Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: LG Cinema

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default LG Cinema

am si eu intrebare cum se vede 3d pe un astfel de televizor mai bine decit pe panasonic viera ma intereseaza cel cu frecventa 200 Hz
    popescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce-nseamna semnele de punctuatie... Nu se-ntelege nimic din mesajul tau.
    SHALOM

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sistemul 3d se numeste cinema 3d, si este pe baza de ochelari pasivi polarizati. Avantajul principal este ca nu ai flicker deloc si ochelarii sunt 20 ron. Dezavantaje ca ai rezolutia scazuta la 1/2.

Chiar as vrea si eu ceva impresii personale, review-urile sunt excelente.

v

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ochelarii polarizati sunt viitorul. Asta e clar.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu vreau sa intru in contradictie cu tine V.B15 , insa nu am citit/gasit pe net ceva care sa iti sustina afirmatia "Dezavantaje ca ai rezolutia scazuta la 1/2" , adica 960 x 540
    Pai si un amarat de monitor de 19" tot are rezolutia mai mare fata de afirmatia ta
    Pt. mai mute info : LG Cinema 3D
    - http://www.lg.com/us/tv-audio-video/...ma3d/index.jsp
    - http://www.lg.com/uk/cinema3d/cinema3d/index.jsp
    - http://www.lgblog.ro/tehnologia-lg-c...mparativa.html
    - http://www.shopmania.ro/magazin.html?q=lg+cinema+3d
    - http://www.altex.ro/catalog/index.js...&optionId=1543
    - http://www.domo.ro/Audio-Video/Televizoare/3D_TV
    - http://www.mediagalaxy.ro/catalog/in...722&brandId=11

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Nu vreau sa intru in contradictie cu tine V.B15 , insa nu am citit/gasit pe net ceva care sa iti sustina afirmatia "Dezavantaje ca ai rezolutia scazuta la 1/2" , adica 960 x 540
    ...
    Tu ai sfert de rezolutie calculat acolo

In realitate jumate e 1980:2/1080 sau 1920/1080:2.
    Transmisiunile TV SBS actuale sunt 1980:2/1080 asa ca nu se pierde nimic, momentan.

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Viitorul nu este nicidecum al ochelarilor polarizati.Viitorul si chiar prezentul ofera adevarata solutie aceea a televiziunii 3d fara ochelari.Ochelarii oricare ar fi ei reprezinta o solutie de compromis obositoare incomoda si clar depasita.Lg este un fabricant de aparatura lowcost de o fiabilitate scazuta.In serviceuri exceptand aparatura noname gasiti Lg la greu.Avantajul e ca ofera un pret mai mic pentru aproximativ aceeasi tehnologie cu a brandurilor de prestigiu insa repet cu o fiabilitate mai mica.
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Tu ai sfert de rezolutie calculat acolo

In realitate jumate e 1980:2/1080 sau 1920/1080:2.
    Transmisiunile TV SBS actuale sunt 1980:2/1080 asa ca nu se pierde nimic, momentan.
    Corect. Din pacate tehnologia are polarizarea pe linie orizontala ceea ce inseamna 1920x540x2, in conditiile in care transmisia are 960x1080x2. Dar lg au licente de la niste adevarati pe resampling, intotdeauna au fost buni pe partea asta.

Si, revenind, review-urile sunt f bune. Iar pentru oameni care nu suporta flicker-ul sunt singura solutie.

V

Edit: @ ioany In ultimii 2 ani LG a ajuns la acelasi nivel de fiabilitate cu ceilalti FARA sa imbunatateasca ceva. Si asra se vede prin pozitionarea de pret a Samsung, panasonic etc pe generatia 2011. Adica tot pe acolo.
    Last edited by v.b.15; 3rd June 2011 at 19:09.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Oricum in acest domeniu 3D , mai sunt multe pana la o maturizare in adevaratul sens al cuvantului , asa ca ori ce tehnologie s-ar folosi fiecare are avantajele/dezavantajele propii si astfel in prezent nu poti sa zici ca tehnologia "x" este ceea mai buna
    In plus observ un lucru destul de negativ din partea receptoarelor de satelit ( fiindca in prezent doar cu acestea poti receptiona/vizualiza acest gen de prg. tv live sau din studio , excluzand materialele audio-video ) a lipsei de iesire hdmi dedicata 3D-ului ( adica hdmi v1.4a )
    Astfel ca cei care au receptoare de satelit si pot receptiona/vizualiza prg. in cauza nu stiu cum ar putea sa vizualizeze pe un lcd/led 3D prg. in cauza
    Singura rezolvare fiind un lcd/led 3D cu tuner incorporat si de satelit ( exista si asemenea modele ) insa si acestea avand avantaje si dezavantaje propii
    Cat legat de LG nu stiu daca in prezent se mai poate pronunta/scrie ca "x" lcd/led este "made in....." cum era odata ci mai degraba "made in ce" ( adica mai pe romaneste un ghiveci )
    Am vazut si lcd-uri/led-uri de firma ( Sony, Panasonic ) care nici pe departe nu erau "made in japan" , ci "made in ungary, cehoslovaky" in cel mai fericit caz
    Important insa pt. user in general este ca are de unde sa aleaga si mai ales din cauza concurentei preturi tind in timp sa scada ( normal orice produs nou pe piata va aveea un pret mare - si mai mare in Ro )
    Cat legat de calitate eu cred in general ca pretul reflecta aceasta , insa nu este neaparat o regula

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

N-are nici o legatura iesirea hdmi 1.4a cu programele 3D prin satelit, aceste se vad fara nici o problema pe orice televizor 3D de la orice receiver de satelit, intrucat transmisia 3D pe satelit este side by side si este transformata automat in 3D de catre televizoare.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

multumesc de informatii dar vrau sa stiu daca are cineva asa ceva si cum se vede in mod real sau in comparatie cu panasonic viera mai mult
    vreau sa cumpar un model lg sau panasonic care credeti ca e cea mai buna solutie pe care se vede mai bine
    popescu

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Fara nici o indoiala plasma Panasonic.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tutu View Post
    Fara nici o indoiala plasma Panasonic.
    Calitatea imaginii e in favoarea Panasonic.
    Totusi LG are avantaje extrem de importante: durerea de cap, de ochi si oboseala reduse aproape de 0, si cost ochelari de 10x mai mic.

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu exista nici o varianta de ochelari care sa nu ofere disconfort.De fapt 3D cu ochelari e prosteala de marketing firmelor producatoare.Care mai are un pic de rabdare isi va cumpara 3D fara ochelari.
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ioany View Post
    ....De fapt 3D cu ochelari e prosteala de marketing firmelor producatoare.Care mai are un pic de rabdare isi va cumpara 3D fara ochelari.
    Ai mai zis asta mai sus si m-am abtinut sa te contrazic. Tu sti despre ce vorbesti sau doar citesti in reviste articole scrise de nepriceputi?
    Pana sa vedem 3d fara ochelari de calitate or sa creasca copii nostri mari, Deocamdata merge fara ochelari pentru un singur specator si daca misti capul se pierde efectul imediat. Restul e inca in stadiul alfa -10.
    Putina rabdare insemna 5-10 ani de asteptare.

Cu toate ca prefer Panasonic LG-ului, eu recomand ochelarii polarizati.
    Last edited by cde34; 6th June 2011 at 13:10.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)