Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10

Thread: schimb LNC

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default schimb LNC

am avut o supratensiune si ce-am observat este ca un port de la LNC-ul meu s-a ars (printre muuulte altele, centrala de incalzire, centrala de paza... etc)

am o intrebare: acesta este LNC-ul: LNC twin flansa Invacom TWF-031 luat de la peruvision. si aceasta este antena: antenna prime focus 1,4 m Al montura polara

As putea sa instalez la aceasta antena un LNB ultra: Inverto BLACK ULTRA Twin HGLN 40mm LNB de care toata lumea vorbeste de bine?

sau chiar quad... Inverto BLACK ULTRA Quad HGLN 40mm LNB...
    merci

Cristi
    Last edited by cristimate; 27th June 2011 at 12:15.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristimate View Post
    am avut o supratensiune si ce-am observat este ca un port de la LNC-ul meu s-a ars (printre muuulte altele, centrala de incalzire, centrala de paza... etc)

am o intrebare: acesta este LNC-ul: LNC twin flansa Invacom TWF-031 luat de la peruvision. si aceasta este antena: antenna prime focus 1,4 m Al montura polara

As putea sa instalez la aceasta antena un LNB ultra: Inverto BLACK ULTRA Twin HGLN 40mm LNB de care toata lumea vorbeste de bine?

sau chiar quad... Inverto BLACK ULTRA Quad HGLN 40mm LNB...
    merci

Cristi
    Draga Cristi
    Ne bucuram ca ai scapat de mizeria aia de Invacom.Daca vrei gratis Invacom twin cu flansa iti dau eu dar e fugit 4 MHz.Adica prinzi posturile cu 4 MHz mai sus.Asa fac toate mizerile alea scumpe numite Ivacom.
    Inverto cel mai bun raport pret/calitate pentru un produs made in PRC

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Draga Cristi
    Ne bucuram ca ai scapat de mizeria aia de Invacom.Daca vrei gratis Invacom twin cu flansa iti dau eu dar e fugit 4 MHz.Adica prinzi posturile cu 4 MHz mai sus.Asa fac toate mizerile alea scumpe numite Ivacom.
    Problema e valabila si in cazul lnb-urilor pt offset sau doar la cele cu flansa?
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    Problema e valabila si in cazul lnb-urilor pt offset sau doar la cele cu flansa?
    LNB-ul de offset difera fata de cel pentru prime focus numai din cauza feedhorn-ului,adica parte mecanica.Problema legata de fuga oscilatorului local al LNB-ului este materialul sau lipsa de imbatranire a materialului din care este confectionat DRO-ul (Dielectric Resonator Oscilator)LNB-ului.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Exista o perioada de timp (aproximativ) in care apar problemele? Intreb acest lucru pentru ca folosesc un Invacom si am folosit si Inverto, e drept, pentru offset si am avut experiente neplacute cu Inverto. Cu 2 astfel de lnb-uri (ultra black). Si mai stiu si la altcineva un inverto cu probleme. De aceea sunt un pic surprins. Sper sa nu am si eu problemele de care zici.
    Mai precis, cu inverto cadea semnalul de tot, ca si cum receptorul nu mai avea cablul de la antena bagat. Isi revenea doar daca se schimba polaritatea. Altfel raportul calitate (d.p.v. al semnalului) / pret mi se pare bun.
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Imi pare rau de paguba suferita @cristimate,eu inca nu am apucat sa testez un invacom,unii le lauda,altii le ponegresc,dar am pe offset un invero black ultra de care sint foarte multumit.L-am cumparat de anul trecut din primavara si de atunci il forjez zilnic.Nu am remarcat nici o schimbare in rau de cind l-am pus pe antena prima data.
    Aveam in schimb inainte un single Platinium foarte puturos,cum se inoura mai bine cum se ducea de ripa semnalul.Din ce am inteles din spusele altora modelul twin ar fi mai bun ca sensibilitate.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Draga Cristi

Salutare,

mi se pare ca esti cam subiectiv, lnb-urile INVACOM, sunt cele mai profi, fata de altii pot spune .. inverto- care defapt sunt lnb-uri OEM cu ambalaj. Cine nu cunoaste companile indeaproape si personal si pe cei implicati precum si produsele ca valoare si performanta cred ca se raporteaza la experiente personale in raport cu pretul produselor.

no offense!
    Numai bine!

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stonewell View Post
    Salutare,

mi se pare ca esti cam subiectiv, lnb-urile INVACOM, sunt cele mai profi, fata de altii pot spune .. inverto- care defapt sunt lnb-uri OEM cu ambalaj. Cine nu cunoaste companile indeaproape si personal si pe cei implicati precum si produsele ca valoare si performanta cred ca se raporteaza la experiente personale in raport cu pretul produselor.

no offense!
    Numai bine!
    Cum zici tu.Am vreo 3 Invacomuri date jos de pe antenele de receptie din B1 toate fugite 4-5 Mhz

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Marketing vs experienta proprie ...

Quote Originally Posted by stonewell View Post
    Salutare,

no offense!
    Numai bine!
    Si la ce-ar trebui sa se raporteze ? La sloganurile de marcheting ?
    Nu experienta personala, daca exista - si pe @satenicu nu-l poate trata nimeni de amator - e cea mai importanta cind faci o apreciere ?
    Daca bine am inteles ...
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)