Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default vreau un HD.. ce imi recomandati?

Salutare! Ma gandesc sa trec la HD , insa nu sunt dispus sa ma arunc la sume de mii de lei ptr un receptor..oricat de hd ar fi el. Am vazut ceva de genul DREAMER 500HD..banuiesc ca e clona lui dm500hd si merge si ca server... Am mai luat acum ceva vreme un dm 800hd si mi-am luat teapa.. din cauza sim-ului care era dintre primele versiuni.. de data asta as vrea sa evit astfel de probleme. poate m-as si aruncat la lucruri originale , dar nu-mi permit sa dau prea multe milioane pe un receptor... In prezent am un dm500(clona) de care sunt destul de multumit. Multumesc mult! astept pareri.
    Last edited by sscssc; 9th July 2011 at 19:07.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu confunda "DM"800HD , clona , ce ai avut tu , cu unul original .

Daca ai spus ca nu esti dispus sa investesti bani pentru un produs HD , dupa ce ai mai facut acest thread , raspunsul era inevitabil : la bani putini -> clone .

Calitatea o stii si tu . Doar atat ai platit , cat/cum vrei sa mearga ?

Eu cred ca un Dreambox®500HD nu are un pret prohibitiv si e o scula buna .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sscssc View Post
    Salutare! Ma gandesc sa trec la HD , insa nu sunt dispus sa ma arunc la sume de mii de lei ptr un receptor..oricat de hd ar fi el. Am vazut ceva de genul DREAMER 500HD..banuiesc ca e clona lui dm500hd si merge si ca server... Am mai luat acum ceva vreme un dm 800hd si mi-am luat teapa.. din cauza sim-ului care era dintre primele versiuni.. de data asta as vrea sa evit astfel de probleme. poate m-as si aruncat la lucruri originale , dar nu-mi permit sa dau prea multe milioane pe un receptor... In prezent am un dm500(clona) de care sunt destul de multumit. Multumesc mult! astept pareri.
    fa un efort si mai strange bani/ia un produs original indiferent da marca,se gasesc destule pe piata ,multe stiu linux/nu te mai arunca la clone/asa nu te doare capul /alegerea i-ti apartine/asta e parerea mea/bafta!
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Sunt multe receptoare HD originale dar din pacate doar ca client poti sa fii
    ECHO AMIKO ETC..

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

vu plus..solo sau duo....plus ca nici un cocalar nu l-a scos la plimbare in paris.........

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sscssc View Post
    daca vrei sa nu mai iei tzepe atunci asculta sfaturile celor care ti-au raspuns inaintea mea si mai aduna ceva bani si cumpara ceva de calitate.
    englezii au doua vorbe foarte adevarate:
    you only get what you pay for !
    i am too poor to buy a cheap thing !
    o seara placuta !

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

In general "calitatea costa" , insa nu este obligatoriu sa fie numai dm-uri
    Mai citeste pe net/forumuri de specialitate si ai sa gasesti ca au aparut si alte firme/modele care folosesc acelas chipset/procesor ca cele de la dm-uri insa au preturi la jumatate ( sau cel putin nu asa de mari ca cele de la dm-uri )
    In general dm-urile au un suport software mult mai diversificat/generos fata de "alternative" , insa acest lucru nu trebuie sa fie un inpediment mai ales daca nu esti genul curiosilor sau sa il butonezi toata ziua
    Ti-sa dat mai sus exemplu marci/firmei VU+ , mai exista Clark tech ET-9000 s.a
    Insa conditia este ca va trebui totusi sa "plusezi" ceva in plus fata de ce ai investit in clona
    Daca conditia esentiala va fii pretul atunci...........

Banned

Posts Thanks / Likes

Dreambox e dreambox , vorba aia .

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Dreambox e dreambox , vorba aia .
    sau vorba cealaltä: nur ein Mercedes ist ein Mercedes
    adevärul este inventia unui mincinos

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

D-nul KING intr-adevar respectele mele ptr cunostintele tale dar ai pierdut teren pentru aberatiile tale fata de Clone.
    EX" MODERATOR" e pacat. Erai un baiat Ok de fapt te cunosc indirect " lehel "
    Dar sa nu te superi ai urmasi pe "RDI"
    Lasati oamenii sa vorbeasca liberi fara prejudecati si in loc sa-l ajutat intodeauna il criticati, clone etc deviati de la subiect.
    Iar cei ce vor ajutor dati SEARCH GOOGLE ..
    Bafta tuturor....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default ai dreptate

Quote Originally Posted by gilboa View Post
    D-nul KING intr-adevar respectele mele ptr cunostintele tale dar ai pierdut teren pentru aberatiile tale fata de Clone.
    EX" MODERATOR" e pacat. Erai un baiat Ok de fapt te cunosc indirect " lehel "
    Dar sa nu te superi ai urmasi pe "RDI"
    Lasati oamenii sa vorbeasca liberi fara prejudecati si in loc sa-l ajutat intodeauna il criticati, clone etc deviati de la subiect.
    Iar cei ce vor ajutor dati SEARCH GOOGLE ..
    Bafta tuturor....
    Respectele mele toti se dau destepti aici ..si nuj cum naiba se face ca toata lumea de aici e alnaibii de "originala" ce Dumnezeu e asa de greu de inbteles ca nu am bani de un ORIGINAL Care vrea sa ma intreleaga..sa aleaga raul cel mai mic si sa-mi ziuc..: ba dintre clone mai ieftin si mai bun e asta**** daca nu, abtineti-va vratilor.. ma rgandeam eu sa primesc cumva vre-un sfat.. se pare ca pe aici sunt numai bogatasi si toti se respecta. eu am o vorba... Romanu nostru umbla cu rahatu pe chiloti ...dar cand il vezi.. miroase a parfum de mama , mama...... ce mai conteaza ca ii ghioraie matele... NU-MI PERMIT ORIGINAL ... daca intelege cineva, de bine, daca nu...se poate inchide Thread-ul

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Salutare sscssc
    Nu judeca te rog un om daca are o parere personala despre un lucru sau o situatie de fapt, atat timp cat ai intrebat de sfat. Cel putin sa lasam cuvintele "tari". Sunt oameni care au pretentii mai mari si sunt dispusi sa plateasca pentru asta, dar sunt si oameni care fie nu-si permit din cauza situatiei materiale ceva mai grea, fie din cauza unor idei preconcepute inoculate in cine stie ce imprejurare.
    Daca e sa ma intrebi pe mine, te sfatuiesc sa te indrepti catre produsele originale, noi. Exista pe piata si alte receptoare decat Dreambox (eu pe acesta il recomand) sau Vu, care nu merg server, dar pot fi folosite foarte bine ca si client. Am vazut ca ai un Dm500 pe care-l poti folosi ok ca si server....
    II rog pe colegii de forum sa recomande receptoare HD pana in 700 lei la care sa se gaseasca suport sw si care sa permita cccam, eventual oscam.

Bye bre
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

edision argus pingulux de la nemti costa doar 150-170euroi si daca il iei din germania poti chiar sa cumperi si cardul de hd+ in pret/era o oferta acum citeva luni/incearca pe web poate gasesti/are suport sw pe mai multe forumuri/merge cam pe el poate fi client,nu stiu daca merge ca si server/are imagini enigma 2 alternative la imaginea cu care vine din fabrica.s,a,m,d
    Last edited by gladix; 9th July 2011 at 21:54.
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Deci , hai sa ne intelegem intr-un fel :
    - Tu ne intrebi pe noi sa iti recomandam un receiver hd si mai ales dupa "peripetiile" pe care le-ai avut cu aceea clona
    - Acum fiecare si-a exprimat punctul lui de vedere/pareri personale/sfaturi legate de doleanta ta
    - In afara de k.b care cei mai vechi il stiu ca este un fan "inrait" al dm-urilor , ceilalti am incercat sa iti oferim si alternative ale dm-urilor
    - Dupa cum am mai scris "calitatea costa" si mai ales ca te-ai obisnuit cu suportul software pt. dm-uri 500 ( chiar daca este clona )
    Acum nu ai decat 2 directii catre receptoare hd :

1 - Sa iti cumperi un receptor hd care insa nu are suport software atat de dezvoltat ca cel al dm-urilor si aici poti gasi si de la 5-600lei , insa nu stie cccam ci doar "client" de cccam cu/fara posibilitatea de a instala/aveea enigma pe el si

2 - Sa iti cumperi "alternative" ale dm-ului dupa cum ti-am scris mai sus , insa acestea costa si fiind de la egal la egal cu dm-urile ( in unele cazuri )

Deci cred ca ar fii cazul sa fii tu mai "hotarat" in ceea ce doresti si eventual pe viitor sa iti exprimi si bugetul pe care l-ai dori sa investesti , fiindca aici te ajutam in limita bunului simt
    Daca tu crezi ca toti de aici suntem cum ai scris te inseli amarnic , insa spre deosebire de tine stim ce vrem sau ne limitam la bugetele avute ( cu doleantele de asemenea )
    Alegerea si banii sunt ai tai , parerile/opiniile sunt ale noastre insa te rugam sa fii mai civilizat pe viitor si mai ales cand userii vor sa te ajute , altfel "o zi buna in continuare"

Banned

Posts Thanks / Likes

El ne intreaba asa :

As vrea sa merg in America , cu bani putini , precizez ca stiu sa inot . Dati-mi un sfat .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)