Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema ciudata router

Salut

Ma confrunt cu o problema ciudata de cateva zile, providerul meu de net are probleme tehnice in zona si de vreo 3 zile nu mai am net, pentru a repune serverul cccam online folosesc o conexiune orange cu IP fix pe un router Dlink DIR 655, pe care am un stick usb de orange.
    Toti clientii serverului meu se conecteaza la mine, numai ca cccam percepe toti clientii ca avand propriul meu IP, ceea ce duce dupa cateva ore de functionare la prabusirea procesului cccam.
    Nu am idee de unde provine aceasta eroare, orice sugestie este binevenita, multumesc.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel mai probabil ca nu ai portul deschis catre cccam, iar clientii serverului tau nu se conecteaza deloc.

Uite, eu am un router Vodafone cu 4 iesiri Ethernet, meniul destul de complex unde poti seta forward la porturi, dyndns etc. De fiecare data cand ma conectam la net aveam acelasi IP si dupa toate setarile necesare in router porturile au ramas tot inchise, asa ca am pus mana pe telefon si am sunat sa-mi deschida porturile . Raspunsul a fost ca nu se poate ca desii eu vad un IP fix in router iesirea pe net se face cu alt IP dynamic, deci deschiderea porturilor ar fi imposibila...
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Cel mai probabil ca nu ai portul deschis catre cccam, iar clientii serverului tau nu se conecteaza deloc.

Uite, eu am un router Vodafone cu 4 iesiri Ethernet, meniul destul de complex unde poti seta forward la porturi, dyndns etc. De fiecare data cand ma conectam la net aveam acelasi IP si dupa toate setarile necesare in router porturile au ramas tot inchise, asa ca am pus mana pe telefon si am sunat sa-mi deschida porturile . Raspunsul a fost ca nu se poate ca desii eu vad un IP fix in router iesirea pe net se face cu alt IP dynamic, deci deschiderea porturilor ar fi imposibila...
    Eu platesc la orange suplimentat unu sau doi euro pe luna si am IP fix public, nu am problema cu port forwarding merge, toti clientii mei se conecteaza la server si pot face cereri la carduri fara probleme, singura buba este ca toti apar ca si cum ar avea IP-ul meu, ceea ce duce la un moment dat la ceva confuzii prin procesul cccam, acesta prabusindu-se dupa cateva ore de functionare. Inclin sa cred ca e ceva de la router si compatibilitatea cu stickul usb de orange.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am rezolvat

Vinovat era routerul, am updatat firmware-ul si problema a disparut, se poate inchide, multumesc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post

La vodafone poti cere ip fix ,costa 3€ lunar, eu folosesc de aproape 1 an asa ceva si functioneaza dreamurile perfect ,folosesc un huawei e160 cuplat la un router asus wl500gpv2 si un abonament de 100 giga trafic inclus.
    VU+ UNO,Dreambox 7020,,2*Dreambox 500s,Toroidala T90

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)