Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Hockey Fan Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Preturi DTH din RO, valabile 01.01.2006.

DIGI TV
    58 Canale TV
    Abonamente: (Preturile nu includ TVA)
    Pachet Baza: 17,8 lei (RON)
    Pachet Extra I: 22,9 lei (RON)
    Pachet Extra II: 19,5 lei (RON)
    Pachet Extra Complet: 24,6 lei (RON)
    Pachet HBO: 9 lei (RON)
    Pachet Cinemax: 6 lei (RON)
    Pachet MaxPak: 12 lei (RON)
    Pachet Telesport: 5 lei (RON)
    Toate programe: 41,6 lei (RON)
    Cu TVA: 49,50 lei (RON)

FOCUS
    36 Canale TV
    Pachetul ALBASTRU: 15,97 RON
    Pachetul ROSU: 15,97 RON
    Pachetul FILM: 15,97 RON
    Pachetul SPORT:15,97 RON
    Toate programe: 63,88 lei (RON)
    Cu TVA: 76,01 lei (RON)

MAX
    37 Canale TV
    Pachet de baza: 18,49 RON
    Pachet optional: (Telesport, FreeXtV, XDream TV): 8,40 RON
    Pachet MaxPack: 12,60 RON
    Pachet HBO: 10,08 lei RON
    Pachet Cinemax: 4,20 lei RON
    Pachet Motors TV: 1,68 lei RON
    Pachet TV 1000: 3,36 RON
    Toate programe: 44,53 lei (RON)
    Cu TVA: 53 lei (RON)

Intrebare:
    Care este cel mai ieftin DTH din RO
    Cine are cea mai buna grila
    Pret-Calitate-Grila: care dintre cele 3 este cea mai buna alegere
    3 X DIGI TV in chirie (2X1120 + 1X1160), două receptoare analogice (Teletronic Kopernikus şi Fuba) nefolosite, tuner KWORLD-DVBS-300U.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

stai o clipa.....

1. nu sunt sustinatorul nici unui proveider romanesc de satelit ...
    2. fii te rog corect si prezinta faptele cum sunt: nu e fair play sa arunci cu noroi in Focus ca unii sunt sustinatori ai lui Digi....
    3. referitor la Focus era corect sa spui ca in momentul de fata cine face abonament acum are pachetul rosu + albastru la pretul unuia singur deci, acum pretul real pentru Focus este de 15,97 x 3 x 1,19 = 57,01

e deasemeni adevarat ca ceea ce ai postat tu sunt preturile de la 1 ianuarie 2006 cand actuala promotie a lui Focus se incheie (pe 31 decembrie) ...... DAR nu poti stii ce oferte mai arunca Focus in lupta.....

....dupa cum se poate vedea ofertele sunt luna de luna si variaza in functie de politica fiecarei firme de a atrage clientii si de miscarile celorlati proveideri....

4. si daca e sa aleg si sa raspund la intrebarile din topic, raspunsul meu este ca as alege un proveider care sa ofere un pachet pret/calitate imagine, calitate sunet/erori in utilizare/canale cat mai bun ...... nu ma intereseaza ca un proveider ar 100 de canale , calitate buna a imaginii dar am probleme de receptie sau erori ....... de asemeni nu ma intereseaza un proveider cu imagine / sunt super bune, grila acceptabila de canale dar care sa aibe un pret foarte mare.....

Toate bune

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Hockey Fan Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by romeo
    fii te rog corect si prezinta faptele cum sunt: nu e fair play sa arunci cu noroi in Focus ca unii sunt sustinatori ai lui Digi....
    Cu ce am aruncat eu cu noroi in Focus Io am adunat noile preturi intr-un singur loc si am postat. Numa asta am facut!
    e deasemeni adevarat ca ceea ce ai postat tu sunt preturile de la 1 ianuarie 2006 cand actuala promotie a lui Focus se incheie (pe 31 decembrie)
    inca o data: preturile sunt valabile de la 01.01.06. N-am scris nimic de promotiile, care se sfarsesc o data cu acest an de la nici un provider. Dar as fi putut aminti, ca la Digi luna conectarii e gratuit, orice pachet doresti, inclusiv MaxPack.
    ...... DAR nu poti stii ce oferte mai arunca Focus in lupta.....
    ...nici la Digi, nici la Max nu se stie, ce promotii vor avea de la 01.01.06.
    si daca e sa aleg si sa raspund la intrebarile din topic, raspunsul meu este ca as alege un proveider care sa ofere un pachet pret/calitate imagine, calitate sunet/erori in utilizare/canale cat mai bun ...... nu ma intereseaza ca un proveider ar 100 de canale , calitate buna a imaginii dar am probleme de receptie sau erori ....... de asemeni nu ma intereseaza un proveider cu imagine / sunt super bune, grila acceptabila de canale dar care sa aibe un pret foarte mare.....
    No, in final, dupa ce m-ai criticat ai raspuns si la cele 3 intrebari, pe care io am pus asa, sa vada lumea spre care DTH se indreapta cititorii acestei sectiuni. Asta insa nu inseamna, ca marea majoritate a locuitorii acestei tari e de parere cu cititorii acestei forum.
    Si inca o data, io nu arunc cu noroi in nici un DTH din RO, insa parerea mea pur personala este, ca momentan Digi are cel mai bun pret/calitate/grila.
    3 X DIGI TV in chirie (2X1120 + 1X1160), două receptoare analogice (Teletronic Kopernikus şi Fuba) nefolosite, tuner KWORLD-DVBS-300U.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default in 6 luni se linistesc apele

cind vor incepe sa scada primele abonamente,nemultumiti vor incepe sa migreze.cine nu e multumit de actualul DTH fiti siguri ca va pleca.dupa parerea mea abonamentul ideal e pe o perioada scurta ,daca se schimba ceva te schimbi si tu.eu personal am schimbat intr-un an 3 operatori de telefonie si am beneficiat de toate ofertele.clientul nu mai e "batut in cuie"cum i-ai tras teapa cum pleaca la concurenta.ASA CA ATENTIE LA CALITATEA SERVICIILOR OFERITE .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nu ma intereseaza din un abonament oficial la DTH pentru ca toate merg acum prin sharing.Cel mai bine pe dreambox se vede DIGI TV ,conserva fiind cea care nu reda fidel calitatea imaginii care vine pe satelit.
    Focus nu intra in discutie pentru ca sunt cel mai prost serviciu de care am auzit vreodata.
    Max incearca sa tina pretul cu Digi Tv ceea ce este remarcabil dar se vad cel mai prost dintre toti trei operatori.
    Daca as fi in situatia sa-mi cumpar as merge garantat de formula castigatoare care este de departe Digi TV,apoi in faza a doua as opta pentru Max dar nici daca as fi milionar in euro n-as da un cent pe rahatul de la Focus.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@ PISTI

daca vezi DIGI in sharing ..... inseamna ca se pot vedea si spaniolii de pe D+ ..... vezi tu asa ceva ?.......
    bucuresti, 0.9 m.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@romeo
    buna dimineatza!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

prezentati corect situatia:
    1 digi tv-57 canale
    nu stiu cine vede al 58 canal?
    2 focus sat 33 canale
    3 max tv 33 canale
    boy2good

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Da de unde stiti voi cate programe o sa aiba fiecare DTH pe 01.01.2006

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

boy2good

eu zic sa le mai numeri odata, la max sunt mai multe

asta lasand la o parte ca "topul" este ultrasubiectiv si creat de gigifani dupa criterii de avantajare ale pachetului cu acelasi nume

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boy2good
    nu stiu cine vede al 58 canal?
    Se vede , se vede , chill

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

de digi nu scriu nimic, se stie clar ce poate...

de max se stie ca face ce poate si va putea mai mult la anul, avind sperante de abonati de ordinul zecilor de mii...calitatea este slabutza deocamdata...

de focus as scrie ca mi se pare ca se fac de ris UPC lasindu-se pe seama celui mai prost management si marketing din telecomunicatii...

1.in primul rind au anuntat si reanuntat lansari peste lansari si nu s-au tinut de cuvint...la 1 decembrie se vor face de ris si cu internetul la 153Kb...care nu va fi...

2.au ales dealeri care prefera sa vinda frigidere si televizoare si apoi maruntisuri gen receptoare digitale

3.nici nu se gasesc kituri in toate aceste magazine ale dealerilor...in zona de vest bate vintul...

4.preturile si pachetele sunt asa de incilcite ca nu le stiu nici vinzatorii...
    poate nu ati fost atenti dar treaba cu 3 pachete la pret de 2 este valabila pentru un an cit semnezi contractul la inceput...apoi poate fi orice oferta...

5.nu se stie oferta din ianuarie cum va fi...

5. de razuit ce sa mai vorbim...habar nu avem de unde sa luam cartelele...

6.site-ul de la focus ne arata si acuma ca ei au fost primii cu DTH...primii la televizor cu propaganda si al doilea in fapte...

7.programe ar fi destule si la focus...si se vor mai adauga...dar ce folos?

in concluzie...trebuie schimbat managementul la focus...si atunci probabil vor fi 3 oferte similare, simple si care se vor bate pe calitate la preturi apropiate...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Cea mai mare hotie mie se pare aceasta

Pachetul SPORT - 15,97 RON/luna (fara TVA)
    Tele Sport
    Hustler TV

Pentru cine nu stie Hustler e noul nume a lui Private Gold.
    Sa va fie clar si voua :

Telesport e peste tot 5 RON + TVA ,asta inseamna ca Privat Gold (Hustler) ar costa 10.97 RON + TVA

Hotie la banii astia isti cumperi de la Digi TV HBO si Cinemax (12 RON+TVA)
    basca ca ai Spice Platinum + 3 Dicovery + Viasat History la 5,1 RON + TVA (diferenta dintre Extra 1 si baza)

Mai e ceva de comentat ? Numai un neiformat se poata pacali sa faca greseala de a se abona la hopus-pocus.

Din pacate cei de la Pocus sunt rupti de realitate,parca ei ar fi singuri de pe piata.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy
    au ales dealeri care prefera sa vinda frigidere si televizoare si apoi maruntisuri gen receptoare digitale

Ce sa-ti spun ca sa va fie clar,o sa ma acuzati de partizanat dar asta e adevarul.
    La 15.11 TOTI dealari Focus SAT nu vandusera nici macar JUMATATE din cat a vandut Mirosat pentru Digi TV. Nota bene : vandut , nu chirie su nu rate.

Cei de la Focus Sat ar trebui sa ma premieze pentru ca pe acest site au aflat toate metodele sa-si rentabilizeze afacerea dar din pacate nu tin cont de parerea potentialilor clienti si nici nu vor sa aplice reteta succesului folosita de Digi Tv si in oarecare masura si de Max TV.

Ce as face eu in locul lor ? ei au de recuperat deci trebuie sa vina cu pret mult sub Digi TV si MAX si sa se reorienteze catre dealeri ce au o politica de vanzare activa si nu pasiva.

Sa auzim numai de bine,
    Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

aleksutz
    Guest

Quote Originally Posted by cableguy
    de digi nu scriu nimic, se stie clar ce poate...

2.au ales dealeri care prefera sa vinda frigidere si televizoare si apoi maruntisuri gen receptoare digitale

...
    strategia dealer-ilor aleasa de Focus nu este chiar una falimentara (poate doar in Romania, cine stie) , pentru ca daca o sa cautati pachetele Premiere in Germania, o sa le gasiti alaturi de frigidere, aragae, dar si TV, DVD si mobile, adica magazine gen Flanco, Altex, Media Galaxy, etc. La fel si in Franta la TPS. Nu este mai putin adevarat ca angajatii sunt foarte prost instruiti, dar asta este vina magazinelor.
    In prezent Connex isi restrange numarul dealer-ilor la 5 , dealeri mari si prezenti in multe orase, asemenea magazinelor alese de Focus. Asta este prima masura luata de vodafone.
    Parerea mea este ca Focus trebuia sa accepte orice dealer pt a face cat mai multe abonamente, apoi cand ajungea la un numar cosiderabil de abonati putea sa isi selecteze distribuitorii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)