Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default SNR vrea sa se duca experimental cu televiziune digitala terestra in 14 noi orase din

Iata ca in sfarsit ceva se misca si in domeniul dvb-t-ului , ramane sa vedem si practic rezultatele acestei extinderi a "experimentului dvb-t" din prezent , citez :
    "Societatea Nationala de Radiocomunicatii (SNR), companie de stat care asigura transmisiile TV pentru SRTV, a cerut in luna aprilie din acest an autoritatii de reglementare in comunicatii extinderea in 14 noi orase a proiectului pilot de televiziune digitala terestra (DVB-T), conform unui document obtinut de HotNews.ro. Prin emitatoare DVB-T montate in Bucuresti si Sibiu, SNR difuzeaza experimental acum programe TV digitale atat ale TVR cat si ale unor televiziuni comerciale. Tranzitia de la televiziunea analogica la cea digitala terestra in Romania nu va fi afectata deoarece acorduri similare mai detin si Pro TV, Digital Terestrial Television si Rom Media, iar valabilitatea lor expira la demararea procedurii de acordare a licentelor nationale, sustine autoritatea de reglementare............"

Mai multe detalii cititi de la sursa : - http://m.hotnews.ro/stire/9266487

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes
    SHALOM

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Imi cer scuze daca sunt insolent , insa acolo unde este postat nu cred ca este bine ( dupa mine )
    Aceea sectiune cred ca se refera la "noutatii" in general sau de pe mapamond , insa ce am postat eu mai sus este "personalizat" doar pt. Ro si "doar in domeniul dvb-t"
    Ramane la latitudinea unui admin pe care dintre cele 2 threaduri sa le stearga + raspunsul meu de acum

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

SNR isi incepe treaba mai devreme ...este o idee buna ...nu ma asteptam. 14 orase ...Galati ,Constanta etc Si unde mai pun si experimentul Rom Media Buzau

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    SNR isi incepe treaba mai devreme ...este o idee buna ...nu ma asteptam. 14 orase ...Galati ,Constanta etc Si unde mai pun si experimentul Rom Media Buzau
    vrajeala estem la astia bre...daca era asa de ce nu au dat o data ?....pentru ca intr-un tarziu vor trebui sa emita in 14 orase si in multe altele...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DIVX2009 View Post
    vrajeala estem la astia bre...daca era asa de ce nu au dat o data ?....pentru ca intr-un tarziu vor trebui sa emita in 14 orase si in multe altele...
    Pai incep anul asta si termina in 2015 ...primul oras va fi Galati pentru a putea sa fac eu receptii din Ucraina Daca s-a hotarit si PRIMA TV sa treaca pe digital inseamna ca cei de la SNR si-au dat seama ca merg pe profit si extind experimentul DVB-T .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Desigur vrajeala de 2 bani estem...abureala pentru presa si fraieri.
    Unde e mux-ul al 2-lea care trebuia sa intre demult ?
    Prima si Realitatea unde au disparut ? ori s-au inteles la pesches cu cablistii ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai incep anul asta si termina in 2015 ...primul oras va fi Galati pentru a putea sa fac eu receptii din Ucraina Daca s-a hotarit si PRIMA TV sa treaca pe digital inseamna ca cei de la SNR si-au dat seama ca merg pe profit si extind experimentul DVB-T .
    cand?...de unde stii ?....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DIVX2009 View Post
    cand?...de unde stii ?....
    Fara comentarii !

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Sper ca emitatoarele sa fie in zone strategice in functie de orasele unde vor emite( Galati-Vacareni , Buzau-Istrita, Ploiesti-Costila....si asa mai departe....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Sper ca emitatoarele sa fie in zone strategice in functie de orasele unde vor emite( Galati-Vacareni , Buzau-Istrita, Ploiesti-Costila....si asa mai departe....
    In lista aceea neoficiala ,care intre timp a ajuns pe mai multe site-uri specializate,se vorbeste de Galati ,Ploiesti etc...daca ar fi Costila cred ca s-ar rezolva receptia si in Bucuresti ,in zonele de umbra ...

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca vom continua sa avem acest varza de ministru al comunicatziilor se va misca digital in Romania la Pastele Cailor sau chiar dupa... Deja se pare ca suntem cei mai prosti din curtea scolii in Europa de Est si la Bruxelles nu se sta cu mainile in san apropo de acest aspect. Nu, e clar, la noi NU se vrea...

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Sa le duca cit mai departe de Brasov,la dracu-n praznic sa mai bruieze si pe altii,ca eu m-am saturat 30 de ani.Nu vad ziua cind scap pe FIF de ei.
    Ala de la Sibiu ajunge pentru tot Ardealul,ba mai da si pe linga,in rest liniste mormint ca sa intre DX-ul.
    Pe satelit este loc destul,cu 0,9m si 100W la emisie rezolva toata tara dintr-un singur foc.
    Last edited by mouse; 8th July 2011 at 22:26.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

...primul oras va fi Galati pentru a putea sa fac eu receptii din Ucraina .
    Te supara rau Galatiul la DX-ul Ucrainienilor ?
    Am auzit ca vor sa treaca ai nostrii in DVBT-T2.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu si ucrainieni si moldoveni deja emit in DVB-T2 in teste.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)