Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Configuratie receptie multifeed Intelsat0,8W, Hotbird 13E, Astra 19E

Buna ziua,

La momentul actual sistemul meu este format din doua antene:
    1. TRIAX TDS 110 - Astra 28,2E
    2. Antena AKTA multifeed: Sirius 4,8E, Hotbird 13E, Astra 19E

As vrea sa renunt la satelitul Sirius si sa receptionez Intelsat/Thor pe 0,8W.
    Ce solutii vad eu:

A. suport multifeed pe prima antena (Triax) si mut acolo Hotbird 13E, Astra 19E pe langa Astra 28,2E; a doua antena o mut pe Intelsat/Thor pe 0,8W cu un singur LNB. Posibil dezavanta: scade semnalul pe 28,2 care si asa este destul de slab.

B. Las prima antena asa si inlocuiesc a doua antena cu TRIAX TDA110 sau Unique cu multifeed pe Hotbird 13E, Astra 19E si Intelsat/Thor pe 0,8W.
    Ma intereseaza ce solutie ar fi mai buna.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Iti cumperi o toroidala si rezolvi problema.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default 28,2

Tin foarte mult sa receptionez Astra 28,2E si in locatia unde am antenele nu pot pune o antena mai mare ca TDS110. Cu o toroidala as avea semnal mai bun pe 28,2 si sa receptonez si restul satelitilor?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu ai specificat locatia in care ai montate antenele. Daca stai in vest ar fi ok toroidala pentru 28.2e.

Daca tii neaparat la 28.2e atunci lasa TDS-ul fix pe acest satelit si cauta solutii cu alte antene pentru 19.2e-1w.
    In orice caz, 19.2e-1w e cam greu de acoperit chiar si cu o toroidala daca vrei sa prinzi TP-urile cu probleme de pe 1w (depinde de locatia ta).

De ce nu incerci varianta cu un TDS motorizat care sa acopere 28.2e - 1w ?

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

antena de la AKTA e punctul tau slab.. nici una din variante nu te va rezolva convenabil daca nu schimbi ceva...

cea mai ok solutie din punct de vedere al receptiei, este motorizarea TDS-ului, asa cum s-a spus, care-ti da de fapt mai multe posibilitati...

ai putea si o combinatie de 2 multifeeduri: pe TDS pui si 19E, e posibil sa intre binisor fara sa schimbi pozitia focarului principal de pe 28E, iar cele 6 grade castigate sa le folosesti pt. a muta antena cealalta asa ca sa intre si 1W..

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default locatie

Locatia mea este in Moinesti, la 45 km de Bacau (46° 47′ 0″ N, 26° 48′ 0″ E). Tin foate mult sa intre 28,2 este asa ca mi e pare o idee interesanta 28,2+19 si a doua antena 13e+1W
    Am gasit un fisier Triax multiblock-montage.pdf in care se explica modul de montare si reglaj multifeed.

Marian
    Last edited by turiceanu; 6th June 2011 at 10:19.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by turiceanu View Post
    Locatia mea este in Moinesti, la 45 km de Bacau (46° 47′ 0″ N, 26° 48′ 0″ E). Tin foate mult sa intre 28,2 este asa ca mi e pare o idee interesanta 28,2+19 si a doua antena 13e+1W
    Am gasit un fisier Triax multiblock-montage.pdf in care se explica modul de montare si reglaj multifeed.

Marian
    Pentru locatia ta trebuie sa pastrezi 28.2E in focar principal pe triax si poti adauga aici lnb-urile pentru 19.2E si 13E iar antena de max pe 1W.
    Pe 19.2E nu cred ca pierzi nimic, poate chiar imbunatatesti semnalul.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)