Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Newnigma2 v3.1.6 pentru ca merita in opinia mea

Deschid acest topic pentru a evidentia ca el exista si pentru a arata diferentele pe care eu le-am gasit fata de vers anterioara 3.1.5

1. Este mult mai stabila: decat cea veche (3.1.5); sa ma explic: am umblat in w-e ce-a trecut 2 zile non stop pe Cccam.cfg, am restarta settings tot, am vizionat pe web-streaming. Daca faceam asta pe cea veche vedeam un ecran albastru si dupa 2-3 umblari imi arata card 0 la peers-i

2. drivere mai bune in optiunea mea: cu acelasi net am 2-3 clienti care se conecteaza la mine si merge f bine si la mine NDS-ul - cu acelasi linii.

3. tot drivere: daca in trecut cu 30 linii incepea sa sughitze dupa un timp, acum la 2 zile de frecusuri merge BETON;

4. partea de WLAN - cel putin acum merge din prima fara restarturi inutile si e f stabil.
    n-am pus inca wireless-ul N da promit sa o fac curand (in trecut nu mergea)

5. dupa ce modific in Cccam.cfg o ia in cateva secunde (10-15) din nou cu toate liniile ; la imaginile vechi dura si 1 min (si cu mai putine linii)

6. video - e de oki - parca se vad mai clar hd-urile... nu cred c-am orbit...

Lasand la o parte ca are CAMD-urile deja instalate... si totul e pe serverul lor

Deci pentru mine este o combinatie castigatoare (pana acum)

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default e OK

Si eu am observat parca se misca mai bine ca 3.1.5..am si instalat cand a aparut si sunt multumit cu el.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dupa doua zile de folosinta ,raspunde cel mai bine cerintelor mele,nota bene
    Vu+zero,Triax TDS110,H-H Dm2800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da este stabil doar ca nu prea accepta skinul HD glass 16 de functionat merge dar nu ai toate optiunile.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Red face

Quote Originally Posted by medias71 View Post
    Da este stabil doar ca nu prea accepta skinul HD glass 16 de functionat merge dar nu ai toate optiunile.
    este imaginea pentru dm500hd sau pentru 500+ ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pentru Dreambox HD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am incercat si eu sa o instalez si, din pacate, la fel ca versiunea 3.1.5 primesc acelasi mesaj "hardware could not be verified" si nu imi vede tunerul. Asta este, dezavantajul clonei...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am un prieten care a facut greseala ta si s-a chinuit de i-a venit rau sa faca clona sa meraga din nou dupa ce a incercat sa puna o imagine pentru "original"

recomandarea mea este: ti-ai luat clona? pune imagini pentru ea. Nu te judeca nimeni ca facusi aceasta alegere, dar asta e unul din minusurile clonei

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma faceti curios sa incerc si eu aceasta imagine dar....tare mi-e frica ca ma voi intoarce inapoi la dream-elite 133.De aceea rog pe cineva care a avut dream-elite sa specifice daca este aceasta imagine peste ea.Eu unul inca sant rezervat si astept confirmari pro sau contra.Multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

hai ca am reusit sa o instalez pana la urma... ce nu-mi place insa (sau poate ca nu am gasit eu) este ca nu pot sa setez ce informatii sa apara la infobar sau sa imi arate ecm-info intr-un infobar sus(am avut asta la gp 5.1, dar al naibii daca am mai putut sa fac sa imi arate asta dupa atatea instalari/dezinstalari de imagini) as mai fi vrut sa imi arate calitatea semnalului in procente, nu in db...
    In rest, pare ok, dar nu stiu ce sa fac, parca ma bate gandul sa ma reintorc la dream-elite 133d, vorba lui gelu_dh.
    In alta ordine de idei, cred ca ar prinde bine un topic cu ce imagine folositi/preferati , cu avantajele si dezavantajele fiecareia, etc, etc...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

incearca-ti MERLIN si nu o sa va para rau, are de toate adica un info bar eu zic ca e cel mai complect
    VU+DUO2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cu infobar-ul de sus am rezolvat-o, era din cauza ca nu instalasem cccam info... Deocamdata, mai raman cu aceasta imagine...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am scris si mai jos, in alt topic, scriu si aici: desi nu ofera oficial suport multiboot si versiunile 3.x.x nu au mers pe multiboot, aceasta versiune functioneaza PERFECT pe multiboot, in combinatie cu OoZooN in flash si BA. Am instalat-o pe stick, pe DM8000, cu OoZooN-Image-dm8000-20110226 in flash si BaryAllen, update-uri la zi. Functioneaza ireprosabil.
    Cristimate, am ceva in ochi ? ?
    ”n-am pus inca wireless-ul N da promit sa o fac curand (in trecut nu mergea)”
    Wireless 802.11n ai vrut sa zici ? DETALII please ! Dau o bere, cu conditia ca suportul sa fie pentru stick 802.11n si nu cu AP wireless legat pe LAN la dream, cu inca o suta si una de mii de cabluri, care le urasc.
    Multumesc mult !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

@gigi 4476
    Du-te in /usr/share/enigma2/*skin* si sterge dB de la SNR dB in skin.xml, restart si vei avea procente in loc de decibeli.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cartita View Post
    Wireless 802.11n ai vrut sa zici ? DETALII please ! Dau o bere, cu conditia ca suportul sa fie pentru stick 802.11n si nu cu AP wireless legat pe LAN la dream, cu inca o suta si una de mii de cabluri, care le urasc.
    Multumesc mult !
    DA. Am incercat in trecut 802.11N (am un stick tplink si un HG655 de la romtelefon) da nu reuseam sa-l fac sa mearga
    dupa 1000 de restarturi si cu niste drivere de la Oozoon am reusit odata da nu mi-a pana am dat restart si m-am lasat pagabas

in w-e mai frec odata ca si eu sunt obligat intr-o camera sa am wireless...
    Late edit: merge perfect pe 802.11G (cu un Dlink dw 122 rev 3 parca)
    Last edited by cristimate; 8th March 2011 at 23:24.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)