Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Известный член. Master
    Posts Thanks / Likes

Default RCS&RDS a făcut o ofertă pentru acţiunile deţinute de statul romn la Romtelecom

Vreme: RCS&RDS a făcut o ofertă pentru acţiunile deţinute de statul romn la Romtelecom

Ministrul romn al Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, Valerian Vreme, a declarat joi că societatea RCS&RDS a făcut o ofertă pentru preluarea acţiunilor pe care statul romn le mai deţine la Romtelecom, cel mai mare operator de telefonie fixă din Romnia.

"n cazul n care nu ajungem la o nţelegere cu acţionarul majoritar al Romtelecom, grupul grecesc OTE, aş prefera listarea Romtelecom. Dar a existat o ofertă de la RCS&RDS pentru preluarea acţiunilor", a spus ministrul Valerian Vreme.

ntrebat care este pachetul de acţiuni care se va lista pe bursă, n cazul n care se va ajunge la o asemenea decizie, Valerian Vreme a precizat că mărimea pachetul de acţiuni nu a fost stabilită, urmnd să fie decisă de un consultant.

Totodată, ministrul Comunicaţiilor a declarat că preşedintele grupului elen OTE, Michael Tsamaz, va veni miercurea viitoare la Bucureşti pentru a anunţa decizia privind posibila cumpărare a acţiunilor pe care statul romn le mai deţine la Romtelecom.

"Aştept oferta lor, pe care o voi nainta apoi specialiştilor. Nu voi accepta orice preţ. Voi cere, totodată, lămuriri legate de informaţiile apărute n presă potrivit cărora Grupul OTE ar fi decis să l destituie de la conducerea Romtelecom pe Yorgos Ioannidis", a spus Valerian Vreme.

Potrivit informaţiilor apărute n presă, oferta grecilor de la OTE pentru a cumpăra acţiunile deţinute de statul romn la Romtelecom ar fi de 350 de milioane de euro.

Ministrul Valerian Vreme a participat joi la un eveniment organizat de ANCOM (Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare n Comunicaţii) pentru a celebra 20 de ani de administrare a spectrului radio n Romnia.

Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale (MCSI) informa, la sfrşitul lunii noiembrie, printr-un comunicat, că secretarul de stat n cadrul MCSI Marius Fecioru a transmis reprezentanţilor Romtelecom, n cadrul unei ntlniri, intenţia ministerului de a valorifica acţiunile pe care le deţine n cadrul companiei.

Marius Fecioru s-a ntlnit atunci, la sediul MCSI, cu membrul Consiliului de Administraţie Deutsche Telekom responsabil pentru subsidiarele din Europa, Guido Kerkhoff, cu preşedintele şi directorul general al companiei Hellenic Telecommunications Organization (OTE S.A.), Michael Tsamaz, precum şi cu directorul executiv al Romtelecom,Yorgos Ioannidis.

Acţionarii Romtelecom sunt OTE, principalul operator de telecomunicaţii din Grecia, cu 54,01% şi Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, cu 45,99% din acţiuni. Operatorul german de comunicaţii Deutsche Telekom deţine o participaţie de 30% la compania OTE.

Sursa: NewsIn | Publicat: 12 mai 2011, 11:34 |
    Cnd pun ochiul n lunetă curaţ tot de pe planetă. MO

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ar fi cea mai mare surpriza ever ))

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cred ca astia au probleme financiare rau de tot intortochiate.Bag seama incearca vreo inginerie financiara,ca eu numai inteleg nimic....Gata cu UPC?Acuma Romtelecom,maine cine?Nu de alta dar se termina firmele de comunicatii si....sa nu ajunga sa se vanda apoi pe ei.ce dracu`,iar mutam antenele la 1W?
    Pana la urma tot ajung sa-mi iau o toridala si apoi chiar nu ma mai intereseaza unde o sa mut antena.....sper sa fie in emisfera nordica....
    Mi-a zis mie un prieten ca Zoli a luat-o putin pe aratura,dar nu l-am crezut
    Respect!

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Conform publicaţiei britanice Broadband TV News, RDS&RDS are probleme cu platforma de televiziune prin satelit, Digi TV, pe piaţa din Cehia. Operatorul de televiziune digitală nu a plătit taxele de distribuţie mai multor canale TV pe care le are sau le-a avut n grila de programe.
    Directorul general al companiei Film Europe, dar şi unul dintre fondatorii distribuitorului internaţional de filme SPI International Central Europe, Ivan Hronec, a declarat că le va cere celor de la Digi TV daune n valoare de 20 de milioane de coroane ceheşti (aproximativ 826.000 de euro).
    La nceput acestui an, din cauza unor nenţelegeri financiare, Digi TV nu a mai distribuit canalele HBO n Croaţia şi Republica Cehă. RCS&RDS are probleme cu posturile de televiziune si pe piata locala, Antena TV Group, care detine posturile de televiziune Antena 1, Antena 2 si Euforia TV, a dat in judecat operatorul telecom, cerand daune de 60 de milioane de euro. Cnform Mediafax, oficialii Antena TV Group acuza RCS&RDS ca ar conditiona retransmisia televiziunii Antena 1.Din cate vad eu astia au luat-o complet pe aratura.Ei nu se pot .... de foame si de datorii dar vor sa cumpere tot.Ungurasul am auzit si eu ca s-a cam dilit.Maine au pe lista de cumparaturi Sky UK .
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

soy madridista! Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu cred ca e un bluf.
    O intelegere intre RCS si Min Comunicatilor.
    Teszary preia UPC fara sa i se bage bete in roate iar Min. Comunicatiilor ia o suma consistenta din partea OTE.
    "Lumea este condusa de cu totul alte persoane decat cele pe care le vad neinitiatii" - Benjamin Disraeli

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iezuit777 View Post
    Eu cred ca e un bluf.
    O intelegere intre RCS si Min Comunicatilor.
    Teszary preia UPC fara sa i se bage bete in roate iar Min. Comunicatiilor ia o suma consistenta din partea OTE.
    e logic ca e MANGLEALA DE 2 LEI au aruncat abureala asta cu RDS ca sa ai oblige pe greci sa bage adanc mana in buzunar dar nu cred ca ai crede cineva
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)