM, ma vad nevoit sa subliniez cateva aspecte (ca sa nu fiu obligat sa tot repet la infinit acelasi lucru in mod particular fiecaruia):
    1. Am mentionat ca "instalatia" este complet noua si ca o dau "in pierdere", din start, cu aproximativ 5 milioane! In concluzie, pretul de 1000 de RON NU SE NEGOCIAZA (si am si spus clar acest lucru). Nici macar cu 1 leu! La mine.....vorba e vorba! Nu-mi schimb punctele de vedere de la o zi la alta.
    2. Am spus clar ca nu mai am ambalajul pe motiv ca l-am aruncat in ziua instalarii. Din acest motiv refuz sa ma ocup eu de transport! Am spus clar: cine o vrea, vine dupa ea! E cel mai corect asa......o vezi......daca esti multumit de ce vezi....o iei.
    3. Am precizat ca nu o dau din motive de criza: nu am nevoie de bani incat sa incep sa vand din casa. O dau pentru ca nu o folosesc absolut deloc si pentru ca vreau ca in locul ei sa pun una de peste 2 metri. In concluzie......nu tin neaparat sa o dau......la orice pret.....doar ca sa o dau! Daca nu mi se ofera exact cat cer.....nu o dau, ca nu-mi cere de mancare!
    Rugamintea mea, fata de cei interesati, este sa nu-mi mai veniti cu propuneri inutile de negociere a pretului (cu transport inclus/fara transport inclus), in RON, in Euro.....ca nu are sens sa va pierdeti timpul.
    Anuntul este extrem de clar: 1000 RON iar transportul va intereseaza!
    Multumesc pentru intelegere.....dar deja m-ati exasperat cu propunerile de negociere a pretului.
    Sper sa intelegeti un lucru: eu fixez conditiile pentru ca produsul este al meu! Daca voi gasiti acelasi produs, nou si complet, la un pret mai mic decat cel fixat de mine.....eu nu ma supar.....(eu pot sa stau foarte bine si cu toroidala nevanduta!).
    Last edited by gik2000; 11th October 2011 at 02:52.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Bun perfet inteles dar tot nu ai spun de ce vrei mai mare asta de 90 nu vede ce trebuie sau ce vrei sa vezi cu aia de 2m!

PS. sper ca nu te-ai suparat pe intrebarile mele!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Parca sunteti batuti in cap . Auzi , ,, ca de ce o vinde ? ''
    Pai cand te duci la magazin la DOMO si platesti de 10 ori pretul real al produsului intrebi ca de ce te jecmaneste ?
    E foarte simplu , mai ales ca se ofera verificare personala la fata locului . Vinde ca asa vrea el . Ale comentarii sunt inutile .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by obylica View Post
    Bun perfet inteles dar tot nu ai spun de ce vrei mai mare asta de 90 nu vede ce trebuie sau ce vrei sa vezi cu aia de 2m!

stii bancul cu Dabija ... ? Ce te F... Grija.... bai ce tot atata da de ce costa atata da de ce o vinzi ? ( poate asa mi se scoala ) ai bani ? esti interesat ? mergi vezi si eventual cumperi ! nu mai veniti cu intrebari TAMPITE !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Nu sunt suparacios din fire....stai linistit

Quote Originally Posted by obylica View Post

Vreau una mai mare pentru ca am auzit ca si in jurul lui Jupiter s-ar fi montat sateliti.......si vreau sa vad cam ce pot prinde.......
    Se subintelege ca ai nevoie si de "softuri sofisticate"......in jurul lui Jupiter se emite codat in NAGRA 28!
    Toroidala "nu bate" pana pe Jupiter....de asta o dau.
    Vreau antena mare pusa pe motor......dar deocamdata nu am gasit decat motoare in 2 timpi....pe Heliu.
    Mai caut......nu ma grabesc.
    Caut ceva care sa foloseasca pe post de combustibil.....visinata.
    Pana vand eu toroidala.....sigur se inventeaza.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)