Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default instalare receptor

salut,

trebuie sa instalez la fiica mea un receptor nou [Optibox 550 ( ~ DM 500 S ) ]. zice ca in manual ii zice Soleron VS-2640.problema ii ca ea are doar cablu internet fara router,conectare de la telefon fix cu un modem . cum sa procedez ca sa-i instalez antena sa mearga pe h-h si sa-i actualizez transponderii ? nu ii trebuie sharing,eventual daca receptorul accepta un dth romanesc va fi f.bine. eu nu am vazut la fata locului,asa am inteles telefonic si prin cateva poze . ce credeti ca mi-ar mai trebui sa duc cu mine [ in afara romaniei] ca sa pot face punerea in functie ?
    va multumesc.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In configuratia descrisa de tine , nu te poti conecta decat direct la calculator cu DM , utilizand cablu cross-over. In acest fel vei putea utiliza setari RDI Enigma1 de liste de canale de exemplu, apoi , punind coordonatele locatiei, poti folosi si montura H-H, cu conditia ca antena sa fie reglata corect pe arcul de sateliti. Ca si DTH romanesti care ar avea un card ce poate fi citit corect de acest receptor, poti folosi doar cardul Focussat sau Digi ( aici e foarte complicat fiind necesare RSA si BK ), utilizand ca si cardreader Scam care face corect update la card.
    Succes si rabdare !

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

eu sunt novice in receptia satelit. folosec un dm 8000 in sharing, asta nu ca eu sunt destept,cred ca-i mai destept aparatul ca mine. si ajutorul l-am avut tot de pe acst forum.
    eu as lasa receptorul fiicei mele si as cumpara altul care sa nu aiba nevoie de internet dar sa poata fi folosit cu h-h, eventual sa ii bag si un dth romanesc, chiar sa mai cumpar un modul pe norma de codare necesara.

multe multumiri.

http://video.shop.ebay.de/TV-Receive...html?_catref=1

poate pe cineva intereseaza.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca modemul respectiv e conectat la internet prin Lan nu prin Usb poti sa cumperi un swich si sa legi calculatorul si receptorul.
    Baga o imagine EDG-nemesis si ia si lista de canale tot de acolo.
    Pentru motor H-H foloseste functia GO TO X adica USALS din menu motor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)