Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: Protectie dvd

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Protectie dvd

Vreau sa fac un film in format dvd5, dupa care sa-i pun protectie să nu fie copiat. Se poate. Multumesc.
    pentru Fanta si Coca-cola;multumesc pentru toate informatiile de la voi;sinteti mari

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianp View Post
    Vreau sa fac un film in format dvd5, dupa care sa-i pun protectie să nu fie copiat. Se poate. Multumesc.
    Nu stiu daca exista protectie care sa nu fie sparta, nu au reusit marii producatori de filme sa le protejeze, deci nu cred ca o sa reusesti nici tu, dar poate ma insel eu.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stiu asta.As vrea să găsesc ceva simplu,Nu toata lumea stie sa copieze un dvd cu protectie.Multumesc.
    pentru Fanta si Coca-cola;multumesc pentru toate informatiile de la voi;sinteti mari

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Intreb din pura curiozitate, de ce te-ai gandit la asta ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am facut multe fotografii si filmulete cu colegii de servici. Le-am pus pe dvd si vreau sa le vada si ei, dar nu sa-l copieze.Cand nca lucram am props sa facem un astfel de dvd ca amintire,dar sefii au refuzat.Vreau să le arat ca am reusit si fara ajutorul lor.Insa,nu vreau sa copieze dvd-ul. Multumesc.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianp View Post
    Nu poti proteja nici un DVD pe care-l arzi intr-o unitate optica dintr-astea care se vind pe piata. Altfel spus, protectia se face fizic, in procesul de ardere. Burnerele de pe piata n-au inzestrarile necesare.

Din cite-mi amintesc, am citit pe vremuri o discutie despre defectarea fizica a discului (produsa prin zgiriere intr-un anume sector) care poate impiedica procesul de copiere. Metoda, chiar daca o afli si-o aplici, e buna numai pentru discurile care contin un singur fisier (sau un lant de arhive, care depind una de alta). Altfel cineva tot o sa-ti copieze "x" la suta din continut.

Discurile produse de companii se protejeaza prin algoritmi cunoscuti (si, evident, emulati de softurile de decriptare). Dar de criptat, criptarea se face numai industrial.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

hgfdgfui,multumesc.Promt si la obiect,ca de obicei.M-am lamurit,dar totusi cred ca trebuie sa fie ceva pentru o protectie simpla.Am cautat,am gasit ceva dar este mai complicat pentru ca nu gasesc nici un tutorial.Multumesc.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Amintiri, amintiri....

Nu stiu daca la CD/DVD e la fel, dar pe vremuri cand aveam numai un CIP (din alea facute la Electronica, tip Spectrum), am luat casete cu jocuri de la RET Timisoara.
    Si stupoare, nu se puteau copia, dar de rulat rulau fara probleme.
    Citind in stanga si'n dreapta, am aflat ca la unele "tronsoane" din acele jocuri, era scos HEADER-ul, adica informatiile despre fisier, lungime etc, etc.
    Cu CIP-ul fara instalarea PN BASIC-ului, aveai posibilitatea sa copiezi programe, si acolo apareau acele fisiere fara Header.
    Dar s-a gasit leac si pentru asa ceva. Nu mai retin in amanuntime, dar se puteau afla acele date care lipseau, din Basic salvam orice altceva cu exact datele care erau lipsa, si acele Header apoi il "lipeam" in fata fisierului "de necopiat", si astfel devenea "copiabil".
    Acuma cei mai versati in acest domeniu, poate stiu sa explice mai bine ce si cum, eventual daca se poate aplica procedeul si la fisiere arse pe suport CD/DVD fara acel Header, ca sunt aproape sigur ca acel Header e acel Lead IN si Lead OUT ce vad la Nero cand ard un CD/DVD.
    Poate careva sa testeze cum se poate arde pe CD/DVD fara acel Header, si atunci mai ramane de verificat si daca Playerele pot rula acele fisiere asa. Ca daca nu merg, e munca in zadar.
    Oricum, daca merge acest procedeu, e valabil doar pentru utilizatorii obisnuiti, cei mai dotati in domeniu oricum pot trece peste acest truc.

P.S.
    CIP-urile alea erau grozave la vremea lor. Acuma un PC e cred de un milion de ori mai bun decat erau alea. Oricum imi amintesc cu nostalgie de el, ca deh, eram mai "tinerel" atunci, nu "bosorog" ca acuma.
    Last edited by Mayerling; 19th May 2011 at 14:24.
    .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Wink Soluție ieftină

Protecție la copiere:
    Se poate pune un intro cu "Film protejat de bunul simț, Ăl de sus, Allah etc "
    Sau varianta "Cine copiaza acest film, mă-sa/soră-sa/fică-sa/bunică-sa i curvă...(pentru IQ <100 și management)"
    Filmul conține secvențe personalizate diferte, ascunse n fiecare copie.
    Copierea neautorizată conduce automat la lărgirea mult peste limita dorită a unor orificii ale infractorilor.

Poate ține...

Cu personalizarea filmelor măcar afli de la cine a fost furat discul (de pe birou, in autobuz etc)
    DM500s, CT6900HD, Linkey

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)