Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: DVB-T Calarasi

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default DVB-T Calarasi

Salut,

Ma intereseaza sa stiu daca se poate receptiona In zona Lehliu DVB-T-ul din Bucuresti (aprox. 80Km) de Bucuresti.
    Un amic si-a luat TV si ma roaga sa-i montez un Yagi cu amplif. dar nu stiu daca foloseste investitia.
    E cineva din zona sa-mi spuna ceva ?

Multam

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu sunt din zona dar cred ca pot sa te ajut cunoscand cum merge treaba la asemenea distantza.
    Zici Lehliu? OK. Pai, teoretic (si practic) cu o antena buna si un amplificator zdravan trebuie sa mearga. Initzial ma gandeam sa zic ca nu garantez receptzie constanta dar, totusi... Daca are de unde omu' sa faca rost, pentru teste, de un Telecanak (antena turceasca cu lighean si elementzi) sa vada cum vede canal 51 si canal 34 acolo pe analog, dar ziua, nu noaptea, ca noaptea merge sigur si digitalul... Asa isi da seama daca merge sa faca investitzia. In Lehliu merge sigur dar depinde de amplasament... De asta zic.
    Daca cu telecanakul "vede" pe analog canal 34 ziua, relativ lizibil (nu neaparat color) atunci poate urca intr-un par zdravan o antena serioasa de genul asta, cu un amplificator. Si aici e de discutat, dupa parerea mea, amplificatoarele SWA sunt muci. Deci e bine de gasit alta solutzie.
    Last edited by Energymedia; 4th July 2011 at 16:07.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

.....cum a spus si @energymedia, teoretic si practic ar trebui sa mearga ,insa nu GARANTAT; depinde de locatie,,,,,,,,,,Antena trebuie inaltata pe un pilon cat mai sus posibil ,fara obstacole in fata ,amplificatorul de calitate ( sa fie acordat pe frecventa respectiva daca se poate) .Cablul coaxial de asemenea de calitate (cu cat e mai gros cu atat e mai bun ,de obicei )..,si mai ales fara nade............Daca nu ai antene de tip turcesc . poti incerca cu 2 Antene YAGI in paralel cu care eu am avut rezultate multumitoare.........succes !
    Last edited by tata john; 4th July 2011 at 22:30.
    Sa traiti bine ! Bine ca traim !........................... 13E +16E +192E +1W ...si ce-o fi pe terestru.......

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Vand BFR 92 si şocuri RF

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

la mine cu o prastie d'asta merg canalele 54 & 59 de rup

inaltimea tevii nu este mai mare de 7 metri, s-a mai si indoit putin din cauza vijeliilor.

pro tv hd si sd intra doar seara, chiar daca au polaritate verticala.

locatia: gaesti. distanta cam de 80 si ceva de km.
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)