Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default brat antena offset

Buna ziua,
    gasesc undeva un brat de antena (pe care se monteaza suportul pentru lnb) pentru un offset de 1,2 m ? Se gaseste oare de cumparat sau trebuie confectionat ?

Multumesc.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

io zic sa intrebi la un magazin de specialiate. ideal acolo unde ai cumparat antena. daca e una no name, succesuri dese !

Junior Member Teacher
    caras-severin[Ţuică County] noua regiune a tarii
    Posts Thanks / Likes

poti si sa tio confectionezi imparti120 la 2 si-ti da 60 e simplu bafta
    FORZZA MILAN-FORZZA ARMATA ULTRA-FORZZA LUPII GALBENII.......FUCK THE SYSTEM

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by samuell View Post
    poti si sa tio confectionezi imparti120 la 2 si-ti da 60 e simplu bafta
    Asa...asaaa... mai zi-i! Si dupa aia?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

da unghiul, cit e unghiul ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Unghiu nu ma interesat eu am pus ofsset-ul jos pe ciment cu fata la cer am legat o sfoara de capat[unde ar trebui lnb] cu o greutate la celalalt.ex surub si-ti da centrul antenei.reper principal buza de jos a antenei exact unde se indoie bratul pt pridere a elevatiei,binenteles conteaza si materialul sa fie cat mai usor de preferat bara goala patrata de aluminiu

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri.
    Antena nu e a mea si are, de fapt, 1,4 m aluminiu. Am sunat la doua magazine de specialitate si mi-au spus ca nu comercializeaza asa ceva. Nu stiu daca merita sa ma complic.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by petrisor View Post
    Multumesc pentru raspunsuri.
    Antena nu e a mea si are, de fapt, 1,4 m aluminiu. Am sunat la doua magazine de specialitate si mi-au spus ca nu comercializeaza asa ceva. Nu stiu daca merita sa ma complic.
    aia se anunta o antena buna si ar fi pacat sa o lasi balta!.. eu cred ca nu vorbeste chiar prostioare acest domn Samuell, as face cum a spus, dar as lasa totul relaxat si as incerca o orientare a antenei, o incercare de a prinde ceva asa.. apoi incetul cu incetul sunt convins ca ajungi sa gasesti lungimea optima pentru brat si unghiul..

daca totusi te hotarasti sa o arunci, arunc-o catre mine!
    Last edited by Luke_MS; 28th July 2011 at 11:39.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu zic sa nu te complici,nu o sa ai performantele ca la o antena 1,4 cu brat original .
    Este pierdere de timp.Mai bine o antena de un metru noua decat o fusareala de 1,4m.
    Faci cum vrei.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Unghiu nu ma interesat eu am pus ofsset-ul jos pe ciment cu fata la cer am legat o sfoara de capat[unde ar trebui lnb] cu o greutate la celalalt.ex surub si-ti da centrul antenei.reper principal buza de jos a antenei exact unde se indoie bratul pt pridere a elevatiei,binenteles conteaza si materialul sa fie cat mai usor de preferat bara goala patrata de aluminiu
    mie traducerea cu gogu i-mi da eroare. doar la mine ?

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    mie traducerea cu gogu i-mi da eroare. doar la mine ?
    nu, ca nu numai tie.. nu am inteles metoda, mai ales faza cu "exact unde se indoie bratul pt pridere a elevatiei" , dar i-am dat dreptate in ideea ca se poate gasi cu o aproximatie suficient de buna.. distanta focala se poate afla prin masuratori de diametre si adancime a antenei, niste socoteli aproximative pot rezulta de acolo... e un pic de munca, e nevoie poate de o zi intreaga sa tot freci antena aia... doua sa fie.... m-as baga si la trei poate..
    Last edited by Luke_MS; 29th July 2011 at 08:39.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

cand m-am referit"unde se indoie bratul jos la buza antenei"mam referit la faptul ca tai bratul de sustinere acum la 70 si insemnezi cu marker binenteles ca o lasi mai lunga la buza de jos o prinzi prin surub dai gaura in bara si in buza antenei si o ptinzi la fix 70 si curestul de teava te tunci in sus pina la elevatie,bine inteles ca e putin de bibilit la ea dar nu mult ati ei reper un sat puternic astra -hb si acolo incerci si binenteles mai ajustezi din lnb fata/spate sau din surubul care lai prins in buza antenei mai desfaci/strangi nu e ca din magazin dar la 95% ca din magazin o faci.bafta fratilor

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by petrisor View Post
    Nu stiu daca merita sa ma complic.

Complica-te si nu vei regreta.
    Fa exact ce iti spun si nu o sa ai probleme.
    Receiverul de test sa aiba memorat satelitul si frecventa pe care face operatia.
    Du televizorul si receiverul linga antena,pune-le pe un scaunel astfel incit sa ai vizibilitate spre bara de semnal in timp ce mesteresti la antena.Du antena cu aproximatie spre satelit,orienteaza-te dupa o alta antena la ochiometru pentru inceput daca mai ai una in curte,daca nu vei scana orbeste,ia ceva mai mult timp,dar in final tot cazi pe „cheie”.
    Pentru distanta focala poti folosi chiar si trei sirme mai groase pe care sa prinzi LNC-ul de test.Poti incerca sa tii si LNC-ul cu mina insa indiferent de procedeu trebuie sa te misti in „reluare” pentru a da timp barei de semnal sa reactioneze,si in acelas timp sa nu umbresti antena,stai in lateralul ei.
    Eu am reparat o antena offset de 1,4m prin acest procedeu,mai mult a durat sa duc si sa instalez toate decit lucrarea propriuzisa.Sa fii atent daca plimbi LNC-ul cu mina sa nu depistezi un focar secundar,de obicei este mai usor de identificat secundarele decit cel principal.
    Odata aflata dista in mm cu o ruleta este usor sa faci tijele.
    La montarea finala a lNC-ului trebuie sa mai plimbi odata LNC-ul pe o distanta de citiva mm sa te convingi ca esti intradevar in punctul focal si nu pe alaturi.

Am avut un caz in care boschetarii au urcat pe bloc si au furat tijele antenei cu tot cu LNC.Find vorba de o simetrica cunoscuta lucrurile au stat ceva mai usor,insa daca ai rabdare faci tot ce iti propui.
    Bafta.
    Last edited by mouse; 30th July 2011 at 21:24.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mouse View Post
    ... Find vorba de o simetrica cunoscuta lucrurile au stat ceva mai usor ...
    pai tocmai asta e problema mai mare, ca e offset antena!..

eu as proceda altcumva:
    - as pozitiona o bara cat mai verticala, lunga sa poata incapea si o a 2-a antena mai mica, dar intreaga si cat de cat de calitate;
    - apoi as face pozitionarea antenei mici pe un satelit cunoscut, cu emisie puternica, intr-o pozitie mai sus sau mai jos, in asa fel incat aia mare sa incapa dedesubtul sau desupra celei mici;
    - in felul asta antena mica devine un fel de sablon de orientare al farfuriei, dar si al bratului celei mari.. planurile formate de ovalul buzei antenelor trebuie sa fie cam paralele; antena mare fiind cu aproximatie o copie a antenei mici, dar la o scara mai mare, aproximatia si scalarea se pastraza si la lungimea focala, la lungimea bratului... asta inseamna ca daca de exemplu un diametru al antenei mici (sa zicem diametrul mai mare) reprezinta 0.75 din diametrul similar al antenei mari, atunci si bratul antenei mici trebuie sa fie cam tot 0.75 din cel care trebuie confectionat pentru antena mare;
    - mai ramane sa fie orientat bratul antenei mari si din nou antena mica ofera o oarecare idee legata de faptul ca trebuie sa fie in planul perpendicular pe cel al antenelor; de asemenea, tot aia mica ofera o idee cam la ce unghi fata de orizontala trebuie sa stea acel brat...
    - deci cateva idei de orientare fiind fixate, partea cea mai grea este gsirea acelui focar optim!.. focarul principal al antenei este acel focar optim, pentru ca antena teoretic poate prinde un acelasi satelit si daca nu are orientarea exact perpendiulara pe directia satelitului, insa nu are acelasi castig, nu e optima receptia.. asa numitele focare secundare formeaza o suprafata curba, un fel de calota deasupra antenei, iar eficienta receptiei (castigul) creste spre maxim pe masura ce reusesti sa plasezi LNB-ul in apropierea acelui punct numit focar principal.. deci bratul acum are o fixare aproximativa, insa nu e rigidizat, permite ca LNB-ul sa culiseze pe brat, dar si sa fie basculat sus-jos usor.. incet, cu rabdare te poti apropia de un maxim al receptiei, masurat pe ceva bineinteles (satfinder)
    - asadar e destul de dificil sa depistezi foarte precis acel focar, insa sunt foarte convins ca se poate gasi cu o precizie suficient de buna ca sa puna antena in valoare
    Last edited by Luke_MS; 5th August 2011 at 10:05.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai reusit sa te descurci?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)