Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: Parabolica UIF

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Parabolica UIF

In incercarea de a stoarce la nesfirsit antenele de UIF am ajuns la concluzia ca singura antena care se aproprie de perfectiune este antena parabolica a carui cistig si directivititate sint limitate doar de diametrul reflectorului parabolic realizat de amator.Daca mai pui si faptul ca lucreaza absolut pe toate frecventele in functie de dipolul din focar atunci merita toata atentia.
    Am incercat cu un reflector de la Canak de 0,5m diametru,cu o parabolica de 1,2m si acum tapez o umbrela de soare de 2m cu staniol.
    Chiar la reflectorul de 0,5m se observa aproape o dublare a cistigului folosind o antena Swan in focar.
    Din proprile teste am observat ca dipolul inchis are randament mai bun in UIF decit cel in landa.

Din auzite,se spunea ca era la Tirgoviste un fabricant de antene parabolice in UIF cu diametrul reflectorului parabolic de 1,5 si 4m.Alte detalii nu cunosc,din pacate.
    Ce stiti despre acele antene si despre fabricant?
    A testat cineva parabolica in UIF ?
    Respecte,
    mouse.
    Last edited by mouse; 5th July 2011 at 22:17.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mouse View Post

Din auzite,se spunea ca era la Tirgoviste un fabricant de antene parabolice in UIF cu diametrul reflectorului parabolic de 1,5 si 4m.Alte detalii nu cunosc,din pacate.
    Am vazut intr-un magazin din oras ,in urma cu ceva timp ,o astfel de antena ...ceva gen amatoricesc ,plasa care acoperea reflectorul era din "plasa de rapita"doar preamplificatorul sa fi fost bun de ceva ...o parabolica este buna doar pentru receptia tv dintr-o singura directie ...plasa de sirma cu gauri de 4cm se gaseste in comert ,o constructie solida cu materiale usoare ...constructia parabolei la 3-4m diametru ridicata cu o macara la 10-12m inaltime ...usor de zis dar aproape imposibil de realizat

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...Din auzite,se spunea ca era la Tirgoviste un fabricant de antene parabolice in UIF cu diametrul reflectorului parabolic de 1,5 si 4m.Alte detalii nu cunosc,din pacate.
    A testat cineva parabolica in UIF ?
    Respecte,
    mouse.
    Am auzit si eu de firma aia, din cate imi aduc aminte asta e: http://www.comteleprest.ro/terestre-c167.html
    Desi nu vad pe site antenele despre care spui. Dar ele exista, am trecut prin Targoviste acum cativa ani si erau peste tot in satele din jur. gasisem si site-ul odata dar nu il mai stiu, paaaarca era asta de sus.
    SHALOM

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Am auzit si eu de firma aia, din cate imi aduc aminte asta e: http://www.comteleprest.ro/terestre-c167.html
    Desi nu vad pe site antenele despre care spui. Dar ele exista, am trecut prin Targoviste acum cativa ani si erau peste tot in satele din jur. gasisem si site-ul odata dar nu il mai stiu, paaaarca era asta de sus.

Au dat lovitura prin satele din jurul Tirgovistei din cauza semnalului bunicel din Bucuresti .

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Ai nimerit firma. A vandut antenele alea in cantitate mare si in alte judete nu numai pe langa Targoviste. La mine in Prahova si acum sunt destule montate prin curti sau pe blocuri si functioneaza in continuare. Intre timp au aparut antene performante la preturi destul de rezonabile si mult mai usoare. Cred ca asta este cauza care a determinat scaderea cererii pentru antenele de Targoviste si nu am mai vazut sa se fabrice in continuare.
    PS. Cred ca se fabricau 2 modele. 1,5m si 1,8m diametru daca imi amintesc bine.
    Last edited by afaco; 6th July 2011 at 17:06.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

s-ar putea sa mai am printre fiarele vechi o antena de 1.5m, facuta de taica-miu acum cativa ani buni.nu a fost testata niciodata. daca nu gresesc, a mai ramas doar scheletul cu plasa pe ea, fara elementi si dipol.

cand ajung in tara, ma uit mai bine. @mouse daca esti din dambovita, putem tine legatura si cand vin in tara iti dau tie antena.

inca mai am vecini care le au ancorate pe directia pitesti.
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Posts Thanks / Likes

Multam de ajutor,baieti,daca imi puteti pune si o poza cu antena atunci va ramin dator.

Ochiurile plasei din ce cred eu trebuie sa fie de maxim 10 mm s-au chiar de 5 mm altfel sint pierderi.Se poate folosi si schletul metalic de la o umbrela de soare de 5m diametru pe care sa se ataseze plasa in locul materialului textil.Am vazut asemenea umbrele la terase,la berari.Tipul mai nou de umbrele sint cu doua etaje,dar cele vechi sint perfect parabolice.Am sa va pun o poza cu una sa o vedeti si voi.Tapata cu staniol s-au cu plasa de sirma subtire ar arata bestial si nici nu ar opune o rezistenta mare la vint.Cred ca solutia cu plasa ar fi suficient de usoara sa fie luata in considerare.Acoperita cu plasa nu ar trece de 30 Kg greutate in cel mai rau caz.
    Apropo,mi-a spus un tip care instraleaza antene de satelit in Nord-Vestul tarii ca a vazut la o pensiune pe linga Cluj Slovacii luati in digital.
    Daca nu cer prea mult,stiti cam pina unde se prinde pe teritoril national acest pachet digital si ce intensitate are semnalul in vestul tarii.
    Din Poiana Brasov am vizibilitate perfecta spre Slovacia si Ucraina find cu cel putin 600 m mai inalt decit toate dealurile care inconjoara Brasovul.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by innesat91 View Post
    s-ar putea sa mai am printre fiarele vechi o antena de 1.5m, facuta de taica-miu acum cativa ani buni.nu a fost testata niciodata. daca nu gresesc, a mai ramas doar scheletul cu plasa pe ea, fara elementi si dipol.

cand ajung in tara, ma uit mai bine. @mouse daca esti din dambovita, putem tine legatura si cand vin in tara iti dau tie antena.

inca mai am vecini care le au ancorate pe directia pitesti.

Multam de bunavointa,sint din Brasov s-au mai precis din groapa Brasovului.
    Asa cum am mai spus vreau sa fac una cit de mare gasesc umbrela.Deocamdata am de 2m.
    Plasa fina este o problema,eu ma gindeam si chiar am cumparat astazi 0,5 Kg de prenandez sa lipesc staniol pe umbrela asta de 2m sa vad ce iese la testare.

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

http://i15.photobucket.com/albums/a385/pytonu/ant1.jpg
    http://i15.photobucket.com/albums/a385/pytonu/ant2.jpg
    http://i15.photobucket.com/albums/a385/pytonu/ant3.jpg

Ia uite aici 3 poze interesante. Cam asa era antena de targoviste cu diferenta ca reflectorul era compus din 2 sau 4 bucati teava sau fier beton in forma de semicerc sudate la 90 grade si pe ele erau sudate cercuri de fier beton pe care era prinsa plasa de rapita. In rest (antenuta de receptie) era cam la fel.

Uitati si altele:
    http://www.dtvs.co.nz/index.php?main...p_image&pID=85
    http://n4yqt.tripod.com/tvro.html
    http://nn4nc.webs.com/parabolicantenna.htm
    Last edited by afaco; 6th July 2011 at 23:53.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ochiurile plasei din ce cred eu trebuie sa fie de maxim 10 mm s-au chiar de 5 mm altfel sint pierderi.
    Din ce calculasem eu pe vremuri ,ochiurile plasei (pentru UIF) sint undeva la 4cm -plasa cu ochiuri patrate care in acest moment se gaseste in comert -ce ma deranjat la antenele de Tirgoviste ere plasa de rapita cu ochiuri hexagonale -o antena de 1,5 m ar putea fi usor de construit ,un avantaj in plus ar fi receptia dintr-o singura directie fara raport fata-spate.Si chiar ar putea fi folosita pentru receptii mobile ...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Salut @mouse !
    Facut experimente multe din zona Saguna si de pe bloc de 8 din zona Victoriei . Rezultate 0 in UIF . Singurele rezultate vara , sporadic in FIF ceva nordici . Avind in vedere ca asta a fost acum vreo 15 ani eu cred ca merita sa incerci ca cine stie ... Daca nu , obisnuieste-te cu ideea ca stai in Brasov inconjurat de munti si asteapta sa vedem ce-i cu al 2-lea releu de pe Timpa .
    PS : Cum mai stai cu softurile de 4500 ?
    DM 800 clona ; 1,9 Al ; si altele

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Ochiurile plasei din ce cred eu trebuie sa fie de maxim 10 mm s-au chiar de 5 mm altfel sint pierderi
    1/20 x lambda minim ( capatul superior al benzii dorite )

focarul

f = D/2.83, unde D=diametrul

Folositi un Yagi cu 4-6 elemente in focar la diametre de pana la 2m.

Daca diametrul este mai mare folositi un Yagi cu maxim 3 el. altfel riscati sa nu folositi toata suprafata antenei de ecuatie parabolica:

x = 2 x radical din fz

Puteti obtine la diametre mari, de ex 5m, castiguri de peste 4OdB, ceea ce este impresionat dar si relativ prohibitiv d.p.d.v. mecanic la nivel de amator.

Cu 1.4m puteti obtine 25dB la o eficienta de cca. 65% ceea ce nu este deloc rau!
    Castigul creste spre capatul superior al benzii si de asemenea este un lucru pozitiv.

Amintiri din copilarie...

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kuki222 View Post
    Salut @mouse !
    Facut experimente multe din zona Saguna si de pe bloc de 8 din zona Victoriei . Rezultate 0 in UIF . Singurele rezultate vara , sporadic in FIF ceva nordici . Avind in vedere ca asta a fost acum vreo 15 ani eu cred ca merita sa incerci ca cine stie ... Daca nu , obisnuieste-te cu ideea ca stai in Brasov inconjurat de munti si asteapta sa vedem ce-i cu al 2-lea releu de pe Timpa .
    PS : Cum mai stai cu softurile de 4500 ?

Am copiat tot ce am reusit sa fac rost sapind prin toate tomberoanele internetului.Daca vrei iti trimit o copie dupa tot ce am.
    O sa ma intereseze si pe mine sa incarc unul cit de curind.Inca nu am luat un Strong 4500 dar vreau sa iau unul pentru teste.Poate si unul din generatia lui 4100.
    Dal dracu de releu de pe Timpa eu nu stiu cum sa scap de asta de pe canalul 10 FIF ca tare mult bruiaza Ucraina 1.TVR 1 emite acum in UIF pe 2 canale.
    Ce naiba mai tine risnita aia nu stiu.

Muntii sint un blestem pentru cei ce stau la poalele lor,dar pot fi si o binecuvintare pentru cei ce urca la receptii mobile in virf.
    Last edited by mouse; 7th July 2011 at 20:50.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    1/20 x lambda minim ( capatul superior al benzii dorite )

focarul

f = D/2.83, unde D=diametrul

Folositi un Yagi cu 4-6 elemente in focar la diametre de pana la 2m.

Daca diametrul este mai mare folositi un Yagi cu maxim 3 el. altfel riscati sa nu folositi toata suprafata antenei de ecuatie parabolica:

x = 2 x radical din fz

Puteti obtine la diametre mari, de ex 5m, castiguri de peste 4OdB, ceea ce este impresionat dar si relativ prohibitiv d.p.d.v. mecanic la nivel de amator.

Cu 1.4m puteti obtine 25dB la o eficienta de cca. 65% ceea ce nu este deloc rau!
    Castigul creste spre capatul superior al benzii si de asemenea este un lucru pozitiv.

Amintiri din copilarie...
    Merci de contributie 007,Cind o scoate berarii astia la casat umbrele mari de 4-5m cu pinza rupta si spite indoite o sa-mi fac stocul.
    Daca fac patru pentru un sistem cred ca dau lovitura.ce zici,macar partial scot Bulgarii in UIF in groapa Brasovului ? Nu as indraznii sa sper la o receptie constanta,macar ceva reflexii acolo vara.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Receptii sporadice poate.
    Se prindeau bulgarii cand emiteu pe canalul 5 OIRT, in zona Racadau, pe vremea lui Ceausescu ....si cand tacea 5-ul din Harghita.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)