Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Android, lider de necontestat pe piaţa smartphone-urilor din Statele Unite

Android, platforma de operare pentru telefoane mobile dezvoltată de Google, cel mai po....r motor de căutare din lume, este numărul unu pe piaţa smartphone-urilor din Statele Unite, potrivit firmei de cercetare Nielsen, citat de cotidianul american The New York Times.

Astfel, Android are o cotă de 29% pe piaţa americană, n timp ce BlackBerry, a celor de la Research In Motion (RIM) şi iOS, al celor de la Apple deţin cte 27 de procente fiecare.
    Totodată, studiul Nielsen arată că att RIM ct şi Apple au un avantaj major pentru că şi produc propriile smartphoneuri pe care sunt folosite sistemele lor de operare. n schimb platformele Windows Phone 7 şi Android se bazează pe companii terţe precum Samsung, HTC sau Hewlett-Packard, pentru construirea telefoanelor.

n acelasi raport Nielsen s-a analizat şi grupa de vrstă a persoanelor care folosesc smartphone-urile n State Unite, notnd că utilizatorii cu vrste cuprinse ntre 18 şi 24 de ani sunt cei care adoptă platformei Android, pe cnd cei cu vrste ntre 25 şi 34 optează pentru Android, iOS şi BlackBerry n aceeasi măsură.
    sursa www.zf.ro
    ----------------------------------------------

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Adta spune cate ceva despre buzunarul celor intre 18-24 ani . Vid ca zapada in Bahrein .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

nu, asta spune ca andorid usor-usor ia fata ios-ului.

tine minte: nu totul se invarte in jurul banilor. tu daca tot vorbesti despre bani, de ce nu ti-ai luat iphone cu banii jos? crezi ca pe prepay nu sunt oferte de internet sau de minute?
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by innesat91 View Post
    in US ia luato
    ----------------------------------------------

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Android are o cotă de 20% n Romnia

Sistemul de operare Android a ajuns la o cotă de piaţă de 20% la nivelul pieţei telecom din Romnia, a declarat pentru MONEY.ro Bogdan Matei, directorul general de vnzări n cadrul magazinelor Vodafone.

iPhone are o cotă de piaţă asemănătoare cu Android, spune Matei.

Potrivit oficialului Vodafone, la un număr de aproximativ 20 de milioane de utilizatori de telefonie mobilă din Romnia, 2-3 milioane sunt utilizatori de smartphone-uri.

Reprezentantul Vodafone Romnia a spus că n 2011, din numărul total de telefoane de pe piaţa locală aproximativ 30% vor fi smartphone-uri.

Anul trecut, cel mai bine vndut smartphone din reţeaua Vodafone Romnia a fost Nokia 5230, urmat de către HTC Wildfire.

http://http://www.money.ro/android-are-o-cota-de-20prc--in-romania_886321.html

Banned

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by innesat91 View Post

tine minte: nu totul se invarte in jurul banilor. tu daca tot vorbesti despre bani, de ce nu ti-ai luat iphone cu banii jos? crezi ca pe prepay nu sunt oferte de internet sau de minute?
    Eu nu am fatza de prepay .... Eu nu merg la chiosc sa imi cumpar cartele de reincarcare . Asadar nu am fatza de Android .

Nu stiu in ce tara in afara de Romania exista telefoane de 700 de euro pe prepay .....

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

numai ca nu trebuie sa mergi neaparat la un chiosc ca sa-ti reincarci telefonul... defapt deloc. daca ai un prieten sau, mai bine, pe cineva in familie cu abonament (sau inca un numar care sa fie pe abonament) iti poate/poti transfera. treaba de 10 secunde.

am un numar pe care-l intretin asa de 4 ani. n-am fost niciodata sa-mi cumpar cartela pentru el, la vreun chiosc sau whatever. nici macar cand am luat cartela, pentru ca am primit-o

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Eu nu am fatza de prepay .... Eu nu merg la chiosc sa imi cumpar cartele de reincarcare . Asadar nu am fatza de Android .

Nu stiu in ce tara in afara de Romania exista telefoane de 700 de euro pe prepay .....
    s-a belit mireasa...tu de incarcare online ai auzit?

daca tot vrei sa fii trendy, iti permiti sa dai 700 de euro pe un telefon

ATX-91 + LNA177
    My Youtube channel

Banned

Posts Thanks / Likes

Pentru ce sa dau 700 de euro si sa incarc cu minute , sa incarc cu net , sa incarc cu SMS-uri , sa incarc cu MMS-uri , sa iau luna de luna sau saptamana de saptamana pe TV , cand pot plati 60 de euro si sa le am pe toate fara sa te doara capul ca se termina sau ramai fara credit cand ti-e mai mare nevoie de telefon ..

Prepayul e pentru pustani cu Sagem .

Ar fi si interesant sa dau beepuri ....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ha,ha, you funny boy.
    trebuie sa te obisnuiesti cu realitatea, timpurile se mai si schimba. azi o sa fie apple nr1, maine google, poimaine altii.

ps: vrei sa-ti spun ce oferta am eu pe prepay? net nelimitat pe mobil, 100 min in orice retea + 1000sms-uri cu 6 euro pe luna. oare o trebuii sa dau bip-uri?

ATX-91 + LNA177
    My Youtube channel

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

Prepayul e pentru pustani cu Sagem .
    mai degraba pentru oameni care nu vor sa arunce banii din casa.

si nu, pustanii nu tin la banii lor (adica a parintilor) si-si fac abonamente pe care nu le solicita nici pe jumatate. aa si arata-mi un pustan cu sagem, ca nu exista toti cu impresii, iphoneuri si te miri ce.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by Medox View Post
    mai degraba pentru oameni care nu vor sa arunce banii din casa.

si nu, pustanii nu tin la banii lor (adica a parintilor) si-si fac abonamente pe care nu le solicita nici pe jumatate. aa si arata-mi un pustan cu sagem, ca nu exista toti cu impresii, iphoneuri si te miri ce.
    Ai pus punctul pe i.
    i de la iphone, normal.

Banned

Posts Thanks / Likes

Cauta pe siteurile franceze rata de abonamente la smartphoneuri la prepay . Ai sa ai o surpriza neplacuta .

Vezi telefoanele obisnuite versus prepay . Aia nu mai e surpriza .

One Man Army Expert
    Posts Thanks / Likes

Cauta pe siteurile franceze rata de abonamente la smartphoneuri la prepay . Ai sa ai o surpriza neplacuta .

Vezi telefoanele obisnuite versus prepay . Aia nu mai e surpriza .
    si ce treaba avem noi cu siteurile franceze?
    sau cu vreo rata legata de consumatorii lor...

imi plac threadurile astea. incep despre Statele Unite, apoi comparam cu tara noastra (logic), fie ontopic, fie offtopic si la urma ne vii cu un argument - ca "dovada" - legat de Franta. ca sa demonstrezi ce? ca in Romania e sigur in felul asta, pentru ca in Franta e in felul celalalt?

e usor sa judeci dintr-un alt loc, fara sa vezi daca aici mai exista pustani cu sagem (nu) sau vreun folos pentru prepay (da).

Banul da tonul, nu Franta.

Banned

Posts Thanks / Likes

Eu vorbeam de caz concret : tara de mare volum de smartphones , nu de cartelaria romnă.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)