Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default CNA a atentionat RCS&RDS sa introduca in grila GSP TV

CNA a atentionat RCS&RDS sa introduca in grila GSP TV
    12 August 2011

Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a decis ieri sa atentioneze RCS&RDS ca trebuie sa introduca in grila sa GSP TV, post cu profil sportiv care se numara printre televiziunile obligatorii la retransmisie de catre cablisti, conform principiului „must carry” prevazut in legislatia audiovizuala. Decizia a fost luata dupa ce, pe 12 iulie a.c., Consiliul a anuntat pe site-ul propriu ca GSP TV a intrat printre televiziunile pe care operatorii de cablu din Romania trebuie sa le retransmita in mod obligatoriu, conform principiului „must carry” (posturi obligatorii la retransmisie - n.r.). „Este o adresa de atentionare in urma plangerilor pe care le-am primit de la cetateni - si care sunt foarte multe -, ca in aceasta retea (RCS&RDS - n.r.) inca nu se regaseste GSP TV”, a explicat Rasvan Popescu, presedintele CNA, decizia Consiliului. Acesta a precizat ca si retelele mici de cablu care nu au notificat CNA ca vor sa introduca in grilele lor GSP TV vor primi scrisori de atentionare si ca, pe de alta parte, exista si operatori care, desi nu sunt obligati sa introduca in grilele lor GSP TV, au notificat CNA ca vor sa transmita aceasta televiziune.

(Sursa: Financiarul )

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca legea trebuie respectata si aplicata.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Care lege? Unde? In Romania?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Cool

Pai daca el nu mai stie pe ce "butoane" sa apese atunci cine ?
    si sincer sa fiu si zeustv nu ar fi exclus sa fie must carry cit de curind ...
    Last edited by mariuss; 16th August 2011 at 00:34.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Danni_X View Post
    Maine poimaine vor sa fie obligatoriu si zeus tv sau Dumnezeu stie ce alt rahan de canal.
    Circarii dracului!
    Si care ar fi problema? Eu sunt telespectator, asa ca le vreau pe toate si daca mi se consuma bateria de la telecomanda imi cumpar alta.
    Cand vad ca se plange lumea ca sunt canale in grila care nu se ridica la pretentia propriului intelect ma duce cu gandul la drobul de sare din povestea lui Creanga.
    Sunt canale in grila Digi care nu au fost si nu vor fi niciodata memorate in STB-ul meu dar m-as simti penibil sa cer scoaterea lor din grila.

Junior Member Teacher
    caras-severin[Ţuică County] noua regiune a tarii
    Posts Thanks / Likes

ca de obicei jmenarii de la rds sa fie mai cu mot,cine nu vrea nu se uita la gsp si gata!
    FORZZA MILAN-FORZZA ARMATA ULTRA-FORZZA LUPII GALBENII.......FUCK THE SYSTEM

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Arrow reply

Quote Originally Posted by mariusvlad2 View Post
    Si care ar fi problema? Eu sunt telespectator, asa ca le vreau pe toate si daca mi se consuma bateria de la telecomanda imi cumpar alta.
    Cand vad ca se plange lumea ca sunt canale in grila care nu se ridica la pretentia propriului intelect ma duce cu gandul la drobul de sare din povestea lui Creanga.
    Sunt canale in grila Digi care nu au fost si nu vor fi niciodata memorate in STB-ul meu dar m-as simti penibil sa cer scoaterea lor din grila.
    pacat ca putini gandesc ca tine!da lectii la multi,[dar fara rost!]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariusvlad2 View Post
    bravo,nimic mai adevarat.si eu am gramada de programe care nu se regasesc in lista mea,taraf&co,otv&co sau boomerang&co de exemplu,dar asta nu inseamna ca-mi doresc scoaterea lor din grila.niste orgolii prostesti a unora sau a altora.doar noi cei care avem telecomanda in mana ar trebui sa "decidem",prin audienta,daca sa fie sau nu in grila.prea multi intelectuali si destepti pe aici.hai sa mai respectem si legea si sa vedem apoi daca gsp va rezista sau nu.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation

Quote Originally Posted by samuell View Post
    ca de obicei jmenarii de la rds sa fie mai cu mot,cine nu vrea nu se uita la gsp si gata!
    Legea ar trebui sa spuna, 'nu-tzi place nene la jiji ca nare GSP, mai du-te si alege alt provider care are'.
    De ce ne trebuie atatia furnizori de servicii daca de la toti ne asteptam la acelasi lucru.
    Pai jiji n-are acest sau acel canal de kkt, care are ficus, dulce, etc?
    Vrei nene canalul de kkt (GSP), bine, nu te tzinem la jiji du-te la ala care-tzi da.
    Basta!

Alf

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)