Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: Mi-a murit

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Default Mi-a murit

Ieri cand m-am intors de la munca am dat drumul la dream (dm800) si am constatat ca nu mai am semnal de nici o culoare. Nici pe antena cu motor nici pe cea care e pusa pe recul de dolce. Dreamul a fost scos din priza. Normal ca m-am invartit, am bagat drivere, am dat restarturi, am schimbat tuner... ca, in final, sa constat ca sursa era problema. Am pus sursa de la un dm500 si merge ok.
    Am desfacut sursa de 3A de la dm800 si am vazut ca are un condensator (cred ca asa ii zice) umflat. Acesta e pozitionat pe langa lipiturile cablului de iesire.
    Am gasit in graba la cineva o sursa de 12 v si 5A care are insa cablul taiat si ma tenteaza sa mut acel cablu din sursa defecta in el.
    Intrebarea este: daca inlocuiesc acel condensator sursa va functiona normal sau e foarte posibil sa mai fie o problema care sa fi cauzat umflarea lui si implicit, proasta functionare a sursei si deci, sa nu se merite... Sau sa iau cablul si sa folosesc acea sursa de 5A?

Thanks
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Schimba acel condensator si rezolvi problema ta.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

sau ia o sursa noua/dar fereste-te de elstar oradea/am luat eu si m-a tinut trei saptamani apoi s-a bulit/chiar daca era in garantie nu merita efortul sa o trimit inapoi/
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

lasa-o pe aia de 5A.mai ales ca ai motor si are nevoie de curent mai mare
    boy2good

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Lasa linistit sursa de 5A. Cu cat mai mare cu atat mai bine, oricum trage din sursa doar amperajul necesar.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc de raspunsuri, o sa bac sursa de 5A o sa mut cablul...

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai grija.Cu plusul pi şentru la jack-ul de alimentare

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Bineanteles foloseste sursa de 5A ,insa daca numai condensatorul era umflat la cea veche merita schimbat cu altul dar cu tensiune constructiva mai mare decat cel anterior.Acest defect este specific condensatorilor electrolitici care fie prin uscarea electrolitului pot duce la scurtcircuit sau pierderea capacitatii,fie folosit la tensiuni de functionare apropiate de cea constructiva se pot umfla si crapa.Dar de regula prin schimbare dupa o atenta examinare a celorlalte componente alimentatorul este pus pe picioare din nou si merita macar sa-l ai de rezerva.Atentie sterge electrolitul scurs pe cablaj fiindca poate provoca scurtcircit.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

De-aia nici nu am mutat pana acum. O duc la un prieten electrician, tre sa ajunga acasa...

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Ai grija.Cu plusul pi şentru la jack-ul de alimentare

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovicsb View Post
    Bineanteles foloseste sursa de 5A ,insa daca numai condensatorul era umflat la cea veche merita schimbat cu altul dar cu tensiune constructiva mai mare decat cel anterior.Acest defect este specific condensatorilor electrolitici care fie prin uscarea electrolitului pot duce la scurtcircuit sau pierderea capacitatii,fie folosit la tensiuni de functionare apropiate de cea constructiva se pot umfla si crapa.Dar de regula prin schimbare dupa o atenta examinare a celorlalte componente alimentatorul este pus pe picioare din nou si merita macar sa-l ai de rezerva.Atentie sterge electrolitul scurs pe cablaj fiindca poate provoca scurtcircit.
    Aia veche cred ca o folosesc in experimente aeronautice, adica o fac avion

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Buna idee cu verificatul sursei. O sa o verific si eu maine mai ales ca si mie mi-a crapat acum 2 zile reteaua de la DM800 in urma unor descarcari electrice. Odata cu reteaua de la Dream a crapat si alimentatorul de la modemul de fibra RDS.
    Acelasi lucru mi s-a mai intamplat si acum 2 ani dar s-a rezolvat usor cu un flash.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

L-am pus pe prietenul meu sa masoare sursa defecta. Avea voltaj ok... I-a pus un cosumator (un bec de 24 v cu 21 w) si voltajul a scazut sub 10 v . E normal? Cu sursa de 5A nu au fost probleme. Deci de aceea nu mai facea fata, chiar si cu HDD-ul scos din dream...

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    Buna idee cu verificatul sursei. O sa o verific si eu maine mai ales ca si mie mi-a crapat acum 2 zile reteaua de la DM800 in urma unor descarcari electrice. Odata cu reteaua de la Dream a crapat si alimentatorul de la modemul de fibra RDS.
    Acelasi lucru mi s-a mai intamplat si acum 2 ani dar s-a rezolvat usor cu un flash.
    Aici problema a venit de la router, cel putin asa se deduce. Eu cred ca de multe ori ne exista o cauza anume, poate doar ... ca pe ele scrie "made in china". Eu de ex am 2 paratrasnete langa mine (unul al blocului, altul al unei biserici de lemn, proiectat pt raza de 2000 de m), blocul este relativ nou, cu elecrica de foarte buna calitate, iar toate electronicele sunt alimentate din prize cu protectie.... si tot a murit.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    sau ia o sursa noua/dar fereste-te de elstar oradea/am luat eu si m-a tinut trei saptamani apoi s-a bulit/chiar daca era in garantie nu merita efortul sa o trimit inapoi/
    Eu, in locul tau, as trimite inapoi, poate ai avut ghinion, si eu am o sursa de 3A de la ei si merge fara probleme de circa 4 luni, prin posta nu cred ca iti costa mai mult de 4 lei transportul. Macar ne anunti daca se strica si acela

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)