Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    Posts Thanks / Likes

Default Receiver PVR in digi/dolce?

as dori sa stiu daca exista solutie (si care anume) pt problema mea:
    (mentinez ca momentan sunt abonat digi satelit. S-ar putea anul acesta sa trec pe dolce ca prea pica semnalu la digi cu prima ploita, dar inca nu m-am hotarat avand experienta anterioara de maxtv unde crapa semnalu la 40% si deci aveai o plaja de 30-40%, la digi plaja asta e vreo 5%. Daca a picat sub 75%, adios. Sgur, am receiver de cacao dar totusi.)
    Pina atunci as dori un receiver care sa poata fi folosit ca si PVR/DVR, dar care in eventualitatea schimbarii providerului, sa poata fi "migrat" (si deci sa nu fiu nevoit sa achizitionez alt receiver similar) cu costuri minime. (eventual trec pe dolce si il iau direct compatibil dolce daca acest lucru e prea scump)
    Am auzit de dreambox & co dar nu ma intereseaza chestiunile ilegale. Platesc abonament, am receiver (prost) dar doresc sa pot viziona anumite filme difuzate la ore cand sunt la servici sau dorm. Solutia mea pina acuma a fost sa tot astept redifuzarea la o ora normala, dar trec luni de zile pina se intampla asa ceva. O solutie PVR/DVR clasica ar fi fost o solutia dar receiverele satelit se prezinta ca un signur canal pe partea TV (din cate am inteles eu) si deci acestea nu pot "schimba canalul" pt a inregistra ceea ce trebuie. So, the next best thing ...
    Am cautat receivere cu pvr si vad ca cel mai ieftin vine un optibox dar nu stiu daca merge la digi si ce trebuie sa fac ca sa mearga (din multitudinile de chestii citite, banuiesc ca ar trebui sa pun ceva cheie de pe receiverul ce il am, cumva, in receiverul cu pvr, dar is total in ceata)

Subliniez ca n-am bani de scule serioase dar nici n-am pretentii. Tot ce vreau e sa il pot pune sa inregistreze anumite filme in decursul unei saptamani si apoi sa le pot vizualiza. Optional posibilitatea de pauza/continuare in timp ce ma uit deja la tv (de ex cand suna telefonu or something). deci chestii de bun simt, nu ozn-uri.

Multumesc anticipat
    sp user

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Varianta in cazul tau e receiverul hdpvr de la Dolce.Are 2 tunere deci vei putea inregistra 1 canal si viziona altul,sau inregistra 2 simultan si viziona de pe hdd.Are hdd de 500 giga incorporat.
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca ai DigiCablu in zona, un receiver cu DVB-C cu DVR compatibil N2 e 4 mil. alta solutie e UPC Digital sau IPTV de la Digi.

v

Junior Member Junior
    Posts Thanks / Likes

din pacate locuiesc la sat (chiar daca e linga oras) si inca nu avem nici un sopi de cablu in zona inc are stau. de 2-3 ani "vine" upcu dar ... tot vine.
    sa inteleg deci ca pe digi, satelit, n-am nici o optiune?
    sp user

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default sal

Dolce iti recomand si eu...la pachetul maxim fara hbo platesti cam 60 ron /luna la un rec HD PVR...mie mi se pare ok...si ai calitatea dorita...plus ca iti poti pune pana la 4 rec pe acelasi abonament(iti achizitionezi rec din alta parte ca sa iesi bine la pret si iti iei din mag Rtc cartelele)asta dupa ce te abonezi si ai primul receptor de la ei(pvr-ul)

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ar mai fii si Focussat , care ai avantajul ca poti folosi antena + lnb-ul actual
    Focussat emitand pe acelas satelit ca si DigiTV , pt. mai multe detalii cauti pe net Focussat
    De la ei poti cumpara cartela ( eventual si receptorul in custodie pt. o suma modica ) si apoi iti poti alege ce receptor de satelit cat te tine buzunarul , bine inteles cu functie pvr/dvr
    Insa cu cat investesti mai mult intr-un receptor mai de calitatate cu atat si inregistrarile vor fii mai bune
    Daca nu dispui inca de un lcd/led/plasma merge sa cumperi si un model de receptor de satelit cu inregistrare doar sd/mpeg2 , rezolutia maxima a unui tv crt/normal fiind de 720 x 576 , asa ca.......
    Insa daca dispui de un lcd/led/plasma ( si mai ales fullhd/hd ) , atunci se schimba prb. si trebuie sa iti cumperi un receptor de satelit cu inregistrare HD/Mpeg4 ( normal si pretul va fii mai mare ) , fiindca altfel rezolutia scrisa mai sus se va vedea destul de nasol pe un lcd/led/plasma hd
    Dupa cum vezi solutii sint , insa in functie de ceea ce dispui tu si de cat esti dispus sa investesti asa vei aveea si rezultatele/inregistrarile in viitor

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Buna seara,

As vrea sa va intreb si eu ceva: daca totusi nu este vreo varianta pentru digi pe un alt receiver in afara de cel oferit de ei. Ideea e ca trebuie sa il ajut pe un prieten sa isi poata inregistra cursele de formula 1 de pe digi sport, dar el locuieste in Germania si nu se poate lua in calcul DVB-C de la rds. Daca exista cumva un model de receiver care sa poata face treaba asta v-as ruga sa imi spuneti si mie. Chiar daca e vorba de un Dreambox sau ceva asemanator, insa trebuie sa fie relativ usor de instalat (in sensul ca sa il pot ajuta sa il instaleze prin telefon).

Va multumesc

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai nu stiu cum ai putea sa il ajuti ca sa extraga BK si RSA din conserva digi. Cardul DigiSatelit e complicat de pus in alt receiver.

Daca tot e in germania, sa inregistreze dupa RTL, ca parca ei transmit formula 1 acolo
    Last edited by innesat91; 12th March 2012 at 22:07.
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ideea era ca ar fi vrut sa fie cu inregistrarile cu comentariile in romana... o sa caut un pvr eventual sau imi iau eu un abonament la rds cu receiver cu pvr si ii trimit inregistrarile pe net.
    Multumesc oricum pentru raspuns.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu, Humax-ul de cablu nu suporta pvr. Daca ai abo la cablu la ei, incearca cu un receptor de cablu, pe care sa-i poti baga key n2
    Last edited by innesat91; 12th March 2012 at 23:04.
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Cel mai bine in cazul de fata se preteaza un dvd recorder cu hardisk.Se leaga pe scart la orice receptor si obtii calitate buna la inreg aproape la fel ca la pvr.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)