Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation O distributie interesanta de Linux pentru DVBS

Am gasit pe net o distributie interesanta de Linux/ubuntu pentru posesorii de tunere TV pe PCI si/sau USB si care sunt interesati de urmarirea programelor de pe sateliti si/sau streamingul acestora.

Sunt incepator in tainele Linuxului dar cred ca pot aprecia ca aceasta solutie reprezinta un compromis acceptabil, senzatia mea fiind ca ea este adresata in principal celor mai putin initiati, datorita faptului ca vine cu o gramada de optiuni gata instalate deci nu mai este nevoie de compilari ulterioare.

Este deja la a treia varianta, pe Ubuntu 10.04 si 10.10, fiind disponibila atat pentru 32bits cat si pentru 64bits.

Rog userii mai experimentati sa aiba bunavointa sa dezbatem aceasta distributie deoarece eu as fi incantat (probabil si altii pe langa mine) sa pot beneficia de o astfel de combinatie, mai ales daca se dovedeste a fi facila si mai ales stabila. Marturisesc ca m-am jucat putin si cu MythBuntu, yaVDR, XBMC Freak LiveCD, etc. dar asta mi se pare a fi mai "completa". M-am impotmolit la anumite lucruri, pe unele le-am rezolvat cautand solutii pe net (sunetul pe HDMI, DISEQC 16x1) la altele sunt in curs de solutionare.

UBUNTU BIONACLE v. 3 (UBUNTU 10.10)

Mare parte din "bunatati" le puteti afla singuri urmarind pozele si denumirile din link-ul de mai sus.

Download pentru varianta UBUNTU BIONACLE v.3 32bits:

http://www.megaupload.com/?d=C6S283HI Parte I
    http://www.megaupload.com/?d=VJR3WWDC Parte II
    http://www.megaupload.com/?d=WN3M3PSG Parte III

Sunt suportate urmatoarele tunere:

Placas Sat Compatíveis:

##########
    # DVB-S #
    ##########
    Skystar 2 - Funciona a 100% (testada)
    Skystart Usb Plus - Funciona a 100% (testada)
    ...

################
    # DVB-2S / DVB-S #
    ################

Hauppauge WinTV-HVR-4000 - Funciona a 100% (testada)
    SkyStar HD2 - Não funciona a modelação 8PSK(ex: Meo), tirando essa modelação trabalha a 100% (testada)
    Hauppauge WinTV-NOVA-HD-S2
    DVBWorld DVB-S2 PCI2004C
    DVBWorld DVB-S2 PCI2004D
    TeVii S460
    TechnoTrend TT-budget S2-3200
    TechniSat SkyStar HD
    DVBWorld HD 2104 FTA USB Box
    TeVii S650
    TeVii S660
    Azurewave AD SP400 CI (VP-1041)
    Tevii S464
    TerraTec Cinergy S2 PCI HD CI
    Linux4Media cineS2 DVB-S2 Twin Tuner
    Pinnacle PCTV Sat HDTV Pro USB (452e)
    TechnoTrend TT-connect S2-3600
    TechnoTrend TT-connect S2-3650 CI
    Prof Revolution DVB-S2 7500 USB
    Technisat SkyStar USB 2 HD CI
    AzureWave DVB-S2 USB CI - AD-SB300 (7050)
    ...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Informatiile postate au fost extrem de utile. Singurul meu regret e ca foarte putini au raspuns initiativei dumneavoastra.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Si pe mine ma incearca regretele. Pe de o parte ca ma gandeam ca va suscita un mare interes o astfel de "combinatie completa" pentru vizionarea programelor in Linux iar pe de alta parte ca vor fi discutii asupra problemelor intampinate in utilizare sau chiar si in instalare daca era cazul.

Daca eram si eu mai priceput/expert in Linux/Ubuntu faceam un review la aceasta distributie dar asa trebuie sa asteptam pe cineva care sa aiba bunavointa/placerea si sa isi faca timp pentru a ne prezinta din secretele sale.

Eu l-am instalat pe ZOTAC HD-ID11 cuplat la 2 tunere USB Technotrend 3650Ci, cu intentia de a fi utilizat atat pentru redarea programelor pe TV cat si in streaming pe un IPAD/laptop. Sunt cateva aspecte care nu inca rezolvate dar nici nu prea am mai avut timp sa stau sa citesc pe net despre rezolvarea acestora.
    Last edited by altfel; 21st March 2011 at 19:46.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi-a atras atentia aceasta distributie de linux si am instalat-o intr-un VM cu Tevii S660. E primul meu "experiment" DVB+Linux. Am ajuns pana la pasul in care am /dev/dvb
    Totusi Kaffeine imi zice ca nu gaseste DVB device

Nu stiu care-i buba, dar mai sap.

@altfel: multumesc pt aceasta "provocare"!

PS: interesant e ca nu a mers din prima. Imi cauta dvb-usb-s660.fw si eu aveam dvb-usb-teviis660.fw in /lib/firmware . Dupa cp a mers.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca cumva veti reusi sa puneti placa tevii in functiune pe linux veti avea un avantaj mare fata de windows si anume cu cccam care va putea rula varianta nativa de linux .x86 fara a mai fi nevoiti sa folositi fel de fel de pluginuri gen hadu sau altul cu plata care toate sunt experimentale si pline de bug-uri; plus ca cccamul pe linux e si server si client extrem de stabil;

Living an analog lifestyle in a digital world

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mm7163 View Post
    Mi-a atras atentia aceasta distributie de linux si am instalat-o intr-un VM cu Tevii S660. E primul meu "experiment" DVB+Linux. Am ajuns pana la pasul in care am /dev/dvb
    Totusi Kaffeine imi zice ca nu gaseste DVB device

Nu stiu care-i buba, dar mai sap.

Daca iti creezi un cont pe forumul producatorilor acestei distributii o sa vezi o sectiune intitulata "Duvidas e Problemas", aici eu am vazut mai multe threaduri care aveau in denumirea lor Tevii S660. Cred ca vei gasi raspunsul acolo. Eu nu ma pricep la linux deloc dar, cu toate ca ma repet, unele probleme le-am rezolvat cautand pe net in subiecte legate de ubuntu+DVBS

@altfel: multumesc pt aceasta "provocare"!

Cu mare placere. Eu apreciez ca pe lumea asta (prost facuta cateodata) exista lucruri cu care merita sa ne batem capul, cum este si in cazul de fata, deoarce consider ca aceasta solutie promite sa raspunda la foarte multe din cerintele unui utilizator normal

PS: interesant e ca nu a mers din prima. Imi cauta dvb-usb-s660.fw si eu aveam dvb-usb-teviis660.fw in /lib/firmware . Dupa cp a mers.

Poate este spre rusinea mea dar iti marturisesc ca nu stiu ce inseamna "cp".
    Quote Originally Posted by marcelll View Post
    daca cumva veti reusi sa puneti placa tevii in functiune pe linux veti avea un avantaj mare fata de windows si anume cu cccam care va putea rula varianta nativa de linux .x86 fara a mai fi nevoiti sa folositi fel de fel de pluginuri gen hadu sau altul cu plata care toate sunt experimentale si pline de bug-uri; plus ca cccamul pe linux e si server si client extrem de stabil;

De mers merge sigur Tevii S660 sub aceasta distributie, mai ales ca si cei care au creat aceasta distributie mentioneaza acest tuner printre cele suportate. In rest sunt total de acord cu tine dar as adauga, atat cat ma pricep eu, ca nici "celelalte optiuni" nu sunt deloc de neglijat, mai ales pentru cei care se "pricep" si doresc sa isi construiasca o solutie "all in one".

Toate cele bune.
    Last edited by altfel; 22nd March 2011 at 19:06.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcelll View Post
    Mda asta-i buna ... imi poti spune cumva cum poti tu imperechea cccam.x86 "nativ" cu placa dvb
    Oriunde ai pune o placa dvb sunt necesare pluginuri pentru decodare, pluginuri care sa se lege la server.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@altfel: din pacate forumul proiectului nu ma ajuta cu mute, n-am nici cel mai mic habar de spaniola/portugheza
    Dar am gasit alte forumuri de profil,incerc sa mai citesc acolo cand am timp.

PS: cp=copy de linux
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@mm7163 Nici eu nu cunosc limba portugheza/spaniola dar ma gandesc ca succesiunea unor eventuale comenzi este standard in orice limba si cred ca o eventuala varianta ar fi sa copiezi textul fiecarui raspuns pe care il consideri mai interesant si apoi sa il traduci cu google, de exemplu. Este buna si varianta de a cauta pe alte forumuri si spun asta pentru ca si eu mi-am rezolvat niste probleme cu ajutorul lor.

Poate te ajuta link-urile de mai jos

http://blog.bokhorst.biz/2991/comput...-satellite-tv/

http://www.loggn.de/all-in-one-howto...-pvr-testing2/

si

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1584680

Toate cele bune

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La recomandarea lui @altfel am incercat si eu sa pun o placa dvb pe linux, rezultatele fiind extraordinare.
    Placa folosita TT 3650 CI HD USB, sistemul linux - Debian Squeez server -, programul pentru streaming -TVHEADEND-, programul pentru redat (pe windows) XBMC.
    Rezultatele sunt fantastice, zapping + decodare extraordinar de rapide (mai bune decat la orice receptor linux si nu numai testat), setare diseqc foarte simpla, stabilitate exceptionala.

Avantajul cel mai mare e ca streamul poate fi accesat de pe aproape orice device : pc linux, pc windows, mac, xbox, iphone ...

Un avantaj poate si mai mare e faptul ca la decodare poate fi folosit direct cccam rulat pe serverul linux.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut si eu aceasta initiatiativa, cu siguranta mai sunt si alte avantaje, pe langa stream, si cccam nativ, cred ca o sa aduca un plus hh-lui, si alte probleme legate, in general de boxuri vor fi eliminate. Din pacate in momentul de fata caut placa HD, si orice sugestie e binevenita!

As dori sa intreb pe cei ce au testat deja, daca poate functiona separat overlay-ul pe TV cu skinul aferent, si inerfata gnome pe monitor, in acelasi timp?

thx
    Relaxeaza-te... daca poti!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

sincer de unde pot descarca varianta pe 64 de biti fara sa am inscriu pe vreun forum strain
    o puteti pune voi undeva
    popescu

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popescupope View Post
    sincer de unde pot descarca varianta pe 64 de biti fara sa am inscriu pe vreun forum strain
    o puteti pune voi undeva
    Ubuntu Bionacle 4 64bits (Ubuntu 11.04 64 bits based)
    http://www.filesonic.com/file/1632588924/UB4.iso

sau

http://www.filesonic.com/file/1639771754/UB4.part3.rar
    http://www.filesonic.com/file/1639771764/UB4.part2.rar
    http://www.filesonic.com/file/1639771784/UB4.part1.rar

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Se poate descarca mai rapid de aici:
    1. Ubuntu Bionacle 4 - 64 bits: www.pinguntu-project.com/iso/UB4/UB4.iso

2. Ubuntu CCcam Edition( Ubuntu Mini 11.10 based 32bit)
    http://www.crocko.com/72ED7127B94646...A177/UCE32.iso ->
    http://www.crocko.com/4201D0B1A8514F...B9D6/UCE64.iso (64 bit)
    3. Bionacle 3, pe 32 biti:
    http://www.pinguntu-project.com/iso/...bionacle-3.iso (32 bit).
    Succes!
    K-World DVB_S 100SE on 0.9Al+Lnb0.3

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default SS2 PCI & SS2 USB - Ubuntu

Salut,
    sunt posesorul a doua tunere SS2, unu' PCI si unu' USB. Stie cineva un *.deb sau *.run care instaleaza direct driveru'?
    Vreau sa mentionez ca sunt de aproape doi ani pe Ubuntu si am avut cateva experimente nereusite cu SS2 PCI... ...la SS2 USB n-am mai indraznit "sa ma bag" de pe linux.
    Va multumesc.
    Danny B.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)