Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    ¨˜”°º member º°”˜¨ ®™ Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Mica nedumerire H-H...

Daca BADR este zero dar tot el este punctul maxim spre est , cam cate grade pot schimba sudul spre west , are cineva setat in acest mod ? Este posibil ca 19,2 sa fie setat pe zero ? Merci anticipat

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default re

sudul este sud, nu cred ca poti tu sa-l muti spre vest, badr este cel mai apropiat de sud, asa ca pe asta trebuie reglata antena si apoi merge spre est si spre vest cat iti permite h-h sau poti limita la ce te intereseaza pe tine. h-h trebuie setat astfel pentru ca antena sa poata urmari satelitii.
    Last edited by marcmsi; 11th April 2011 at 21:15.

¨˜”°º member º°”˜¨ ®™ Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Am inteles ca badr este sudul , dar am si vazut pe undeva ca sudul a fost fixat si pe 23,5 si nu avea probleme , vroiam sa stiu o limita maxima la zero(sud) ...

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Cel mai simplu se face cam asarotocol usals,introduci coordonatele tale dupa care trimiti pe un satelit(egal care),cauti sa-ti intre semnal pe un tp din satelitul respectiv(miscand toata montura),dupa ce-ti intra semnal strangi motorul pe suport(nu de tot),trimiti antena pe satelitul cel mai de la est(aici ii faci un reglaj fin atat la elevatia antenei cat si la montura est-vest pana scoti semnal optim) dupa care il trimiti la cel mai vestic satelit si mai faci un reglaj fin daca este novoie(teoretic nu ar mai fi nevoie)si acuma poti strange motorul pe suport in totalitate.Simplu,nu?
    If you want unlock your iPhone contact me.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default re

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    Am inteles ca badr este sudul , dar am si vazut pe undeva ca sudul a fost fixat si pe 23,5 si nu avea probleme , vroiam sa stiu o limita maxima la zero(sud) ...
    asta depinde de zona in care stai, in vestul tarii merge si pe 23,5 dupa care faci mici ajustari ale monturii in functie de cum intra extremele vest si est.
    cel mai bine ar fi daca ai fixa antena spre sud cu o busola, dar asta e mai greu.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danetzd View Post

Salut Danetzd
    Punctul 0 este dat de pozitia geografica la care va fi instalat motorul HH
    Adica: unii pot locui la 26 grade est (ca mine) altii la 23,5 (cred ca e vb de cei din Timisoara). Punctul tau 0 este dat de longitudinea unde vrei sa pui motorul. Cum aflii? Cu google earth. Daca te aflii undeva la 28 est, vei avea ca 0 satelitul cel mai apropiat de tine, adica eurobirdul de la 28,2 (parca). daca stai la 19 grade est, vei avea ca 0 astra de la 19,2... si tot asa.
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)