Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: Motorola Defy

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Motorola Defy

Salut!

Am pus ochii pe Motorola Defy si sunt curios daca il mai are cineva de aici, sa-mi spuna ceva opinii.
    In space no one can hear you screaming.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Io am. E un telefon OK. Specificatiile pe la nivelul unui iPhone 4 (800 MHz proc, accelerator grafic PowerVR 530, 512 RAM), numai ca e mai mic, n-are nevoie de husa/bumper/tipla/etc si totusi are ecran mai mare.

Exista variante de Froyo oficiale in stadiul de release candidate (cvasi- finale), dar nu mi-as pune mari sperante la 2.3, 2.4 sau 3.x. Poti sa-i faci overclocking si undervolting. Mie imi merge la 1.1 Ghz la un voltaj mai mic decat standardul pentru 800 MHz. Nu exista sa nu ma tina bateria o zi, de cand cu Froyo cam 2 zile pline, iar cu undervolting se duce spre 3 zile. Adica nu e un HTC.

Exista un iGo facut ptr Motorola care se numeste MotoNav, daca nu functioneaza navigation pe Google Maps.

Nu filmeaza HD, daca te intereseaza subiectul. Incearca unii sa rezolve pe XDA, poate au si rezolvat, dar nu am urmarit. Camera e 5 Mpx cu flash led si autofocus, dar eu nu am folosit decat led-ul pe post de lanterna.

Are Wifi b/g (nu are n) bluetooth, HSPA, busola, accelerometru, dar nu are giroscop.

Nu pare o caramida, mai ales pentru un telefon "protejat". In general, mi s-a spus, spre surprinderea mea, ca e finut. Plastic solid si cauciucat pe spate si laterale, fara glossy-urile de pe coreene sau Iphone 3G/3GS.

Exista o serie care au avut probleme la difuzorul "de ureche", ala din fata. Daca il iei din magazin, fa o proba cu volumul la maxim sa nu auzi sunete aiurea.

E compatibil cu incarcatorul de masina Motorola P513, cu mufa europeana standard MicroUSB, pe care il gasesti peste tot la preturi derizorii (3 USD). Eu am comandat un suport original Motorola care vine cu el la pachet la 26 euro.

v

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

@v.b.15 - Merci tare mult de informatii... Ziceai totusi ca nu are WiFi 802.11n? In specificatii scrie ca da.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Completare: suport de masina

Eu stiam ca are b/g. L-am facut acum "hotspot" si m-am legat cu laptopul la el si s-a legat pe g (54). Pe laptop am placa intel n dual band etc, deci nu e de la laptop.

Dar oricum nu cred ca are vreo importanta, doar nu o sa rulezi torrente pe el, nu?

V

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si pe site-ul Motorola si pe GSMArena zice:
    WLAN:Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA
    Oricum, mersi de informatii, cred ca o sa-l iau.
    Last edited by SpaceDebris; 6th March 2011 at 15:24.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am primit azi carkit-ul. E foarte destept, telefonul "simte" ca e in suport si deschide automat interfata de Car Dock. Are clipuri pe spate pentru cabluri.

Incarcatorul de masina arata bine si are rating de 950 mAh, cred ca e suficient pentru orice smartphone compatibil cu MicroUSB.

Apropo de WiFi, comenteaza unii pe XDA ca are n, dar face fite soft-ul momentan. Deci probabil se rezolva.

v

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Azi mi l-am luat de la Internity, unlocked si ma tot chinui sa-i bag Froyo, ca cica a aparut oficial. Problema e ca-mi da mesajul:

"Checking for updates is currently not available"

@v.b.15 - tu ai reusit sa bagi 2.2?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Uite aici:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=966537

In mare, nu exista decat pentru Corea si China Froyo oficial. Exista cateva variante beta super ok. Eu le-am avut pe cele de Finlanda 155 si 177 si cel de UK 3.4.3-11. Recomand 177 pe care il am acum. 155 era mai stabil dar avea transferul de date pe 3G cam lent. 3.4.3-11 doar daca vrei sa incerci Blur.

Ideea e ca astea iti vor schimba bootloader-ul la o versiune mai noua si nu vei mai putea reveni la softul cu care a fost livrat. Exista o procedura prin care iti poti pastra compatibilitatea in jos (pentru garantie) dar eu nu am incercat-o pentru ca a aparut prea tarziu. E explicata acolo.

v

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

O sa astept totusi firmware oficial.
    Imi place cum se misca.

Sent from my MB525 using Tapatalk

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

@v.b.15 - Nu reusesc sa dau de IGO MOtonav (linkurile is cam moarte peste tot) Poti sa ma ajuti? Mersi!

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu am luat torrent-ul de aici.

http://forum.mobilism.org/viewtopic.php?p=683096#683096

copiezi folderul motonav pe card si il populezi cu harti, voci, etc pentru iGo. linga folderul "content" trebuie sa faci un folder "license"

v

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mersi! L-am instalat. Se misca un picut cam greu. Am inteles ca asa face versiunea crackuita. Am instalat si Sygic Mobile Maps 10 care se misca excelent. Am testat si Aura, dar e varza - dupa ce aleg tara si orasul, nu filtreaza corect strazile - mi le arata pe toate, din toate orasele... Pacat de Aura, ca stie sa foloseasca busola pentru orientarea hartii, ceea ce iGO si Sygic MM nu pot.
    Mai vad eu ce mai testez
    Last edited by SpaceDebris; 4th May 2011 at 12:02.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

A aparut Gingerbread (2.3.3).

v

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

a aparut chiar si 2.3.4

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)