Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
    Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Cand sosesc receptoarele pentru abonatii noi la Digi Cablu ?

Au trecut 3 saptamani de cand mi-a fost instalat cablu de la RDS-RCS ( Pachet complet, inclusiv Max Pack, din care inca nu receptionez decat HBO) si am inclus in abonament si chiria pentru un receptor HD. Din pacate nu am primit nici pana astazi receptorul HD si nici receptorul digital SD inclus in abonament, conform ofertei. Am sunat si la Call Center la Bucuresti si mi-au spus ca nu stiu nimic de momentul cand vor sosi echipamentele. La sediul din Tg-Jiu aceeasi poveste, ridica nepasatori din umeri...

Nu mi se pare corect, in conditiile in care am plecat de la alta firma la care plateam doar 80% din pretul abonamentului pe care il am acum la RCS si beneficiam de exact aceleasi servicii pe care le am acum de la RDS, inclusiv in plus pachetul Max Pack, care functiona fara probleme pe receiverul digital pentru cablu al vechii firme.

De asemenea, nu mi se pare corect , in conditiile in care baiatul care a incheiat contractul cu mine mi-a spus ca nu trebuie sa imi fac griji in privinta celor doua receivere (SD si HD), fiindca o sa le primesc in maxim o saptamana.

Sunt oarecum indignat, mi se pare o mica inselaciune si trebuia sa imi dau seama de aceasta in momentul in care agentul RDS-RCS care a incheiat contractul cu mine nu a vrut sub nici un chip sa bifeze in contract casuta "Digital", pretextand ca asa e procedura, o sa bifeze cand voi primi receiverele, dar de fapt era doar o masura de precautie pentru a se asigura ca eventualii "suparati" nu vor putea face reclamatie la OPC pentru ca nu primesc televiziune digitala, aceasta nefiind inca bifata in contract...

Astept un eventual raspuns cu privire la data exacta a aparitiei in stocuri a receiverelor, pentru ca toate persoanele de la RDS-RCS pe care le-am contactat nu mi-au dat un termen de sosire a acestora in stocuri, ci doar au spus: " Aaaaaa, poate sa dureze si cateva luni.... ". Serios ?!

Neinteresant !! Master
    Posts Thanks / Likes

Default hmmm

Eu ma fost nevoit sa imi cumpar un receptor SH de pe net,tot asteptam din septembrie anul trecut...bine pentru contract satelit.Abia de ieri am si eu lumina la tv
    Same shit,different day !

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu pot sa inteleg nici in ruptul capului cum aceasta companie Rcs rds care de luni de zile n-au echipamente si isi bat joc de abonati plimbandu-i cu lunile vrea sa achizitioneze Upc.La haosul din aceasta companie va fi si mai haos cu abonatii.Daca tu nu esti in stare sa iti manageriezi compania ta cum o vei face cand vei mai prelua una.Mai ales ca vei fi ultramega dator si la luna si la stele.Cred ca se ascunde multa inconstienta in spatele acestor proiecte.E la fel cum e cu Udrea care nefiind in stare sa-si conduca propria afacere inregistrand milioane de euro datorii i-au fost incredintate doua ministere.Dar fiind in Romanica ce sa te mai mire...

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

asa e la rds cati nu patesc asa sansa ta e mana a doua

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Uraaa ! S-a rezolvat 50% !!

Am primit unul dintre receivere ( receiverul HD ), poate cineva de la RDS a vazut topicul acesta si a luat masuri :

"Am gasit unul prin magazie, uitasem de el" a sunat vocea agentului comercial de la RCS la telefon. Uraaaa ! Dar eu, dupa ce am preluat receiverul HD de la sediu, putin cam prea pretentios, fiindca imi cer toate drepturile din contract, mai intreb: "Si receiverul SD gratuit prevazut in contract, cand o sa il primesc?" Bineinteles, raspunsul clasic: " Aaaa, nu stim, va anuntam noi.... ".

Oricum, e bine si asa, bravo RCS-RDS, ai dat dovada de 50% din seriozitate, mai trebuie sa dai dovada si de restul de 50% ( adica receiverul digital SD in custodie ) si ai aplauzele mele !

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragonlexus View Post
    Am primit unul dintre receivere ( receiverul HD ), poate cineva de la RDS a vazut topicul acesta si a luat masuri :
    ai vazut?....noroc ca cei de la rds iti cunosteau nikname-ul de rdi si ti-au citit postul
    ----------------------------------------------

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    ai vazut?....noroc ca cei de la rds iti cunosteau nikname-ul de rdi si ti-au citit postul
    Era o mica gluma, dar bineinteles ca ti-ai dat seama de acest lucru si ai raspuns tot cu o gluma... Desi tehnic nu e exclus, nu? Daca un administrator al Rdi cu prieteni la Rcs ar fi dorit sa ma ajute, ar fi putut verifica impreuna cu un amic de al sau de la firma mentionata, ip-ul meu, de pe care am postat acest topic si astfel ar fi vazut cine sunt, confruntand cu baza de date a abonatilor RCS si m-ar fi ajutat cu un receiver. In mod normal, oamenii se mai si ajuta intre ei, nu doar se ironizeaza...

Dar acest scenariu este absolut ipotetic, exemplificativ tehnic si imposibil in Romania, nu cred ca s-ar deranja vreun roman pentru asa ceva, si oricum nu are nici o legatura cu personaje sau fapte din realitate, vorba endingului de la filme...

Insa ce mai conteaza: hai sa fim constructivi, nu ironici, ca nu are rost sa ne de(z)gustam intelectual unii pe altii...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

de unde echipamente echipamente noi nu sunt bani si reconditionare la echipamentele vechi nu platesc. firma care le asigura echipamente a sistat productia din motive de plata.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am facut abonament cablu+internet fo din noiembrie 2010 si pana acuma nu mi-au instalat nimic (Bucuresti, sector1). La telefon mi se spune de fiecare data ca o sa fiu sunat in 1-2 zile pentru instalare. Stie cineva ce se intampla?
    1.4 Al, 0.3 dB, Pozitioner Moteck+12",SS2,62E<->30W
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, VU+UNO, DM500S, BR-6574N Router
    1.15 Fe, 0.2 dB Maximum, HH SG 2100 (de vanzare)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

la casa/curte cumva ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Yeap, la casa!
    1.4 Al, 0.3 dB, Pozitioner Moteck+12",SS2,62E<->30W
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, VU+UNO, DM500S, BR-6574N Router
    1.15 Fe, 0.2 dB Maximum, HH SG 2100 (de vanzare)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

lasa-mi pe privat numarul de contract sau cnp-ul tau si o sa verific in baza de date !

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea e ca pana la a dori sa achizitionezi alte companii(upc) Digi ar trebui sa-si rezolve problemele existente de care se plang abonatii de atata vreme.E ca si cum ai dori sa mai cumperi o casa tu nefiind in stare sa o intretii pe cea pe care o ai.Mie managementul de la aceasta companie nu mi se pare OK.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ok, multumesc pentru raspunsuri ....Totusi, peste o luna a trecut de cand am semnat contractul cu RCS si mai mult de 2 saptamani de cand am pus aceasta intrebare:

"Cand sosesc receptoarele pentru abonatii noi la Digi Cablu ? "

Vreau sa aflu daca stie cineva cand o sa primesc receptorul SD gratuit care mi-a fost promis conform ofertei. Cand o sa fie iarasi in stoc aceste receivere? Adica timp de o luna chiar nu a sosit nici un echipament in stocurile RCS? Deci nici unul dintre abonatii cu contracte datate ulterior contractului meu de abonament tv digital la RCS nu au primit receivere SD ? Adica timp de mai mult de o luna calendaristica s-au incheiat contracte fara a avea echipamente in toata tara? Sau eu sunt un caz izolat in ceea ce priveste acest fapt? Si intreb la modul nemalitios, fiindca am nevoie de acest receptor, intrucat in camera unde locuiesc alti membri ai familiei mele nu functioneaza decat programele analogice, care se vad destul de prost pe LCD-TV, iar o parte dintre ele ( HBO Comedy de exemplu) nu se receptioneaza deloc.

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Inteleg ca e frustrant. Eu cand m-am abonat la CATV am intrebat daca au receptoare. Cum nu aveau am luat analogic baza. Dar am acasa DM800 cu tuner DVB-C (pot sa folosesc si Sundtekul + DVB-S2) si am si sat si CATV... In concluzie cauta un DM500 clona cu DVB-C si renunta la orice pachet extra. Adica ajuta-te singur. Cu un DM800 cu tuner de cablu, corect configurat, prinzi tot ce se poate receptiona pe cablu... Parerea mea...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)