Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Caut LNB-uri Combo....

Aveti ceva sugestii....pe unde se gasesc, in Romania?

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Vrei Banda C si Ku combinate ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Salut...

Quote Originally Posted by mouse View Post
    Vrei Banda C si Ku combinate ?
    Se subintelege!
    Am postat si un filmulet cu o Gibertini de 150 (vezi....postul cu antena Hirschmann si montura similara, la final), cu doua actuatoare si 2 LNB-uri "suprapuse" (se pare ca unul e pentru KU si unul pentru C....cel putin eu asta am dedus). As vrea sa aplic acest sistem la un Fesat 120k....dar sa inlocuiesc LNB-urile mentionate cu unul singur de tip Combo.
    Am luat legatura telefonic cam cu toate firmele ce le cunosc.....de la Elstar....si pana la Satmultimedia. Nimeni nu are in stoc. Asa ca habar nu am unde as putea gasi.
    Last edited by gik2000; 17th August 2011 at 23:00.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu mai bine incerci varianta aia din film, cu 2 lnb-uri separate ?
    Chiar si fara actuatorul secundar de elevatie poti sa obtii rezultate bune... evident doar pe satelitii c band mai puternici sau cu acoperire spre noi caci Thaicom 78.5'E, NSS 40.5'W sau Apstar de la 76.5'E necesita antene de minim 2M

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Asa ceva mai are si un Slovac,am poza cu antena lui,un acuator „trage” LNC-ul dorit in focar,insa ceea ce vrei sa faci cu combo nu are randament,vei pierde in Ku aproape tot semnalul,din acest motiv au o apllicabilitate limitata,doar in State si acolo unde „sudezi” cu semnalul Ku.
    Daca imi aduc bine aminte @+rz.are s-au avea asa ceva.
    Un corotor am vrut sa fac si eu,dar am abandonat datorita randamentului scazut in Ku.
    Legat de procurarea unui LNC de banda C am facut sapaturi amanuntite de acum mai bine de 1 an pe toate magazinele online pe care le-am gasit pe net si de existenta carora am aflat de la altii.
    Rezultatul a fost negativ,nu aduc ca nu se vinde,ceea ce am gasit a fost niste second-hand-uri cu translatarea polaritatii in frecventa si cu factor de 20 K la 120 lei.
    Am gasit in final in Ucraina Inverto,Dreamsat si MNC toate cu o singura polaritate,ultimul pentru offset.
    Find foarte ieftine am luat cite unul din fiecare,trebuie sa vina coletul zilele astea.Sint apreciate de Dx-erii de acolo,oricum la 50 lei bucata nu mai am ce comentarii sa fac.La banii astia luam doar un second hand plus taxe postale.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am facut unul combo prin 2008 dar asa cum a spus si colegul mai sus se pierde semnal in banda ku... din acest motiv am abandonat si eu ''proiectul''

Actualmente am un Twin Inverto 13K de care sunt foarte multumit

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up BSC621-2 C/Ku LNBF

Salut.
    Am eu ce cauti, aduse din SUA.
    De testat nu am apucat inca, am antena de 1,5 dar am gasit la cineva de 3m trebuie sa ma duc sa o aduc sa testez acest tip de LNB.
    Daca vrei sa cumperi cauta la http://www.dmsiusa.com/products.html#c-ku
    Daca nu vrei sa ei de la ei am eu la 200 lei cu taxe postale.
    La vama am fost cam taxat pentru 3 asemenea LNB din care unul e pentru mine si doua de vinzare.
    Alte detalii numai dupa testare.
    DM 8000, card Focus OSCAM,120 dish, H-H Strong,

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gik2000
    Aveti ceva sugestii....pe unde se gasesc, in Romania?
    Nu stiu daca un magazin de profil din Romania vinde un astfel de lnb.Probabil ca nu.
    Daca vrei,totusi, sa stii cum se prezinta un asemenea lnb combo poti citi o prezentare facuta aici:http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=6126&page=20.Poate iti va fi de folos,cel putin ca orientare.Din pacate n-am actualizat datele publicate atunci,dar si mai mult regret faptul ca nu am acces usor la lnb ca sa fac reglaje precise pentru a scoate semnal util pe cit mai multe frecvente atit pe banda C cit si Ku

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default ok....

Merita studiata problema!
    In primul rand sa ma gandesc cum improvizez o montura pentru doua actuatoare.....si sa vad daca merita deranjul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)