Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Wink Cum si ce aleg ca decodor

Va salut,
    Sunt incepator in domeniu.Paote mai corect incepator pentru incepator...

As dori sa achizitionez o antena, un decodor care sa poata receptiona si HD
    Acum ce imi recomandati?

Dca mai vreau sa pot vedea si pe un al doilea ce pereceh dedecodoare imi recomandati?

As dori sa pot vedea si eu canalele romanesti....si eventual daca se poate niste discoveriuri .
    Astept propuneri , recomandari ....si sfaturi ....mai ales.....

Sfaturile ce nu pot fi pe forum sunt foarte bine venite si pe PM.
    Va rog legat de sfaturi incercati sa fiti cat mai simpli in explicatii imi cer scuze, dar repet sunt incepator......dar atentie nu sunt batut in cap....adica prind repede din zbor....

Cand am zis sa fie cat mai simple explicatiile...ma refeream pe intelesul tuturor....nu legat de detalii.....cu cat mai multe cu atat mai bune....
    Va multumesc si astept cu nerabdare sfaturile....
    danny

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rodanny View Post
    Va salut,
    Sunt incepator in domeniu.Paote mai corect incepator pentru incepator...

As dori sa achizitionez o antena, un decodor care sa poata receptiona si HD
    Acum ce imi recomandati?

Dca mai vreau sa pot vedea si pe un al doilea ce pereceh dedecodoare imi recomandati?

As dori sa pot vedea si eu canalele romanesti....si eventual daca se poate niste discoveriuri .
    Astept propuneri , recomandari ....si sfaturi ....mai ales.....

Sfaturile ce nu pot fi pe forum sunt foarte bine venite si pe PM.
    Va rog legat de sfaturi incercati sa fiti cat mai simpli in explicatii imi cer scuze, dar repet sunt incepator......dar atentie nu sunt batut in cap....adica prind repede din zbor....

Cand am zis sa fie cat mai simple explicatiile...ma refeream pe intelesul tuturor....nu legat de detalii.....cu cat mai multe cu atat mai bune....
    Va multumesc si astept cu nerabdare sfaturile....
    danny
    Io cred ca totul depinde de citi bani esti dispus sa dai pe toate astea.ca doar se poate lua tot made in china si tot va merge,insa va fi ca la loterie,nu se stie cit vor merge.
    globo 4100c+dreambox500s 4w+0.8w+4.8e+13e+75e+90e+36e

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iuri_md View Post
    Io cred ca totul depinde de citi bani esti dispus sa dai pe toate astea.ca doar se poate lua tot made in china si tot va merge,insa va fi ca la loterie,nu se stie cit vor merge.
    Salut,
    Sa zicem ca facem o paralela pret/calitate.....si pt cei cu bani si pt ce mai fara bani, dar sa primeze calitatea......
    danny

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    Sa zicem ca facem o paralela pret/calitate.....si pt cei cu bani si pt ce mai fara bani, dar sa primeze calitatea......
    danny
    de exemplu la noi un dream 500s costa 55 usd ,dream 800 =220 usd iar antena ,ma rog la alegere cu motor sau fara mare sau mica ,depinde ce sateliti vrei sa vezi.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

de exemplu la noi un dream 500s costa 55 usd ,dream 800 =220 usd iar antena ,ma rog la alegere cu motor sau fara mare sau mica ,depinde ce sateliti vrei sa vezi.
    Fain ar fi cred o antena motorizata....acum ce sa zic...nu prea stiu nici eu....normal cred ca ar fi util sa pot deplasa de la est la west.....
    Dar nu stiu daca se poate cu o singura antena.....

BTW...antene mai mari ...de exemplu de 1,2 - 1,5m se gasesc? Am vazut ca majoritatea sunt offseturi de 80 -85 cm/..

Acum Dream 500s de 55 usd apote receptiona HD?

Oare cu un pc....se paote transforma in decodor ?
    Daca da ce softuri si ce ar trebui sa fac ca sa pot receptiona canalele pe care le-am postat mai sus?
    danny

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Fain ar fi cred o antena motorizata....acum ce sa zic...nu prea stiu nici eu....normal cred ca ar fi util sa pot deplasa de la est la west.....
    Dar nu stiu daca se poate cu o singura antena.....

BTW...antene mai mari ...de exemplu de 1,2 - 1,5m se gasesc? Am vazut ca majoritatea sunt offseturi de 80 -85 cm/..

Acum Dream 500s de 55 usd apote receptiona HD?

Oare cu un pc....se paote transforma in decodor ?
    Daca da ce softuri si ce ar trebui sa fac ca sa pot receptiona canalele pe care le-am postat mai sus?
    danny
    deci... cu siguranta la voi se gasesc antene mai mari de 80 cm (sunt si aluminiu, ceea ce pe la noi nu gasesti) doi. dream 500s nu poate receptiona hd,iti trebuie un dm 800hd sau 500 hd care trece de 200 usd ,sau mai sunt si receptoare mai ieftine dar ,ma rog alta calitate. in loc de decodor poti folosi si un pc dar iti va trebui un cititor de card care costa cam cit un dream 500s si e un pic mai greu sa incepi cu server pe pc.mai ieftin ar fi un dream 800hd +o antena de 1,2m eventual motorizata si un card care sa mearga in sharing.p.s preturile la dream sunt de aici din R> Moldova,la voi e un pic mai scump.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

deci... cu siguranta la voi se gasesc antene mai mari de 80 cm (sunt si aluminiu, ceea ce pe la noi nu gasesti) doi. dream 500s nu poate receptiona hd,iti trebuie un dm 800hd sau 500 hd care trece de 200 usd ,sau mai sunt si receptoare mai ieftine dar ,ma rog alta calitate. in loc de decodor poti folosi si un pc dar iti va trebui un cititor de card care costa cam cit un dream 500s si e un pic mai greu sa incepi cu server pe pc.mai ieftin ar fi un dream 800hd +o antena de 1,2m eventual motorizata si un card care sa mearga in sharing.p.s preturile la dream sunt de aici din R> Moldova,la voi e un pic mai scump.
    Hm...
    Deci..inteleg ca doar Dream Hd e bun? Altel nu pot fi hackuite?
    Inteleg ca imi trebuie neaparat cartela?
    Alte decodoare nu mai sunt bune..cele cu linux embeded? ca sunt multe pe piata....

Unde gasesc o antena de peste 1m in rom?

Ce e cu banda K ...am mai auzit ceva dar nu ma prind..ce..K sau KU ....?
    Mai multe detalii informatii etc,
    danny

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Hm...
    Deci..inteleg ca doar Dream Hd e bun? Altel nu pot fi hackuite?
    Inteleg ca imi trebuie neaparat cartela?
    Alte decodoare nu mai sunt bune..cele cu linux embeded? ca sunt multe pe piata....

Unde gasesc o antena de peste 1m in rom?

Ce e cu banda K ...am mai auzit ceva dar nu ma prind..ce..K sau KU ....?
    Mai multe detalii informatii etc,
    danny
    asta tot e hd :http://www.alibaba.com/product-gs/38..._receiver.html si face cam 400 ron
    antene p-aici:http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...fbc034343e19c9
    fara card putini care vor dori sa faca schimb,iti iai si tu un focus si e ok
    Banda C necesita antene mai mari decit 150cm deci cred ca nu ai nevoie de ea

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

asta tot e hd :http://www.alibaba.com/product-gs/38..._receiver.html si face cam 400 ron
    antene p-aici:http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...fbc034343e19c9
    fara card putini care vor dori sa faca schimb,iti iai si tu un focus si e ok
    Banda C necesita antene mai mari decit 150cm deci cred ca nu ai nevoie de ea
    Mda...numai ca la antena aia zice canu poate fi motorizata...
    Ce faza...
    Am gasit si una de 1,5m dar cica costa 700 si ceva...mult domne mult pt o antena

Revneind la cea de 1,25 naspa e canu se paote motoriza....ore nu se poate gasi pe undeva motorizare pt ea?
    Recievere am gasit pe la unii ...de exmeplu...sper s anu se considere reclama...

Echosmart 8735 Media HD
    ATLAS ASR 5000 - HD, LAN, Linux

Tot de la Elstar.....cum sunt?

Nu am inteles ce cu cartela...
    Ce ai vrut sa zici cu: "fara card putini care vor dori sa faca schimb" ?
    ca nu am inteles....scuze..
    dnny

PS ce ziceti de astea? http://www.tbsdtv.com/english/products.html oare se pot decoda canalele cumva?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce faza...
    Am gasit si una de 1,5m dar cica costa 700 si ceva...mult domne mult pt o antena

Ia una ieftina si dupa prima furtuna se intoarce pe dos ca o umbrela in vânt ....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

ca sa nu-mi scoata ochii antescriitoru' ca n-am posturi tehnice

1. unde vrei/poti monta antena
    In RO te uiti prin vecini si vezi care este orientarea antenelor pentru :
    - boom = 4 W
    - digi si focus = 1W
    - akta/max = 5E
    - dolce = 39E
    ( 4W ; 1W ; 5E ; 39E reprezinta pozitionarea satelitilor avind ca origine punctul 0 aflat pe meridianul Greenwich )
    pentru a afla precis directia ( azimut ) pentru un satelit oarecare apelezi la @satlex )
    elevatia este inclinatia antenei fata de orizontala

2. alegi satelitii
    http://www.lyngsat.com/ http://www.lyngsat.com/europe.html

3. Alegi antena ( daca ai clar definite 1 si 2 o sa fie simplu )
    uzual in RO 0,9 <-> 1,2 m sint suficiente
    Pentru cazuri mai speciale ( Nilesat / Badr in nord si Astra 2D ) poti cere sfaturi cum sa cheltuiesti > 500 eur

4. toate antenele pot fi motorizate
    - cele sub 1,2 m ( in majoritatea cazurilor sint de tipul offset ) se folosesc Motoare H-H = comanda prin cablul coaxial de catre toate receiverele moderne ( la specificatii au DiseqC 1.2 sau 1.3 sau USALS )
    - cele peste 1,2m se pun pe Montura polara si sint miscate de un Actuator comandat de un Pozitioner

5. rceivere
    5.1 poti folosi o placa PCI / PCIe sau pe USB la un PC ; nu prea mai sint asa pasionati
    5.2 receivere in general
    pentru a aplica directivele mUE privind libera circulatie a informatiei s-a trecut la sharing ( un fel de DC+ pentru cardurile de acces , adica eu folosesc pe linga cardul meu si cardurile altor cetateni .... si ei tot asa )
    5.3 pentu cazul in care ai un abonament * subscriptie ) , de exemplu ( doar , din pacate ) Focus atunci folosind un reciver adecvat care sa gazduiasca cardul , se poate ca si alte receptoare sa floseasca acest card prin 5.2 la tine in casa sau la alte domicilii
    5.4 ( DC+ = NewCS sau OScam sau CCcam ) unul din aceste programe ( sau protocoalele lor ) trebuie sa fie compatibile/implementate pe receptorul dorit ( de obicei nici un vinzator arestabil nu-si face publicitate cu asa facilitati )
    5.5 VU+ si Dreambox ( si mai ieftinele clone le au implementate pe toate )
    5.6 celelalte receptoare cu linux la au implementate doar pe primele

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

KU este banda ce se transmite normal,in proportie de 95 procente(polaritate H si V)
    C banda sint putine posturi in C banda( polaritate circulara),rusii au multe posturi in c-banda

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ce faza...

Revneind la cea de 1,25 naspa e canu se paote motoriza....ore nu se poate gasi pe undeva motorizare pt ea?
    Recievere am gasit pe la unii ...de exmeplu...sper s anu se considere reclama...

Echosmart 8735 Media HD
    ATLAS ASR 5000 - HD, LAN, Linux

Tot de la Elstar.....cum sunt?

Nu am inteles ce cu cartela...
    Ce ai vrut sa zici cu: "fara card putini care vor dori sa faca schimb" ?
    ca nu am inteles....scuze..
    dnny

PS ce ziceti de astea? http://www.tbsdtv.com/english/products.html oare se pot decoda canalele cumva?
    io totusi cred ca mai nimerit ar fi o clona dreambox ca pentru astea este suport tehnic berechet,echosmart...alea...alea... cred ca sunt mai greu de configurat.sfatul meu : baga o antena 1.2m aluminiu +dreambox 800 (daca vrei sa vezi HD)si un abonament la focus ca e mai usor de facut sa mearga in sh......g si te-ai scos,frate. Cit despre setari si toate alea gasesti aici pe forum oameni buni care o sa te ajute.Bafta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread