Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: motoras antena

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default motoras antena

Vreau sa cumpar saptamana viitoare un motoras pentru antena si habar nu am care ar fi mai bine sa il achizitionez.Banuiesc ca sunt mai multe modele si vreau sa ma duc cu 'lectia invatata',sa nu imi recomande ce au iei pe stoc si sa am probleme mai tarziu.

Ma puteti ajuta ?

Toate recomandarile sunt binevenite.

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Question re...

Problema este ca sunt doua feluri : actuator si H-H , ma gandesc ca trebuie sa specifici ce antena ai , dimensiune , greutate....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am taiat in stanga si-n dreapta, ca-n jungla. Beligerantii au fost trimisi pentru racorire in colturi opuse. In coltul rosu, Nirolf: 7.333 de posturi, din care 5.231 victorii prin KO. Este membru RDI din 24.10.2003 si din 2010 moderator al sectiunii offtopic. In coltul albastru, marele extra ultra super moderatorul King Blana, menbru RDI din 22.4.2003 si moderator al mai multor comisii si comitete. Are la activ 32.929 de posturi, toate prin KO.
    Marele moderator al acestei sectiuni arunca o galeata cu apa pe cei doi, iesind o cantitate de abur radioactiv mai ceva ca la Fukushima. Opriti razboiul nuclear!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In sfarsit ...

Sa revenim ontopic , poate aflam pentru ce antena e nevoie de motor si ce motor ? H-h sau clasicul actuator ?

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Am taiat in stanga si-n dreapta, ca-n jungla. Beligerantii au fost trimisi pentru racorire in colturi opuse. In coltul rosu, Nirolf: 7.333 de posturi, din care 5.231 victorii prin KO. Este membru RDI din 24.10.2003 si din 2010 moderator al sectiunii offtopic. In coltul albastru, marele extra ultra super moderatorul King Blana, menbru RDI din 22.4.2003 si moderator al mai multor comisii si comitete. Are la activ 32.929 de posturi, toate prin KO.
    Marele moderator al acestei sectiuni arunca o galeata cu apa pe cei doi, iesind o cantitate de abur radioactiv mai ceva ca la Fukushima. Opriti razboiul nuclear!
    @kroko , esti tare
    pstreaz-te si pt offtopic , c acolo e nevoie de tine.

ontopic
    atentie s aibe neaprat functia USALS , altfel o s te intrebi de ce fuge antena de nebun in Vest sau Est.
    din pcate se mai vind , inc , asemenea motoare.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

observatia mea in legatura cu vizibilitatea est/vest era total on topic, ma rog accept rezolutia moderatorului.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Vreau sa cumpar inca o antena de 1m din al, fiindca aceasta pe care o am vreau sa o las fixa.Deci la o antena de ~1m din al ce imi recomandati actuator sau h-h?Ok,functia USALS am inteles ca este de preferat sa o aiba.La aceste motorase trebuie sa le duc curent sau isi iau curent din cablu tv?Sau mai trebuie sa trag ceva cabluri ca sa functioneze amtena?Cu vizibilitatea est/vest nu am probleme.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default H-H

Quote Originally Posted by dresorul View Post
    Vreau sa cumpar inca o antena de 1m din al, fiindca aceasta pe care o am vreau sa o las fixa.Deci la o antena de ~1m din al ce imi recomandati actuator sau h-h?Ok,functia USALS am inteles ca este de preferat sa o aiba.La aceste motorase trebuie sa le duc curent sau isi iau curent din cablu tv?Sau mai trebuie sa trag ceva cabluri ca sa functioneze amtena?Cu vizibilitatea est/vest nu am probleme.
    H-H DM 3800 UltraSpeedy
    Vu+ Solo2 + 1.1m Famaval + HH Speedy + LNB 0.2db Inverto Black Ultra Single

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up re...

Optibox H-H dm 3800 am luat si eu acum 4 zile , se comporta bine dar "munca" multa pt montat pe perete la boloboc.
    Muncesc de doua zile la ea , inca nu am terminat....dar se comporta bine
    Nu sunt necesare alte cabluri , alimentarea se face din cablu (reciver -> H-H -> lnb)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu tot n-am inteles daca pui antena prime-focus sau offset. In general, la prime-focus se pune montura polara si actuator iar la offset H-H. La varianta cu actuator ai nevoie de inca un cablu cu 4 fire (sau un utp) pentru comanda actuatorului. La H-H n-ai nevoie decat de coaxialul de la LNB.
    Functia USALS permite definirea in receptor a pozitiei tale geografice (latitudine si longitudine) si calculeaza automat cat trebuie sa deplaseze antena pentru orice satelit de pe orbita (presupunand ca antena e corect reglata). Daca n-ai USALS, trebuie sa cauti si sa memorezi fiecare satelit.

Iar ca un sfat suplimentar, daca o pui langa perete, ai grija sa o departezi suficient astfel incat sa nu loveasca in perete cand o misti stanga-dreapta.
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by paco68 View Post
    H-H DM 3800 UltraSpeedy
    pai si eu ce am zis

H-H Optibox DM3800 Ultra Speedy

al doilea post sus

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Se poate pune motorasul recomandat de voi la mai multe aparate?Adica daca vreau sa pun 6 dreamuri sa mute antena respectiva,se poate?
    Am citit nu mai stiu unde ca cineva avea probleme cu gresarea motorasului.Zicea ca este capsulat si nu poate sa-l desfaca sa il greseze.Nu mai stiu despre ce motoras era vorba.
    O sa iau o antena offset ca sa nu trebuiasca sa mai duc fire la ea.Banuiesc ca merge cu motorasul recomandat de voi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)