Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Angry Un nuc, obstacol in fata unei antene....ce e de facut?

Salutare.....
    Ma cam bate gandul sa "usuc" un nuc si nu stiu ce sa fac....sa o fac?....sa nu o fac?
    Cunosc si legea care protejeaza nucii, stiu exact ce prevede, cunosc si superstitiile referitoare la "uciderea" unui nuc....si stiu si cam ce efect ar avea o galeata cu motorina varsata (sau soda caustica) la baza nucului....dar parca nu ma lasa inima sa trec si la fapte....
    Voi, in locul meu, ce ati face? (Oricum, cu persoana care are nucul in cauza nu se poate discuta omeneste, sa toaleteze crengile in mod voluntar....stiu bine ce vorbesc. Au patit-o si alti vecini....tot probleme cu nucul respectiv...si nimeni nu a reusit sa-l convinga pe proprietar sa taie nucul. Mai concret, unul din vecini s-a trezit intr-o dimineata ca avea beciul plin de apa....cand au venit cei de la Regia de Apa si au sapat.....au descoperit ca teava de apa fusese rupta de radacinile nucului care se infiltrasera pe sub fundatia casei....s-au gasit radacini infasurate in jurul tevii de apa....si nu s-a rezolvat nimic cu nucul atunci. De aceea nu imi fac sperante sa discut eu in mod amiabil, ca nu am cu cine!)
    Problema este aceasta, pe scurt....
    Un nuc "antic si de demult", inalt cam cat o casa cu doua etaje si cu o tulpina la baza cu un diametru aproximativ de 1 metru....din cate stiu eu are cel putin 100 de ani. Nucul respectiv se afla in curtea unui vecin, plantat la 1 metru de gard (trotuar) si are crengile iesite peste gard (pe deasupra trotuarului si pe deasupra partii carosabile....cam 5-6 metri....practic mai are cam 1 metru si ajunge cu crengile la trotuarul de pe partea opusa!). Pe mine aceste crengi ma deranjeaza, nu nucul propriuzis. Mai pot sa spun ca nucul respectiv este pozitionat in stanga (Est) unei antene motorizate....spre Sud nu am absolut niciun obstacol.....dar spre Est nu am reusit niciodata sa trec de Intelsat 12 si asta in mod cert din cauza nucului aflat la 8-9 metri in stanga (Est) antenei.
    Eu nu reusesc sa prind cu o antena de 1.2 m ce reusesc altii sa prinda cu o antena de 0.9m! Intotdeauna, la mine, limita estica a fost Intelsat12!
    Deci....ce e de facut?
    Sa trec la "fapte"?
    Last edited by profesionistul; 20th March 2011 at 19:16.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

da, treci la fapte si ridica-ti antena mai sus. o poza din spatele antenei ar putea spune mai multe.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La cat de mare spui ca este nucul cred ca iti trebuie o cisterna cu motorina.
    Mi se pare absurd sa distrugi un copac falnic pt ca nu ai vizibilitate pe nu stiu ce sateliti la care oricum nu te-ai uita decat rareori.
    Si eu sunt in aceeasi situatie. Antena mea vede spre vest doar pana 8 W din cauza unui nuc. Nu am simtit niciodata lipsa...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    La cat de mare spui ca este nucul cred ca iti trebuie o cisterna cu motorina.
    Mi se pare absurd sa distrugi un copac falnic pt ca nu ai vizibilitate pe nu stiu ce sateliti la care oricum nu te-ai uita decat rareori.
    Si eu sunt in aceeasi situatie. Antena mea vede spre vest doar pana 8 W din cauza unui nuc. Nu am simtit niciodata lipsa...
    Salut
    Eu am avut o problema asemanatoare datorita unui salcam.
    Am rezolvat problema apeland la vcalea legala, cu cei de la primarie care au venit si au curatat pomii din zona si atunci am curatat si eu salcamul sa pot avea vizibilitate.
    Daca il usuci sau il tai presupun ca o sa ai numai probleme cu vecinul.
    vorba unui ante vorbitor gaseste o solutie sa ridici antena mai sus sau sa ii muti pozitia ,

Senior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 78473.54

Aceeasi problema cu un brad la un vecin. Bradul a crescut si nu mai vedea Astra(era antena fixa). Solutia: mutarea antenei 1-1.5 m mai in spate.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by profesionistul View Post
    Salutare.....
    Ma cam bate gandul sa "usuc" un nuc si nu stiu ce sa fac....sa o fac?....sa nu o fac?
    uite citeste aici sa vezi parerea userilor de acu vreo 2 ani pt aceiasi problema,sau ma rog aproape aceiasi problema
    ----------------------------------------------

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Copacului aluia i-au trebuit 100 de ani ca sa ajunga unde a ajuns. Din pacate pentru el, va muri pentru ca un Gigel vrea sa vada satelitii.
    Pe principul asta omenirea a masacrat mai bine de jumatate din padurile planetei.
    Acum serios, nu ti se pare mai OK sa inalti antena decat sa distrugi frumusete de copac?
    In space no one can hear you screaming.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Asta era si dilema mea....ca nu eram hotarat sa trec la fapte concrete...

O mica mentiune mai fac:
    Stau la casa, casa are un singur etaj, cu balcon spre strada si strada este la Sud. Antena o am montata pe balcon, suport sudat pe exteriorul balconului, ca inaltime este la nivelul acoperisului, cam la 5-6 metri de sol. Mai sus...nu am unde sa o pun....ca trec de nivelul acoperisului. Blocuri nu am in jur, sa o urc pe bloc. In spatele antenei.....am casa.....mai inapoi nu o pot da. Iar daca o mut in curtea interioara.....o sa am ca obstacol propria-mi casa. Asa ca.....cea mai buna pozitie este exact unde este in prezent. Spre Sud nu am niciun obstacol. Problema este spre Est.....nucul inalt care atunci cand infrunzeste.....e ca un zid in partea estica a antenei.
    Varianta legala, cu un vecin, mi se pare o prostie. Chiar daca ai castig de cauza.....te va tine minte toata viata!
    Din punctul meu de vedere exista doar doua solutii....ori motorina.....ori renuntarea!
    Tocmai de asta spuneam ca sunt in dilema.....nu stiu daca merita deranjul.....

PS.....Unde sa o mai inalt fratilor? Sunt deja cu ea la nivelul acoperisului.
    Nu sunt Videanu sa am curte interioara de cateva zeci de hectare.....sa o mut mai in spate, in curte.
    Varianta cu mutatul...se poate aplica la bloc.....daca stai la etajul 2....o poti urca si pe bloc.....dar la casa, esti cam legat la maini! Doar daca nu fac vreun heliport....undeva la vreo 15 metri deasupra acoperisului....ca doar am spus ca nucul respectiv este cat o casa cu 2 etaje (parter+etaj+etaj).....adica aproximativ 9 metri....
    Last edited by profesionistul; 20th March 2011 at 22:40.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca o muti in partea opusa casei (adica mai in spate) si o ridici deasupra acoperisului nu merge?
    In space no one can hear you screaming.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

daca ai acces la pod o poti monta acolo foarte usor cu ocazia asta schimbi si cablul cu unul mai de calitate.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 78473.54

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    daca ai acces la pod o poti monta acolo foarte usor cu ocazia asta schimbi si cablul cu unul mai de calitate.
    Acces....as avea, dar e destul de complicat sa fac un suport acolo prin acoperis. Ca sa nu mai spun ca e greu, daca as pune un suport iesit prin tigla, sa fac astfel incat sa nu-mi patrunda apa prin acoperis. Sincer, nu ma apuc sa dau gauri prin acoperis doar ca sa scot un suport deasupra lui!
    Acum, pur si simplu stau in balcon si reglez antena.....cu televizorul langa mine......extrem de simplu.
    Daca mi se deregleaza antena pe acoperis....ce fac? Urc televizorul pe casa?
    Complicatii inutile!
    In ceea ce priveste cablul....stai linistit.....nu sunt genul "low-cost".....am tripluecranat, din cel mai bun.

PS...Cei care m-ati sfatuit sa apelez la cei de la Primarie....cred ca nu ati fost atenti la ce am scris....nucul nu se afla pe domeniul public! Este IN CURTEA unui vecin.....la 1 metru de gard (dincolo de gard incepe domeniul public). Nu stiu cam ce pot sa faca cei de la Primarie....in curtea omului!
    De aceea varianta cu eventuale reclamatii....pica din start, ar fi pierdere de timp!
    Last edited by profesionistul; 20th March 2011 at 23:10.

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Talking ori e hobby ori nu e...

eu cred ca daca vrei sa vezi ...va trebui sa gauresti acoperisul ...chiar daca se supara doamna ta ...e mai bine asa , adica ori te certi cu vecinu , ori cu nevasta ...(din experientele mele)
    Last edited by javridis; 20th March 2011 at 23:06.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

vezi si tu intr-un magazin de profil. daca ajungi la Timisoara cauta Tehnic b si iei o tigla sau de plumb sau de plastic care are o gaura pentru teava, mai cauti niste coliere (pentru teava de 2", aproximativ 50mm) si suruburi de lemn cu lungime de 10-12cm cu 8-10mm diametru, un capac pentru teava din plastic si un manson de cauciuc care se trage pe teava si pe tigla pentru etansare. alternativa ar fi sa cauti in magazinele mari specializate in constructii gen practiker&co. o teava de 2" ar completa lista. daca ai blocuri mai inalte in zona poti renunta la pamintare, sau nu. evident ca nu uiti de fixarea tevii la ploboc in 2 puncte masurate la 90°. pentru fixarea tevii alegi o grinda sanatoasa si o fixezi in 2 puncte.
    daca podul are pardoseala betonata poti fixa in partea de sus teava de o grinda iar jos cauti un suport de pardoseala. suportul asta poti sa-l faci singur dintr-un profil L de 80-100 pe care-l gauresti sa-l prinzi in pardoseala cu 2 suruburi si ca sa fixezi teava mai dai 2 gauri pe partea cealalta. o poti fixa cu o brida sau folosesti o platbanda si 2 suruburi. la final ca sa nu se roteasca teava mai dai o gaura si fixezi si teava de profil. metoda o poti imbunatati dupa gustul tau. succesuri !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Dar la casa nu ai cos/cosuri de fum

Daca nu vrei sa fixezi direct de cos cu dibluri mai ai varianta sa adaptezi din platbanda (mai groasa sau chiar din profile metalice gen cornier) un suport metalic robust de care sa fixezi suportul propriu-zis al antenei. Aceasta varianta depinde si de marimea antenei. Cablul il poti baga pe sub o tigla si sa intre in pod, de acolo il tragi unde ai nevoie.
    Last edited by altfel; 20th March 2011 at 23:21. Reason: Completare

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    vezi si tu intr-un magazin de profil. daca ajungi la Timisoara cauta Tehnic b si iei o tigla sau de plumb sau de plastic care are o gaura pentru teava, mai cauti niste coliere (pentru teava de 2", aproximativ 50mm) si suruburi de lemn cu lungime de 10-12cm cu 8-10mm diametru, un capac pentru teava din plastic si un manson de cauciuc care se trage pe teava si pe tigla pentru etansare. alternativa ar fi sa cauti in magazinele mari specializate in constructii gen practiker&co. o teava de 2" ar completa lista. daca ai blocuri mai inalte in zona poti renunta la pamintare, sau nu. evident ca nu uiti de fixarea tevii la ploboc in 2 puncte masurate la 90°. pentru fixarea tevii alegi o grinda sanatoasa si o fixezi in 2 puncte.

Stiu ce vrei sa spui....cunosc Tehnic B-ul (ca am parere proasta despre produsele lor.....e alta problema!.....sincer....eu nici cablu nu as cumpara de la ei!). Ma alimentez de obicei de la Mondoplast din Timisoara sau de la Micromedia, punctul de lucru de pe Palmierilor.
    Stiu cum arata ce mentionezi tu mai sus.....problema e alta....
    Am antena la nivelul acoperisului in prezent. Pe acelasi balcon am si o toroidala de 90. Ambele suporturi sunt extrem de bine sudate si extrem de solide. Cu toate acestea.....ambele antene (si toroidala si cea motorizata de 1.2) incep sa vibreze la vant puternic. La toroidala se observa cel mai bine.....LNB-urile de la extremitati pur si simplu trepideaza. Daca la un astfel de suport incep antenele sa trepideze (si crede-ma.....sunt suporturi facute manual, nu cumparate.....teava de 6 cm in diametru si plina cu beton pe interior).....oare cum s-ar manifesta pe casa?
    Ca o panza de corabie.....
    Last edited by profesionistul; 20th March 2011 at 23:35.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)