Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default iPhone si iPAd , spionii nostri personali

Un articol interesant ( sau o descoperire ) puteti citi aici :
    - http://www.capital.ro/detalii-artico...fara-stir.html

Citez : "Pete Warden şi Alasdair Allan, doi experţi īn securitate, au anunţat recent o descoperire şocantă: terminalele iPhone şi tabletele de internet iPad (cu 3G), īnregistrează, īn secret, toate locurile īn care a fost utilizatorul, īncepānd cu luna iunie a anului trecut."

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

experti! socant! secret!
    suna bine,nu?

capitalcacat.ro

Nu vad nimic concret in afara stirii senzationale!

vad undeva "consolidated.db"? sqlite3? detalii despre problema? te-ai uitat in fisier sa vezi ce contine?

omg,securitatea noastra e in pericol! pishwasser!
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Chiar daca as face exceptie/exclude informatia in sine , am cautat despre cei 2 care au descoperit/scris aceasta stire
    - Pete Warden : http://petewarden.typepad.com/about.html - "Pete Warden is a British-born programmer living in Boulder, Colorado. After spending over a decade as a software engineer, including 5 years at Apple........
    - Alasdair Allan : http://learningiphoneprogramming.com...theauthor.html - Cred ca titlul spune tot
    Acum daca nici celor 2 nu se da crezare , amandoi stiind "cu ce se mananca iPad-urile/iPhon-urile" inseamna ca..........

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

mm7163 nu contesta faptul ca suntem urmariti ci felul in care este prezentata stirea, in stilul diletant caracteristic asa-zisului jurnalism (mai degraba fitzuicism) romanesc.

Am lucrat destul timp in telecomunicatii ca sa stiu ca si o petarda de nokia 1100 daca ai stiu unde esti si ce faci aproape in real-time (depinde de timpul setat pentru actualizarea aplicatiei de fraud management) iar unele platforme captureaza inclusiv sms-urile pe care le dai (textul sms-ului). Asa ca, oricat de mult mi-ar displace iDevice-urile, chiar nu e cazul sa le aratam cu degetul.
    Last edited by javrica; 21st April 2011 at 13:52.
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

http://www.techspot.com/news/43408-a...ermission.html

e prezentata si de altii stirea, si nu stirea in sine e problema aici

Forza MILAN!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

"Orice minciuna are un sambure de adevar" si adevarul este scos la suprafata de catre cei 2 programatori
    Legat de prezentarea stirei in sine poate sa aveti dreptate , insa cum a subliniat si Cocomic nu stirea/forma ei este importanta ci adevarul legat de spionaj al acestor device-uri
    Totodata sunt constient ca fiecare device/telef. mobil/platforma are mai mult sau mai putin astfel de "bugurii" , insa sa dai o "caruta de bani" pe un device care te spioneaza fara stirea ta , asta este altceva
    Astept sa apara si alte stirii legate de astfel de "buguri" si de alte device-uri/telef. mobile/platforme descoperite de oameni calificati/programatori care stiu unde sa caute astfel de "buguri" in platforma/s.o respectivului device/telef. mobil

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

diferenta dintre bug si feature e relativa, cand e vorba de tehnologie
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu tot nu vad absolut nimic special in toata stirea asta. E o petarda prin care isi fac aia doi programatori putina publicitate. Loggingul e o chestie super normala in domeniul asta. Apoi, ce informatii contin fisierele astea? niste coordonate! so what? Oricine le poate afla alea de la operatorul de telefonie mobila prin metode mai mult sau mai putin ortodoxe.Cateodata ajunge sa ai un prieten acolo. E clar ca totul e logat...dooh. Dar jurmalistului din ziua de azi ii place sa faca senzational din orice kkt. Cine si-a deschis ochii abia dupa stirea asta referitor la logarea anumitor informatii, ma scuzati, dar...
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

stim deja ca e de fapt un feature: in sfarsit avem posibilitatea a doua zi, dupa o noapte de betie din care nu mai tinem minte pe unde am umblat si cum am ajuns acasa, sa descarcam fisierul si sa-l importam in google maps

dar vorba lui javrica: cand nevasta e langa tine, feature-ul devine la fel de usor bug

Forza MILAN!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)