Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default WiFi de pe stick 3G din laptop cu WinXP

Salut,

Are cineva idee daca se poate sa dai internet prin Wifi la un Iphone de pe un laptop cu WIn XP care foloseste internet prin stick 3G?
    Daca se poate cum se transforma laptopul in router Wifi pt Iphone astfel?

Multumesc anticipat....sper sa fi fost clar in intrebare....

PS: stiu sigur ca la telefoanele cu Windows Mobile exista aceasta optiune, My Wifi Router se numea setarea...cam asa ceva as vrea si eu, dar de pe laptop...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din cate am inteles, vrei sa-ti transformi laptopul cu 3G intr-un Access Point, ceva asemanator (de fapt invers) cu folosirea iphone ca personal hotspot.
    Iti trebuie un laptop relativ nou, cu chip Intel-WLAN WiFi Link 5100 sau Intel WiFi Link 5300 si sa ai cel putin Vista pe el. Iti mai trebuie un tool numitIntel PROSet/Wireless WiFi Connection Utility, se poate downloada gratuit.
    Astfel, cu laptopul pe post de hotspot, poti lega la el pana la 8 device-uri, inclusiv iphone-ul.
    O alta solutie ar fi un Portable Wifi 3G Router pe care il tii in buzunar (bateria dureaza cateva ore) si pe o raza de pana la 10 m te poti conecta cu orice device. Costa de la 100 euro in sus.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

da merge cu wifi-sharing-manager
    il poti lua de aici: http://www.esnips.com/doc/43d6b462-2...-manager_setup

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

depinde de placa wireless pe care o are laptopul si daca asta suporta AP (access point) mode. a mea nu stie de asa ceva si am abandonat pana la urma, dupa zeci de incercari. (asta pe xp, windows 7, ubuntu... cu patchuri, drivere modificate si mama drac).

daca nu, cauta un dongle wireless pe usb pe care scrie AP mode compatible sau ceva de genul. ultimul pe care am vazut sa scrie asta era 50 de lei. dar o sa ai doua stickuri bagate in laptop... in cel mai rau caz.

sau un router wireless in care poti baga stickul 3G:
    http://www.evomag.ro/RETELISTICA-Rou...00N-41207.html
    cea mai scumpa varianta dar asa rezolvi toata casa cu internet si se amortizeaza avand in vedere ca un router consuma mai putin decat un laptop pe post de router. de flexibilitate nu mai zic.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)