Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Programe tv digitale terestru in ROMANIA

Ce programe tv digitale sunt transmise in Romania si ce arie de acoperire au, eventual ceva harti cu semnalul ? Multumesc anticipat!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pai ar fii din bucuresti

ch30: pro tv hd si sport.ro hd(polaritate verticala)
    ch54 si ch59(b1,kanal d, tvr1, tvr2, tvrhd tvr cultural si inca vreo 2 care nu le mai tin minte)

eu le-am receptionat la o distanta de 80 km cu o antena "gratar"

apoi mai sunt cele din sibiu. acum depinde si de locatia ta.daca esti in vest, poti receptiona pachetul unguresc

da un ochi pe aria Terrestrial & Dvb-T. acolo gasesti tot ce te intereseaza
    Last edited by innesat91; 4th April 2011 at 02:04.
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

CH 30
    ProTv HD
    Sport.ro HD
    CH 54
    TVR HD
    TVR 1
    TVR 2
    CH 59
    TVR Cultural
    TVR 3
    Antena 3
    Realitatea Tv
    Kanal D
    B1 Tv
    National Tv
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sibiu

CH 47

TVR 3
    TVR Cultural
    Antena 1
    B1
    National TV
    Realitatea
    Kanal D

CH 54

TVR 1
    TVR 2
    TVR HD

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

La Fagaras nu intra nimic de la Sibiu.Daca esti norocos si ai locatie buna poate receptionezi ceva.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default la fagaras intra tot ce emite sibiul

cititi topicul in urma la fagaras intra canal 47 si 54 bine chiar cu antena de camera!e necesar un reglaj mai pretentios iar cu antena exterioara nu sint probleme deloc probat si in satele din jur beclean ,dridif etc!atit doar ca din cauza emisiei uneori nu se prind toate cele 10 programe pe aparatura descrisa in postarile anterioare!cu un player hd cu tuner dvbt intra si acum toate cele 10 digitale .putere semnal cu antena de camera zona radu negru la semnal bun si excelent la 70 km de sibiu!

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnsaxon View Post
    cititi topicul in urma la fagaras intra canal 47 si 54 bine chiar cu antena de camera!e necesar un reglaj mai pretentios iar cu antena exterioara nu sint probleme deloc probat si in satele din jur beclean ,dridif etc!atit doar ca din cauza emisiei uneori nu se prind toate cele 10 programe pe aparatura descrisa in postarile anterioare!cu un player hd cu tuner dvbt intra si acum toate cele 10 digitale .putere semnal cu antena de camera zona radu negru la semnal bun si excelent la 70 km de sibiu!

Eu nu te contrazic,ar putea sa ai dreptate,testarea a fost facuta cu un tv adus din Italia cumpărat anul trecut de Craciun in Roma.Unii zic ca ar fi din setarile streamului,ca ar fi setate aiurea in Sibiu,receptorul tv nu are editarea manuala a pid si a frecventelor.Probabil Italienii sint profesionisti iar constructorul tv-ului nu a luat in calcul amatorismele de la emisie.
    Antena 30 elementi cu amplificator UIF,folosita la receptia analogica a PRO TV Sibiu.
    In Roma TV-ul receptioneaza perfect toate pachetele digitale,testat de proprietar,in plus locuieste la etajul 17 si are vedere spre Napoli locuind chiar la periferia Romei,de unde receptioneaza cu o antena Yagi cu 30 elementi adusa din tara si facuta de noi in sat citeva programe digitale din Napoli.Spune ca intra perfect.Atit a facut,a schimbat amplificatorul de UIF cu unul performant.
    Am harta de acoperire a releului de la Sibiu si este destul de fragmentata receptia conform hartii. Cred ca datorita dealurilor din zona este posibil ca semnalul sa fie prezent mai mult pe virful dealurilor decit in vai.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default citeste aici tot

citeste aici toate paginile http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=74836
    eu am balcon spre bv si tot prind tot cu tv adus din italy 4 programe tvr1 si 2 si tvr hd pe canal54 si antena 1 pe canal 47!ei fac probe uneori intra 10 canale fara intreruperi !mai am in beclean un receptor dvbt din italia subventionat merge la fel de bine a costat in jur de 20 euro si deserveste un tv vechi sony de 15 ani!incearca reglaj la calitate maxima a pozitiei antenei pe canalul unde prinzi protv si apoi la scanare in digital joaca-te cu parametrii de acolo pina obtii semnal!incearca doar canalele 54 si 47 manual bafta!uite alt baiat ce a reusit
    TVR HD in Fagaras
    INCEPE C.M. 2010. Asta m-a facut sa incerc sa prind din eter TVR HD. Si am reusit (in Fagaras). Antena Yagi pentru canalul 54, confectionata manual in curte. Elementii din fie r beton de 6 mm. Sin nu am facut-o toata. (30 elementi) M-am limitat la 9 elementi si calitate semnal 100%, putere semnal 75-82%. Merge TVR HD super. Pe langa tvr1, tvr2, tvr3, national tv si inca unul. La o alta scanare in loc de tvr3, national si altul au aparut Realitarea sibiu, Antena 1 sibiu si TV sibiu in digital sd. Cum incepe C.M. 2010 ma intereseaza TVR HD. Atat. Cine este din zona Fagaras si Fagaras spre Sibiu, si vrea sa prinda TVR HD sa imi scrie. mail: [email protected]. Va trimit pe mail schema+poze antena.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Question

la braila ce se poate receptiona?

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

La Braila poti sa receptionezi DVB-T din R Moldova, dar nu fi sigur de asta.

Posts Thanks / Likes

Ce marca de player hd cu tuner dvbt ai,johnsaxon ? Poti sa-mi dai raspunsul pe pm pentru a evita reclama.
    Din ce am inteles eu Sibiul nu are o emisie stabila in parametrii asa ca dai o scanare in fiecare zi sa vezi la ce te uiti in ziua respectiva ?
    In cazul asta mosnegii sint scosi din calcul,astia abia stiu sa foloseasca un telefon mobil si sa lucreze cu o telecomanda tv operatile de baza.Daca trebuie sa scaneze manual bagind si parametrii atunci sint scosi din calcul.Tu dai scanare zilnic?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default ai pm cu playerul

scanare e bine sa nu mai dai daca ai prins o zi norocoasa in care ei emit normal pt aparatura zic ei mai veche si ramii cu toate cele 10 programe !
    chiar daca sachimba tipul emisiei vezi programele !probleme apar cind ei baga un canal nou daca scanezi in loc sa ai sa zic 11 programe pierzi 7 ramii ca acum pe canal 47 cu antena 1!tunerul la player hd vede tot in toate zilele...Traim in Romania,,,

Posts Thanks / Likes

Merci,din pacate linkul nu ma duce nicaieri,la nici un produs.Poate o fi de la ei,eu nu inteleg un singur lucru si nu veau sa fiu al dracu cu astia de la Sibiu,dar vad ca din 2008 de cind au aparut discutile aici pe forum,ei inca nu au o emisie stabila.
    Oare cind o vor avea ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default ai pm cu numele produsului

daca nu merge cauta cu google dupa nume bafta!cica in 2012 va trece si tara noastra la dvb terestru daca nu se amina...pina atunci nervi ,rabdare si tutun !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default antena e de vină

Quote Originally Posted by mouse View Post
    Eu nu te contrazic,ar putea sa ai dreptate,testarea a fost facuta cu un tv adus din Italia cumpărat anul trecut de Craciun in Roma.Unii zic ca ar fi din setarile streamului,ca ar fi setate aiurea in Sibiu,receptorul tv nu are editarea manuala a pid si a frecventelor.Probabil Italienii sint profesionisti iar constructorul tv-ului nu a luat in calcul amatorismele de la emisie.
    Antena 30 elementi cu amplificator UIF,folosita la receptia analogica a PRO TV Sibiu.
    In Roma TV-ul receptioneaza perfect toate pachetele digitale,testat de proprietar,in plus locuieste la etajul 17 si are vedere spre Napoli locuind chiar la periferia Romei,de unde receptioneaza cu o antena Yagi cu 30 elementi adusa din tara si facuta de noi in sat citeva programe digitale din Napoli.Spune ca intra perfect.Atit a facut,a schimbat amplificatorul de UIF cu unul performant.
    Am harta de acoperire a releului de la Sibiu si este destul de fragmentata receptia conform hartii. Cred ca datorita dealurilor din zona este posibil ca semnalul sa fie prezent mai mult pe virful dealurilor decit in vai.

antena cu amplificatorul pt. analog nu e bună pt. semnalul digital aşa că renunţă la ampli dacă vrei săţi meargă

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)