Fostul campion mondial la box Leonard Doroftei a decis sa urce din nou in ring pentru un meci de retragere ce va avea loc in 2012 si a inceput antrenamentele, anunta realitatea.net.
"Am inceput antrenamentele la sala. Vreau sa am si eu un meci de retragere", a spus Doroftei.
Doroftei a implinit duminica 41 de ani si deja isi pregateste cadoul pentru urmatoarea aniversare: un meci de retragere in 2012.
Atunci se vor implini 10 ani de cand a devenit campion mondial la categoria semi-usoara, versiunea WBA, pe 5 ianuarie 2002, invingandu-l la puncte pe argentinianul Raul Balbi.
Dupa ce si-a aparat centura in fata lui Balbi, la Bucuresti, in 31 mai 2002, a pierdut-o nereusind sa se incadreze in limitele de greutate ale categoriei inaintea luptei cu Miguel Callist, din Panama, in octombrie 2003.
In urma acestui esec, Doroftei a decis sa-si incheie cariera inceputa la 14 ani, la Ploiesti, orasul sau natal. Inainte de a trece la profesionism si a semna cu Interbox, in 1997, Doroftei a boxat la amatori, unde a fost campion mondial in 1995 si campion european in 1996 si 1997.

http://sport.rol.ro/Leonard-Doroftei...2--105960.html