Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Default cartele cod de bare acces interfon

Stie cineva vreun soft care genereaza codul de bare in functie de numarul de sub codul de bare de pe cartela? Sau cum se pot multiplica? Am intzeles ca se pot scana si scoate pe folie, dar ca nu merge tot timpul. De aia intreb daca exista vreun soft pentru ele. Mersi.

P.S. Pentru interfoane ELECTRA
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

intreaba in franta !

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    intreaba in franta !

mersi de raspuns, e de un real folos
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu stiu nimic de carrtelele electra. Oricum din ce am auzit softurile ieftine ce genereaza coduri de bare sunt cam proaste, cele bune sunt scumpe. Cica Corel ar avea un genereator de cod de bare nu stiu sigur doar din ce am auzit.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Zici bine Corel. Daca ai numarul poti genera orice cod de bare vrei. Print pe folie transparenta si gata.
    Alta metoda, prin fotografiere.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Smile Barcode studio

http://www.zoner.com/ww-en/barcode-studio

Am folosit cu vreo 5 ani in urma o versiune mai veche. E usor de folosit, daca face ce vrei tu nu stiu, poti incerca.

Alf

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

desi nu mai e de actualitate, postez pentru cei ce vor mai citi vreodata acest topic:

Codul de bare de pe interfoanele electra este exact numarul de pe ele, transcris in binar si pusa linie groasa in locul cifrei 0 si linie subtire in loc de 1.
    Numarul binar are 12 cifre, cea mai semnificativa fiind spre capatul opus gaurii pentru prinderea la chei. Inaintea numarului este o linie mai groasa decat celelalte (folosita probabil ca simbol de stop).

Exemplu: presupunem ca are codul 1473. se transforma in binar cu calculatorul de windows (in modul stiintific) si rezultatul este 101 1100 0001. Se adauga 0-uri in fata pana obtinem 12 cifre, deci codul este 0101 1100 0001. In loc de 1 se pune o linie subtire, in loc de 0 o linie groasa (atentie la spatierea intre linii - fiecare cifra binara ocupa cam 3 mm, din care primul mm este transparent, ultimul mm este negru iar mm-ul din mijloc reprezinta practic cifra). Se listeaza la imprimanta laser pe folie transparenta si gata.

La momentul la care am incercat eu sa fac o astfel de cartela n-aveam imprimanta laser asa ca am listat pe hartie obisnuita, am lipit-o pe un suport transparent (o rigla de plastic), am decupat cu un cutter partile albe si le-am indepartat de pe rigla; astfel codul a ramas facut doar din hartie de scris acoperita cu cerneala neagra. Culmea, mai functioneaza si astazi...
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)