Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 4 Sateliti la 4 Receivere, DiseqC vs Multischalter

Deoarece sambata viitoare imi voi monta antena la noua locuinta si se mareste numarul receiverelor din casa as avea nevoie de un sfat; trebuiesc prinsi 4 sateliti cu 4 receivere, intrebarea mea este cum ar fi mai bine, cu lnb-uri quad si diseqc switch sau lnb-uri quattro si multischalter? Receiverele sunt 2 dreambox si doua urmeaza sa fie cumparate, vor fi tot dreambox, eventual un vu+. Ce avataje are un sistem fata de celalalt, care are rezultate mai bune si care se "impaca" mai bine cu dreamboxurile, costurile nu sunt factorul hotarator.
    Orice raspuns sau sugestie e binevenita insa mi-ar fi mai de ajutor raspunsuri de la cei ce au probat practic sau au experienta cu ambele variante.

.
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am LNB quad cu Diseq (http://cgi.ebay.de/DiSEqC-8-1-Schalt...item3caa8551d8) pe un vu + Duo.
    Nu stiu cum ar fi posiblitatea cealalta mentionata de tine.
    Asta merge.
    bafta

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Deoarece sambata viitoare imi voi monta antena la noua locuinta si se mareste numarul receiverelor din casa as avea nevoie de un sfat; trebuiesc prinsi 4 sateliti cu 4 receivere, intrebarea mea este cum ar fi mai bine, cu lnb-uri quad si diseqc switch sau lnb-uri quattro si multischalter? Receiverele sunt 2 dreambox si doua urmeaza sa fie cumparate, vor fi tot dreambox, eventual un vu+. Ce avataje are un sistem fata de celalalt, care are rezultate mai bune si care se "impaca" mai bine cu dreamboxurile, costurile nu sunt factorul hotarator.
    Orice raspuns sau sugestie e binevenita insa mi-ar fi mai de ajutor raspunsuri de la cei ce au probat practic sau au experienta cu ambele variante.

.
    Am exact asa : 4 dm800 , 4x diseq manata si 4x lnb quad Inverto Black si merge brici, recomand.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca alegi varianta cu Diseq 4x1 ai grija ce diseq-uri cumperi ! Am avut doua experiente deja cu diseq-uri NO NAME unde DM 800 facea figuri , schimbandu-le apoi cu diseq 4x1 SPAUN ( http://www.hm-sat-shop.de/diseqc-rel...r-411-wsg.html ) a disparut problema . Varianta cu multischalter este cea mai OK dar trebuie sa tii cont de locatia multischalter-ului , adica sa nu ploua pe el si trebuie sa stea in priza tot timpul , ceea cu timpul se va duce sursa. Deci avantaje si dezavantaje Eu merg pe diseq 4x1 de la SPAUN de mai bine de 5-6 ani si este totul OK .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FLAVIUS View Post
    Daca alegi varianta cu Diseq 4x1 ai grija ce diseq-uri cumperi ! Am avut doua experiente deja cu diseq-uri NO NAME unde DM 800 facea figuri , schimbandu-le apoi cu diseq 4x1 SPAUN ( http://www.hm-sat-shop.de/diseqc-rel...r-411-wsg.html ) a disparut problema . Varianta cu multischalter este cea mai OK dar trebuie sa tii cont de locatia multischalter-ului , adica sa nu ploua pe el si trebuie sa stea in priza tot timpul , ceea cu timpul se va duce sursa. Deci avantaje si dezavantaje Eu merg pe diseq 4x1 de la SPAUN de mai bine de 5-6 ani si este totul OK .
    Spaun e super ok dar mai scump ai manata sau iberosat ambele 1.0 la 16 euro bucata , si merg perfect la dm800

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up LNB-uri quad

.....sa fii atent ca Diseq-ul sa fie compatibil cu LNB-urile Quad,..!
    Dreambox 8000 , T90 < 8 Lnb >

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Diseq 10/1

Salut

Daca mi-as cumpara un Dream 800 HD si as folosi Diseq Multiprotocol 10/1 as avea probleme?Multumesc frumos celor care imi vor raspunde.

Iata si un link cu disequ:http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...778a33948fed12

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by radu daniel View Post
    Salut

Daca mi-as cumpara un Dream 800 HD si as folosi Diseq Multiprotocol 10/1 as avea probleme?Multumesc frumos celor care imi vor raspunde.

Iata si un link cu disequ:http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...778a33948fed12
    am doua diseqc uri 10/1 care merg de peste 3 ani fara probleme. unul legat la un dm8000 iar celalalt la un dm800.

Black Sheep Teacher
    Posts Thanks / Likes

La configuratia dorita de tine, functional e tot aia.
    Tot 16 intrari trebuie sa mearga la 4 receptoare.

Avantajele multiswitch sunt ca ai nevoie doar de unul singur care insa sta in priza non-stop. La disecq-uri simple iti trebuie 4x4/1 (pe care in schimb le poti muta usor outdoor si nu au nevoie de alimentare separata).

Multiswitch-ul devine interesant cand ai de ex. 4 sateliti si mai mult de 4 receptoare (si mai interesant peste 8, cand nici octo nu-ti mai ajung).
    Diferenta vine la extindere. Pentru ca multiswitch-uri de peste 16 intrari (4x4) nu relativ scumpe si rare, insa disecq-uri de 10 sau chiar 16 le gasesti destul de usor.
    Asa ca daca planui sa pui mai multi sateliti in viitor pune diseqc, daca vrei mai multe receptoare pune multiswitch...

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Dupa chinuri lungi si nervi mancati m-am hotarat sa va cer iar ajutorul. Deci la inceput a functionat totul, insa doar pentru putin timp. Dar sa incep cu configuratia: 2 lnb quad inverto multiconect (alea subtiri ca alps) + 2 lnb quad inverto black premium legate la 4 diseqc octagon. Cablurile sint asa: 14 m, 16m, 18m si 22m.
    Initial a mers totul, receivere n-am mai cumparat ramanand doar un dm500 si un dm800. Dupa cateva zile dm500 legat la cel mai scurt cablu nu a vrut sa mai schimbe ramanand pe satelitul 1. Dupa circa 3 luni nu a mai vrut sa schimbe nici receiverul al doilea legat la cablul cel mai lung, ramanand si acesta pe satelitul 1 din diseq. Culmea, dezlegand diseq-ul de la dm500 mergea iar cel de la dm800, deci l-am inlocuit cu unul din cele nefolosite insa nu a durat mult si s-a dus si asta. Am luat la dm800 alt diseq cica foarte compatibil cu lnb-uri quad, vizyon sau asa ceva, a tinut 3 zile si s-a dus. Am luat apoi un spaun, a tinut si asta vreo saptamana si acum merge doar satelitul 4 (thor), de pe satelitul 3 (sirius) merg doar frecventele orizotntale si de pe 1 (astra) doar cele verticale.
    Deci eu nu mai inteleg absolut nimic, sa fie lnb-urile de rahat si nu fac separatia in ele bine sau ce naiba poate fi, cablurile sant noi de 120 db.
    Am citit (prea tarziu insa) ca aceasta combinatie cu quad + diseqc e foarte mofturoasa asa ca-i rog pe cei ce folosesc lnb-uri quad cu diseq sa posteze configuratiile lor, ce lnb, ce diseq si lungimea cablurilor, eventual vreo idee de rezolvare. In caz ca nu rezolv nimic ajung tot la multiswitch, am aruncat banii pe diseqc-uri aiurea si nici lnb-urile macar nu le mai pot folosi... Iar partea cea mai nasoala e ca nici nu ajung usor la antena astfel s-o pot "bibili" toata ziua...
    Deci astept sfaturile/ideile voastre, mersi.

.

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Danny7 View Post
    Eu am LNB quad cu Diseq (http://cgi.ebay.de/DiSEqC-8-1-Schalt...item3caa8551d8) pe un vu + Duo.
    Nu stiu cum ar fi posiblitatea cealalta mentionata de tine.
    Asta merge.
    bafta
    Dupa 5-6 ani de mers cu spaun, mi-am marit treptat antena de la 4 la 8 sateltzi si mi-am schimbat spaunurile, care incepusera sa dea semne de oboseala cu ce tzi-am postat in primavara. am 4 tv-uri (care nu merg toate de-odata) 1 x vu+ duo, 1x vu+solo si 2 dm 500s , dar pana acum mger brici.
    LNB-uri am de toate felurile..., cum am le-am cumparat in diferitzi ani, am luat chiar ce era mai bun.
    Diseq-ul asta tzi-l recomand.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Danny7 View Post
    ...
    LNB-uri am de toate felurile..., cum am le-am cumparat in diferitzi ani, am luat chiar ce era mai bun.
    Diseq-ul asta tzi-l recomand.
    Ai cumva si inverto in instalatia ta? Intreb deoarece am citit ca inverto din cauza amplificarii mai mari cica ar da peste cap diseq-urile. Da-mi nume de lnb te rog asa ca idee si lungimi aproximative ale cablurilor, mersi.

.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

salut!

eu am avut pana de curand asa:

4 lnb-uri quad, 1 twin, 2 single - toate invertro

la 2 tv uri, diseq 10/1 opticum, la al 3 lea un 4/1 no name, luat din Chisinau, nu se gasesc pe aici, dar daca vrei pot sa ti trimit 2-3 cate ai nevoie..

acum vreun an am schimbat un diseq 10/1 cu un Centauri 8/1 care tot functioneaza la fel de bine..

ca receivere, 800se, 800hd, 500 hd, 500s

nu am avut nici o problema cu nici unul..cabluri cred ca de toate modele aveam..si sunt foarte multumit de invertro..

acum am o antena cu 9-13-19-23 est, cu 2 diseq uri no name 4/1
    din 4 lnb uri, 3 sunt invertro 2 quad si unul twin..
    Last edited by mark21; 28th November 2011 at 09:41.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

din asta am vre-o doua:
    http://www.amazon.de/Inverto-Premium...2470118&sr=8-6

si din asta tot vre-o doua:
    http://www.amazon.de/Inverto-IDLB-QU...470373&sr=8-25

restul sant mai vechi si nu mai stiu exact..

Parerea mea este ca disequrile joaca un rol mare in toata povestea asta..
    bafta

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Ai cumva si inverto in instalatia ta? Intreb deoarece am citit ca inverto din cauza amplificarii mai mari cica ar da peste cap diseq-urile. Da-mi nume de lnb te rog asa ca idee si lungimi aproximative ale cablurilor, mersi.

.

sunt varza Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Diseqc

[QUOTE=ruk22;1098941]Ai cumva si inverto in instalatia ta? Intreb deoarece am citit ca inverto din cauza amplificarii mai mari cica ar da peste cap diseq-urile. Da-mi nume de lnb te rog asa ca idee si lungimi aproximative ale cablurilor, mersi.

Salut! Eu am configuratia ta -4XDM800 -1 original si 3 clone.Cablurile cam ca la tine(ma refer la lungime).Am 8 LNB (amestecate-Inverto .Hirschman, etc).Am 4 Xdiseqc multiprotocol 8/1 si 8 X diseqc 4/1 (2.0) in cascada.Mai da si la mine gherle cand este foarte frig dar sunt "brand"(Globo).Le am de 3 ani in configuratia asta si merg.Cand este frig le pun no la fast diseqc si merge .De fapt am probleme cu 4 X diseqc Globo 2.0 unde am doar 2 sateliti.Daca as folosi numai diseqc 8/1 multiprotocol merge brici doar ca am tot pus antene si LNB-uri si sunt prea multe cabluri.Cu cascada am mai redus din ele.
    dreambox 800HD
    dreambox 500
    sunray SR4 X2
    offset 1.8m 6XLNB

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)