Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reglare motor h-h in Franta

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am reusit sa montez un motor h-h pe o antena de 85cm si cu reglaj fin am reusit sa prnd Thor. Mentionez ca locatia este in Franta la Strasbourg.Am introdus datele de locatie ,longitudine si latitudine,apoi am apelat la functia USALS . antena se orineteaza spre alti sateliti,dar nu receptioneza pe nici un alt satelit semnal.
    Elevatia am pus-o in jur de 28-30 de garade ,orientantu-ma dupa semnalul maxim pe Thor.
    Stiu ca undeva este ceva gresit,nu am calculat ounctul 0 iar antena nu cred ca face antena curba corecta pentru a receptiona ceilalti sateliti ,dar totusi pentru Thor am semnal de circa 72%. Ma poate infruma cineva mai exact cum sa procedez?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

salut, parerea mea e ca pentru inceput ar trebui sa precizezi pe ce canale ai imagine ? ulterior ....

ps : studiaza l cu atentie

http://www.youtube.com/watch?v=-k_yhxmGlEA

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu iti intra alti sateliti pentru ca ai folosit satelitul Thor ca punct 0.Pentru zona unde te afli trebuie trebuie fixat ca punct 0 satelitul cel mai la sud de orasul tau.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dannic View Post
    Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am reusit sa montez un motor h-h pe o antena de 85cm si cu reglaj fin am reusit sa prnd Thor. Mentionez ca locatia este in Franta la Strasbourg.Am introdus datele de locatie ,longitudine si latitudine,apoi am apelat la functia USALS . antena se orineteaza spre alti sateliti,dar nu receptioneza pe nici un alt satelit semnal.
    Elevatia am pus-o in jur de 28-30 de garade ,orientantu-ma dupa semnalul maxim pe Thor.
    Stiu ca undeva este ceva gresit,nu am calculat ounctul 0 iar antena nu cred ca face antena curba corecta pentru a receptiona ceilalti sateliti ,dar totusi pentru Thor am semnal de circa 72%. Ma poate infruma cineva mai exact cum sa procedez?
    antena nu este reglata pe satelitul care trebuie si nu este pe curba polara , pentru a te informa corect cum trebuie sa procedezi intra pe adresa http://satlex.ro/ro/azel_calc-params...w=75&diam_h=80 adica pe satelitul eutelsat w3 7*E daca respecti toate datele trebuie sa reusesti multa bafta .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Salut

Trebuie sa iti fixezi intai punctul 0 si apoi sa folosesti usuals
    incearca sa gasesti punctul 0 aici:
    http://www.dishpointer.com/
    sau aici
    http://www.igp.net/Antenna_Alignment/Index.php
    mai sunt si altele
    oricum din locatia ta incearca sa aliniezi HH si antena pe sud intai si apoi sa sa cauti satelitii
    SUCCES

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Motor

Quote Originally Posted by luciand1956 View Post
    Nu iti intra alti sateliti pentru ca ai folosit satelitul Thor ca punct 0.Pentru zona unde te afli trebuie trebuie fixat ca punct 0 satelitul cel mai la sud de orasul tau.
    Pe Thor intra toate canalele .
    Deci punctul 0 il pun pe satelitul eutellsat 7 est?

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Pilonul pe care se afla antena trebuie pus perfect vertical.elevatia inscrisa pe montura motorului trebuie sa fie identica cu elevatia locatiei in care te afli.Dupa care din elevatia antenei si rotind tot sistemul stanga dreapta trebuie sa obtii maxim de semnal pe satelitul care corespunde cu sudul locatiei in care te afli.Dupa care toti satelitii trebuie sa intre fara probleme.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Deci punctul 0 pe ce satelit il pun?
    regleaza antena pe satelitul EUTELSAT W3 situat la 7*E. http://www.flysat.com/eutelsatw3a.php si de aici pleci de la punctul 0 in directia E si W

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

apeleaza la regele tiganilor, ca tot locuieste la parisz, si te rezolva.
    hehe, caterinca de dumineca sara !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 7,5 est

Deci punctul 0 il pun pe satelitul eutellsat 7 est?
    Da satelitul cel mai apropiat de sudul tau este 7 est
    De fapt sudul la tine este 7,5 grade est.
    verifica cum ti-a mai spus cineva pilonul sa fie perfect fara nici un fel de abatere ca iti fuge de pe orbita antena atunci cand o misti.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci,cu motorul reglat pe 0 la azimut trebuie sa receptionezi cu semnal maxim Eutelsat W3A de pe 7 gr.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default motor

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Deci,cu motorul reglat pe 0 la azimut trebuie sa receptionezi cu semnal maxim Eutelsat W3A de pe 7 gr.
    Am inteles,mai am un semn de intrebare la elevatie:dupa satlex ar trebui 34,8 grade ,dupa manualul motorului conform graficucului locatia fiind la aprox 48 grade imi indica o elevatie de 42 de grade si o inclinatie de 28 grade. Deci ce elevatie sa aleg?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 1

Am inteles,mai am un semn de intrebare la elevatie:dupa satlex ar trebui 34,8 grade ,dupa manualul motorului conform graficucului locatia fiind la aprox 48 grade imi indica o elevatie de 42 de grade si o inclinatie de 28 grade. Deci ce elevatie sa aleg?
    Tu fixezi 48 gr pe gradatia motorului si antena trebuie sa fie la 35-7,1, (27,9 este elevatia de pe gradatia antenei daca motorul este DM 3800). Daca nu urmareste indicatiile din manualul motorului.
    Inclinatia este 0 pe sudul tau .
    inclinatia se va realiza prin miscarea antenei
    In manualul motorului ar trebui sa ai explicatia asta
    Acel 42gr este elevatia in zona ta dar in calcul intra si elementele motorului care are deja o pozitie de acea declinatia se scade din 35 nu din 42.
    Daca ar fi cu motorizare clasica cu actuator s-ar calcula 42-7,1.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)