Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: un sfat

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default un sfat

Salutare.
    Am o antena digi care as vrea sa o folosesc in concediu cu rulota...la munte ..la mare.Problema de care ma lovesc este montajul...
    Am aflat de la niste instalatori ca as pute sa gasesc satelitul mult mai usor
    cu un osciloscop.Am facut rost de acest aparat ...dar problema este ca nu stiu unde sa verific semnalul.Am incercat pe cablu intre lnb si receptor..dar nu a mers.Daca stie cineva sa mi explice mai multe ...

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

cel mai simplu gasesti semnalul cu un satfinder simplu cu biper , acesta semnaleaza prezenta satelitului oricare ar fi acesta si indiferent care transponder , apoi cuplezi receptorul si scanind iti dai seama pe ce satelit esti si cum trebuie sa orientezi antena pentru a prinde satelitul dorit ; acest satfinder nu e scump si-l gasesti la magazinele de profil , mai poti sa iei cu tine in concediu si o revista Infosatelit daca acolo nu vei avea net sa ai lista cu sateliti si transpondere pe cind vei regla antena , concediu placut !

TBD Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boby-40 View Post
    Salutare.
    Am o antena digi care as vrea sa o folosesc in concediu cu rulota...la munte ..la mare.Problema de care ma lovesc este montajul...
    Am aflat de la niste instalatori ca as pute sa gasesc satelitul mult mai usor
    cu un osciloscop.Am facut rost de acest aparat ...dar problema este ca nu stiu unde sa verific semnalul.Am incercat pe cablu intre lnb si receptor..dar nu a mers.Daca stie cineva sa mi explice mai multe ...
    Au ras de tine... Cum cu osciloscopul? De ce nu un analizor de spectru radio 100 MHz - 15 GHz? Poate prinzi si niste bulgari sau turci DVB-T... Tu te duci in vacanta sau te apuci de prins satelitii? Poate preferi totusi un hotel... Au si TV in camera. Si am auzit ca au si baie cu apa curenta...
    Oricum, ai nevoie de o busola si antena reglata "de acasa" ca sa cauti mai usor. Nu inteleg ce cauta rulota... Mai bine o numesti car de receptie TV... Eu as fi ales niste DVD-uri (inclusiv unele cu cifra 18 incercuita) si cu asta basta. Concendiu placut si cer fara nori!

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default re

Am incercat cu satfinder (am unul de 40 ron...)dar tot nu merge...bipaie la semnalul de la satelit...dar pe satelit tot nu sunt.Probabil mai sunt si semnale false. O sa ma mai incerc...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si o busola este necesata pt a gasi satelitul repede,stai cu ea sub antena montata pe satelit (intelsat 1002) si ii faci un semn pe directia satelitului si apoi in noua locatie vezi cu busola directia satelitului si cu satfinderul gasesti semnalul imediat.
    o sugestie
    http://www.tehnicb.ro/aparatemasura/...gicdetalii.htm
    http://www.tehnicb.ro/aparatemasura/busoladetalii.htm

Junior Member Teacher
    UNDEVA PRIN ..STRAINI...pe langa studiorile Rai
    Posts Thanks / Likes

Sau poti folosi site-ul asta daca ai posibilitatea,sau programul pentru iphone sau un telefon cu android

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ai pm.....
    Echosmart 661,791,790, DM 500, offseturi de 90 , 120,180, Bucharest

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boby-40 View Post
    Am incercat cu satfinder (am unul de 40 ron...)dar tot nu merge...bipaie la semnalul de la satelit...dar pe satelit tot nu sunt.Probabil mai sunt si semnale false. O sa ma mai incerc...
    nu sint semnale false , sint tot sateliti , dar in momentul in care cu satfinderul ai prins un semnal si din reglaj acest semnal e maxim in acel moment jonglezi cu receptorul : din meniu , la cautare sateliti sau transpondere alegi diferiti sateliti si vezi pe care urca semnalul si calitatea , dai scanare si iti vei da seama pe care satelit ai prins semnalul : cu ajutorul revistei

P.S. : asta in cazul in care ai un receptor mai de doamne ajuta , cu cel de digi mai greu

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default re

Multumesc la toti pentru ajutor....din ce am obs.nu este asa greu de gasit
    cu satfinder cu putina indeminare o busola si cu un receptor mai rapid....problema este de fixarea antenei...si elevatia probabil....ca daca nu ai montajul corect..poti sa ai cele mai performante scule...Este tot o bijbiiala.
    La mine asta este problema cred.Acolo ma incurc.La reglajul antenei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)