Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Posturi HD noi la RCS

Pe cand oare se gandesc cei de la Rcs sa mai introduca noi canale HD, ca de exemplu: Eurosport HD, Discovery HD, History HD...ca sa nu mai vorbesc de Eurosport 3D cu care cei de la UPC se mandresc deja ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

cred ca am mai zis de vreo 5 ori, History HD e exclusiv la upc, deci nici gand..

votez si eu pentru restul.. mai ales ESP si ESP 2 HD, Discovery.., de ce nu Travel Ch HD..

n ar strica nici un myzen, sau luxe tv..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Vise, vise si iar vise....

Drunk Shadow Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by alex_ba View Post
    Pe cand oare se gandesc cei de la Rcs sa mai introduca noi canale HD, ca de exemplu: Eurosport HD, Discovery HD, History HD...ca sa nu mai vorbesc de Eurosport 3D cu care cei de la UPC se mandresc deja ?
    Rcs-rds, este operatorul taranului roman, ei au HoraTv, mira de la Agro Channel de vreo 3 saptamani si alte petarde de genul asta.
    In concluzie..dupa cum spunea cineva mai sus, Vise, Vise si iar Vise

P.S. Hai sa fim seriosi rcs-rds niciodata nu se va mandri cu nimic, ei se mandresc doar cu abonati care ii au doar in romanica conteaza cantitatea nu calitatea.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Vise, vise si iar vise....

ma intreb cati din cei care cer vehement canale noi ar fi dispusi sa plateasca fie si echivalentul unei beri mediocre/luna pentru un astfel de canal.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by TnaRomania View Post
    Rcs-rds, este operatorul taranului roman, ei au HoraTv, mira de la Agro Channel de vreo 3 saptamani si alte petarde de genul asta.
    In concluzie..dupa cum spunea cineva mai sus, Vise, Vise si iar Vise
    Bine ca esti tu marele citizen de la oras.

Drunk Shadow Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by accidutzzu View Post
    Bine ca esti tu marele citizen de la oras.
    Te simti?
    Nu am acuzat pe nimeni dar daca tu esti asa de redus, atunci stai tu lisitit si urmareste Agro si HoraTv
    Trist, foarte trist!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Sa ofere ei prima data posibilitatea de a avea pentru ce plati...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by TnaRomania View Post
    Te simti?
    Nu am acuzat pe nimeni dar daca tu esti asa de redus, atunci stai tu lisitit si urmareste Agro si HoraTv
    Trist, foarte trist!
    Nu te supara ,marea inteligenta pleaca de la tara,desi eu nu sant de la tara.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vicu432 View Post
    Nu te supara ,marea inteligenta pleaca de la tara
    Un exemplu
    ----------------------------------------------

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Sa scriu si eu un raspuns total off-topic :)

E complicat studiul inteligentei in conformitate cu principii demografice sau cu zona geografica in care locuiesc categoriile sociale denumite "tarani" si "oraseni"

De exemplu, taranii din intreaga lume cultiva mancarea pe care o consumam noi, orasenii, cu atata drag.

De fapt, taranii si orasenii sunt doua categorii care se completeaza, iar orasenii fara tarani ar fi obligati sa devina agricultori, altfel ar cam lesina de foame.

E adevarat ca taranul nu are inteligenta sociala a mediului urban, dar asta nu inseamna ca e obligatoriu "neinteligent". Probabil nici noi orasenii nu avem experienta de viata si de supravietuire a unui taran.

Si de ce sa nu recunoastem, daca ne intoarcem in timp cu zeci sau sute de ani, am observa ca stramosii nostrii ( aici includ poate chiar bunicii sau strabunicii nostrii) sunt de origine tarani, asadar in mare parte ADN-ul nostru este de taran plecat la oras, sa traiasca mai bine de pe urma industrializarii.

Si mare teama imi este ca daca nu scapam curand de asa-zisa falsa criza economica, mare parte dintre noi, asa-zisii oraseni care mai avem timp si pentru hobby-uri si forumuri, o sa luam drumul uneori plin de praf ( deh, nu am asfaltat drumurile, am furat ca sa traim bine ) al locurilor natale ale stramosilor nostri tarani.

Iar exemple de adevarati romani, tarani la origine, care au facut mandrie inteligentei nationale, sunt destule. Iata doar cativa:

Ion Creanga ( nascut la Humulesti), pe atunci un simplu sat.
    Octavian Goga ( nascut in satul Rasinari)
    Traian Vuia ( nascut in satul satul Surducu Mic )
    Vasile Alecsandri ( nascut in satul Mircesti )
    Mihai Eminescu ( nascut in satul Ipotesti)
    Ioan Slavici ( nascut in satul Siria )
    Ion Luca Caragiale ( nascut in comuna Haimanale )
    Constantin Brancusi ( nascut in satul Hobita )

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragonlexus View Post
    E complicat studiul inteligentei in conformitate cu principii demografice sau cu zona geografica in care locuiesc categoriile sociale denumite "tarani" si "oraseni"

De exemplu, taranii din intreaga lume cultiva mancarea pe care o consumam noi, orasenii, cu atata drag.

De fapt, taranii si orasenii sunt doua categorii care se completeaza, iar orasenii fara tarani ar fi obligati sa devina agricultori, altfel ar cam lesina de foame.

E adevarat ca taranul nu are inteligenta sociala a mediului urban, dar asta nu inseamna ca e obligatoriu "neinteligent". Probabil nici noi orasenii nu avem experienta de viata si de supravietuire a unui taran.

Si de ce sa nu recunoastem, daca ne intoarcem in timp cu zeci sau sute de ani, am observa ca stramosii nostrii ( aici includ poate chiar bunicii sau strabunicii nostrii) sunt de origine tarani, asadar in mare parte ADN-ul nostru este de taran plecat la oras, sa traiasca mai bine de pe urma industrializarii.

Si mare teama imi este ca daca nu scapam curand de asa-zisa falsa criza economica, mare parte dintre noi, asa-zisii oraseni care mai avem timp si pentru hobby-uri si forumuri, o sa luam drumul uneori plin de praf ( deh, nu am asfaltat drumurile, am furat ca sa traim bine ) al locurilor natale ale stramosilor nostri tarani.

Iar exemple de adevarati romani, tarani la origine, care au facut mandrie inteligentei nationale, sunt destule. Iata doar cativa:

Ion Creanga ( nascut la Humulesti), pe atunci un simplu sat.
    Octavian Goga ( nascut in satul Rasinari)
    Traian Vuia ( nascut in satul satul Surducu Mic )
    Vasile Alecsandri ( nascut in satul Mircesti )
    Mihai Eminescu ( nascut in satul Ipotesti)
    Ioan Slavici ( nascut in satul Siria )
    Ion Luca Caragiale ( nascut in comuna Haimanale )
    Constantin Brancusi ( nascut in satul Hobita )
    ati luat-o cu vaca, acum dezbatem originile

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

N-au luat-o cu vaca , au luat-o gresit . Aici nu-i vorba de inteligenta , e vorba de gradul de cultura ( de care se poate discuta mult si bine )
    DM 800 clona ; 1,9 Al ; si altele

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by murdoch View Post
    ati luat-o cu vaca, acum dezbatem originile
    Stiu ca ne deranjeaza, dar asta e adevarul. Suntem la origine toti niste "tarani", iar cine nu recunoaste... "Ati luat-o cu vaca" e clar o exprimare citadina...

Nu stiu ce sa zic, dar mie mi se par mult mai tarani acei tarani "urbani" care ne inconjoara zilnic pe strazile oraselor. Macar taranii de la tara mai au si putin bun-simt, chiar daca nu detin pseudocultura citadina.

Iar legat de inteligenta si cultura, cred ca sunt intr-o conexiune directa. Nu cred ca poti fi cu adevarat inteligent daca nu ai si cultura, si nici invers.

Sa revenim ontopic: Oare cati dintre taranii adevarati stiu ce inseamna televiziune HD? Cred ca RCS se gandeste si la acest aspect. Sau poate nu stie nici el saracul... Sau o parte dintre angajatii sai. Dovada mi-a oferit-o chiar un instalator RCS, care se mandrea ca are receiver HD si LCD Full HD, dar conectase receiverul la tv prin Euroscart. Nu folosise cablul HDMI, desi stia ca este oferit in cutia receiverului Humax. Nici nu stia ca folosind conectica prin euroscart nu are decat semnal SD. Poate era un caz izolat instalatorul acela, oricum m-a amuzat, dar nu am incercat sa contrazic o astfel de somitate de instalator. Asa ca nu mai contrazic pe nimeni. E mai bine asa.

Asadar, ma retrag din aceasta discutie, fiindca este off-topic si nu vreau sa primesc warn. Dar incercati sa ganditi in profunzime, chiar daca o astfel de gandire este una off-topic pentru multi dintre conationalii nostri.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

1. posturile HD sunt moca
    2. nimeni nu te obliga sa stai la digi
    3. nu intelegeti daca rcsu ar cere bani pe un abonament HD de ~20 canale (codate) nici 10% din abonatii actuali care au decodor nu s-ar abona
    4. luativa RTC IPTV sau sky DTH HD, aaaa ala e scump, nasol, pe gratis toti vrem
    Last edited by Betesig; 30th May 2011 at 19:12.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)