Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: eumetsat

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default eumetsat

ma poate lamuri cineva in legatura cu serviciul eumetsat..............?
    se poate receptiona cu sistemul cu care receptionam programele tv?
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da, se poate receptiona, dar ai nevoie de o cheie hardware pentru a decripta transmisia. Ei spun ca o data la 6 ore transmit in clar toate informatiile dar eu nu am reusit sa le receptionez (doar o data am incercat asa ca nu e relevant). Pentru receptie iti trebuie si un soft (furnizat de ei) care costa in jur de 60EUR. Trebuie sa semnezi o hartie (doc. se downloadeaza de la ei) si sa le-o trimiti (un fel de license agreement in care specifici ce o sa faci cu datele). Dupa ce faci dovada ca ai platit licenta pt. software ei iti trimit un user/password pe care il folosesti la receptia libera. Pentru a receptiona toate transmisiile poti sa comanzi cheia hardware (40 EUR ultima data).

Pentru mai multe detalii http://www.eumetsat.de/ sau poti lua legatura cu INMH (pentru romania, pe site era si numele contactului)

Pentru detalii despre necesarul hardware/software http://www.eumetsat.de/en/area2/publications/td15.pdf precum si
    http://www.eumetsat.de/en/area1/pdf/Data_Policy.pdf

Pe scurt, citat dintr-un document:

The tq®-TELLICAST client software used with EUMETCast must be purchased directly from EUMETSAT, all other components of the reception station are commercially available.
    Toate informatiile pe care le am sunt din iunie 2004. Daca obtii alte detalii te rog sa ma anunti pe mine sau pe ghettoman despre procedura urmata.

Eu am gasit pe net clientul dar imi da erori la intrarea pe canal si nu am avut timp sa aprofundez problema

Aditional MeteoFrance transmite anumite date in clar (inclusiv imagini) dar doar pt. Franta...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

aha.............
    hai ca incerc, merci..............
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

de unde iau softul.................?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

The tq®-TELLICAST client software used with EUMETCast must be purchased directly from EUMETSAT, all other components of the reception station are commercially available.

Ce am gasit eu pe net a fost exact clientul (vine cu SKYDSL sau similar de la telecom) dar configurat pentru sky... Daca schimbi configuratia il poti sili sa incerce sa se conecteze la fluxul eumetsat, vede ce urmeaza sa se transmita da' o sa iti dea eroare ca nu se poate introduce in canalul de date... (din cate am prins exista un canal comun pe care se transmit anunturi cu ce urmeaza sa se broadcasteze si 2 canale private pe care vin datele - ceva de genul EON)

Unde l-am gasit.... cautare pe google da' nu mai stiu exact cuvintele cheie, probabil tqclient sau similare....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

n-am gasit nimic.................

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da-mi un PM cu o adresa de mail si incerc sa ti-l trimit (trebuie sa-l caut ca e pe un CD).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)